اخبار فرش ماشینی

صادرات578 ميليون دلار ي محصولات نساجي

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

مقايسه ارزش صادرات محصولات نساجي با ارقام مربوط به هشت ماهه سال گذشته نشان دهنده كاهش
5 درصدي ارزش صادرات نساجي طي امسال است.به گزارش فارس ، براساس اعلام وزارت‎ ‎صنايع، صادرات كالاهاي نساجي، چرم و كفش در هشت ماهه امسال 578 ميليون‎ ‎دلار بوده است‎.

‎همچنين در هشت ماهه امسال ارزش صادرات پوشاك به 125‏‎ ‎ميليون دلار و فرش ماشيني به 138 ميليون دلار رسيد كه به ترتيب 76 و 7‏‎ ‎درصد افزايش را نشان مي دهد‎.

‎اين در حالي است كه بر اساس آمار گمرك‎ ‎طي هفت ماهه امسال ارزش صادرات پوشاك 101 ميليون و 63 هزار و 556 دلار‎ ‎بوده كه در مقايسه با آمار هشت ماهه صادرات نساجي طي يك ماه 128 درصد‎ ‎افزايش يافته است. علاوه بر اين ارزش صادرات فرش ماشيني در هفت ماهه امسال‎ 104 ‎ميليون و 100 هزار دلار بوده كه رقم مربوط به صادرات اين محصول در هشت‎ ‎ماهه امسال نشان دهنده رشد 71 درصدي است. بصيري پيشتر گفته بود: موضوع‏‎ ‎پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز به صنعتگران در هيات دولت باقي مانده و‎ ‎تاكنون نهايي نشده است و اين مسئله به معني ناقص ماندن اجراي مصوبه مربوط‎ ‎به پرداخت تشويق صادراتي به توليدكنندگان است. وي با اشاره به رقم 286‏‎ ‎ميليون دلاري مابه التفاوت نرخ ارز صنعت نساجي گفته بود: حدود 90 ميليون‎ ‎دلار از اين رقم به صنعتگران پرداخت شده ولي بقيه توليدكنندگان موفق به‎ ‎دريافت آن نشده اند. او يادآور شده است: اين ميزان صادرات به ارزش 578‏‎ ‎ميليون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 11 درصد افزايش نشان‎ ‎مي دهد.وي همچنين افزود: صادرات پوشاک که از کالاهاي با ارزش افزوده است‎ ‎با بيشترين افزايش طي هشت ماهه سال جاري به رقم 125 ميليون دلار و فرش‎ ‎ماشيني با 138 ميليون دلار به ترتيب 76 و 7 درصد افزايش نشان مي دهد‎. ‎نصرالهي با اشاره به اجراي مصوبه استمهال بدهي واحدهاي نساجي تصريح کرد‎: ‎در رابطه با ابهامات و اشکالات و برداشت هاي متفاوتي که بانک ها در مورد‎ ‎اين مصوبه داشتند وزارت صنايع و معادن جلساتي را برگزار نمود که اين‎ ‎ابهامات حل شده و اين مصوبه در حال اجراست.وي تاکيد کرد: تشکل ها و انجمن‎ ‎ها بعد از رفع ابهامات موجود در اجراي اين مصوبه و با اجرايي شدن اين طرح،‎ ‎اعلام نمودند که ابهامات موجود کاملاً برطرف شده است.مدير کل نساجي وزارت‎ ‎صنايع و معادن همچنين اعلام کرد: ارز سه درصدي که سال 1380 جهت بازسازي و‎ ‎نوسازي صنايع نساجي تصويب شد تا پايان سال معتبر است و کماکان واحدهاي‎ ‎نساجي از طريق استان ها طرح هايشان را به بانک ها اعلام مي کنند و تا‎ ‎پايان سال جاري قابل استفاده است‎.

‎نصرالهي همچنين تصريح کرد: ارز‎ ‎تشويق صادرات سال هاي 75و 76 با پيگيري هاي مستمر وزارت صنايع و معادن به‎ ‎صورت مصوبه درآمده و اين مورد نيز در حال پيگيري است که در اصلاحيه بودجه‏‎ ‎امسال يا بودجه سال آينده قرار بگيرد‎.
‎وي همچنين مصوبه پرداخت ما‎ ‎به التفاوت نرخ ارز به صنعتگران را داراي اشکالاتي دانست که با برطرف شدن‎ ‎ابهامات در کميسيون اقتصادي و ابلاغ مصوبه از طرف دولت اين ابهامات و‎ ‎مشکلات برطرف مي شود‎.‎

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا