اخبار فرش ماشینی

سازمان صنايع و معادن گيلان از بهره‌برداري کارحانه نساجي پوشش رشت تا‎ ‎پايان سال آينده خبر داد‎

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

‎محمدحسين اصغريان عصر  در جمع فعالان عرصه نساجي در دانشگاه گيلان با اشاره به وضعيت کارخانه پوشش‎ ‎رشت افزود: بخشي از عمليات بازسازي اين پروژه قبل از پايان سال جاري توسط دولت به‎ ‎بهره‌برداري مي‌رسد‎.

‎وي ادامه داد: بيش از 130 ميليون دلار از ماشين‌آلات نساجي هنوز از پلمب باز‏‎ ‎نشده که اين امر بارقه‌اي از اميد براي احياي کارخانه پوشش است‎.
‎اصغريان با بيان اينکه در صورت بهره‌برداري از اين کارخانه روزانه 12 تن نخ ظريف‏‎ ‎توليد مي‌شود، اظهار داشت: با راه‌اندازي بخش بافندگي و رنگرزي اين کارخانه ميزان‎ ‎توليد آن افزايش مي‌يابد‎.
‎رئيس سازمان صنايع و معادن گيلان با اشاره به اينکه امکان احياي کارخانه فرش‎ ‎گيلان و فومنات وجود ندارد، گفت: حوادث سال‌هاي اخير به ويژه برف سال 83 صدمه‌هاي‏‎ ‎بسيار زيادي در بخش نساجي استان وارد کرده که جبران آن امکان‌پذير نيست‎.

‎وي با بيان اينکه مصوبه ناعادلانه سال 63 منجر به محروم ماندن استان از صنايع‏‎ ‎بزرگ شد، تصريح کرد: هر چند رفع اين نقيصه در سال 78 فرآيند توسعه صنعت گيلان را از‏‎ ‎رتبه 8 به  13ارتقا داد اما با مطرح شدن بحث خصوصي‌سازي
که به يک رهاسازي بيشتر شباهت داشت، استان را بيش از ديگر نقاط کشور در اين‎ ‎زمينه با ضرر مواجه کرد‎.
‎اصغريان خاطرنشان کرد: اين طرح منجر به تعطيلي چهار‎ ‎کارخانه بزرگ فرش گيلان، پوشش، فومنات و ريسندگي در چهار راه ورودي استان شد‎.

‎رئيس سازمان صنايع و معادن گيلان رويکرد استان به طرف صنايع سنگين مانند فولاد و‏‎ ‎اشباع بيشتر بازار توسط اين صنايع را از ديگر چالش‌هاي صنايع نساجي و بومي گيلان‎ ‎دانست‎.
‎به گفته وي در حال حاضر 2 هزار و 600 واحد صنعتي در گيلان وجود دارد که از اين‏‎ ‎رقم 175 واحد در نساجي با بيش از 15 هزار نفر کارگر و کارشناس فعال هستند‏‎.

‎اصغريان همچنين از احداث پروژه‌هاي نساجي به ارزش 1.1 ميليارد دلار خبر داد و‏‎ ‎گفت: با بهره‌برداري از اين طرح‌ها حدود 23 هزار نفر طي چهار سال آينده جذب اشتغال‏‎ ‎در بخش نساجي مي‌شوند‎.
‎رئيس سازمان صنايع و معادن گيلان تصريح کرد: 2 هزار و 600 واحد صنعتي با 83 هزار‏‎ ‎کارکنان زير پوشش بيمه هستند‎.

‎وي پارچه بافي را از افتخارهاي گيلان اعلام کرد و اظهار داشت: وارد نشدن نساجي‎ ‎به چرخه توليد صنعت پوشاک که از ارزش افزوده بالايي برخوردار است، ضربه جبران‎ ‎ناپذيري به صنعت وارد آورده که بايد در اين راستا برنامه‌ريزي اساسي صورت گيرد‎.
‎اصغريان به ضرورت نوسازي و بازسازي واحدهاي صنعتي گيلان نيز تاکيد کرد و افزود‎: ‎بازسازي اين واحدها نيازمند 150 ميليون يورو ارز است که مشکلات نوسان شديد نرخ ارز‏‎ ‎مانع ورود متقاضي در اين عرصه براي سرمايه‌گذاري است‎.
‎رئيس سازمان صنايع و معادن گيلان طرح بيمه نوسانات ارزي را يکي از راهکارهاي‎ ‎اساسي در اين بخش دانست و تصريح کرد: انجام اقدام‌هاي لازم توسط دولت بايد هر چه‎ ‎سريع‌تر صورت گيرد‎.
‎وي کاهش قيمت انرژي و ارزان قيمت را از مزيت‌هاي ارزشمند صنعت نساجي برشمرد و‎ ‎گفت: هر چند طرح هدفمند کردن يارانه‌ها ارزشمند است اما توجه به صنايع ويژه و نساجي‎ ‎و در نظر گرفتن همه جوانب درباره آينده اين صنعت لازم است‎.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

‎اصغريان با بيان اينکه در بحث نيروي انساني و نقش آن در قيمت تمام شده محصولات‎ ‎کشور را در زمينه رقابت با شرکا تحت تاثير قرار داده است، افزود: صنعت نساجي در اين‎ ‎راه فرآيندي متفاوت با تمام دنيا پي گرفته است‎.
‎رئيس سازمان صنايع و معادن گيلان با اشاره به برخي مزاياي استان براي ارتقاي‎ ‎صنعت نساجي خاطرنشان کرد: وجود نيروهاي انساني ماهر، شرايط آب و هوايي مناسب در‎ ‎کاهش هزينه و نياز رطوبت در نساجي، وجود بازار مصرف در کشور و مناطق حاشيه خزر و‎ ‎همچنين زيربناي آماده نظير برق، آب و گاز از جمله مزيت‌هايي است که مي‌تواند نساجي‎ ‎را در استان رونق دهد‎.
‎وي مشکلات تکنولوژي را از چالش‌هاي عمده در رونق صنعت نساجي دانست و گفت: براي‎ ‎رفع اين چالش به‌کارگيري دانش روز براي برطرف کردن تنگناها در صنعت نساجي و همراهي‎ ‎دولتمردان در وزارت صنايع و معادن و وزارت علوم امري مهم و اساسي است‎.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا