اخبار فرش ماشینی

طرح جامع مديريت پنبه از سال آينده اجرايي مي‌شود

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

مدير پيش‌آگاهي و مهار عوامل خسارت‌زاي سازمان حفظ نباتات كشور از اجراي طرح جامع مديريت پنبه در 5 ‌هزار هكتار از پنبه‌زارهاي كشور از سال آينده خبر داد.‏
به گزارش خبرنگاران  از ساري، حسين ‌ايزدي‌نجف‌آبادي صبح امروز در حاشيه دومين روز كارگاه آموزشي سرمازدگي و راه‌هاي مقابله با آن در جمع خبرنگاران با اشاره به اينكه طرح جامع مديريت پنبه در دست تهيه‌ است، افزود: اين برنامه از سال 89 آغاز مي‌شود و پنبه‌زارهاي زير ‌پوشش تا پايان برنامه پنجم توسعه به 21 هزار هكتار افزايش خواهد يافت.

وي با بيان اينكه اين طرح به صورت پايلوت در استان‌هاي گلستان، اردبيل، قم و سمنان اجرا مي‌شود، تصريح كرد: اين شهرها به عنوان بسترهاي لازم براي اجراي مدل‌ها و تكنيك‌هاي جديد روش‌هاي پيش‌آگاهي از عوامل بحران‌زا و خسارت‌زا صورت مي‌گيرد.

ايزدي‌نجف‌آبادي با اعلام اينكه طرح جامع پيش‌آگاهي خرما در سال‌ جاري در شهرستان بم آغاز شده است، افزود: اين طرح در دوره‌اي پنج‌ساله در اين نخلستان‌هاي اين شهر انجام مي‌شود.
وي با بيان اينكه اين طرح براي سال نخست در بم صورت مي‌گيرد، اظهار داشت: در سال اول در 6هزار و 400 هكتار از نخلستان‌هاي بم مبارزه به عوامل خسارت‌زا صورت مي‌گيرد.
وي با اشاره به اينكه در سال ناگزير از مبارزه شيميايي هستيم، خاطرنشان كرد: در نسل دوم مبارزه غيرشيميايي از شهريور 88 آغاز مي‌شود.

مدير پيش‌آگاهي و مهار عوامل خسارت‌زاي سازمان حفظ نباتات از اجراي اين طرح براي تمام محصولات كشاورزي خبر داد و تصريح كرد: در راستاي استفاده بهينه از سموم كشاورزي شبكه خصوصي مراقبت كشاورزي تمام محصولات كشاورزي را تحت كنترل دارند و عوامل خسارت‌زا را به صورت منطقي تحت‌كنترل در مي‌آورند.
وي با اشاره به اينكه مديريت تلفيقي مبارزه با آفات(‏ipm‏) با استفاده از روش‌هاي زراعي، مكانيكي، بهداشتي و بيولوژيك در مزارع كشور اجرا مي‌شود، افزود: در نهايت اگر خسارت‌هاي كشاورزي به زيان‌هاي اقتصادي منجر شود مبارزه شيميايي به كار گرفته مي‌شود.

ايزدي‌نجف‌آبادي با تاكيد بر اينكه در سال گذشته يك ميليون و 850 هزار هكتار از محصولات زراعي، باغي و گلخانه‌اي كشور تحت مراقبت شبكه خصوصي مراقبت قرار گرفته‌اند، خاطرنشان كرد: 4 هزار و 300 نفر نيروهاي متخصص گياه‌پزشكي در اين راستا در سال‌هاي اخير به كارگيري شده‌اند.
منبع خبرگزاري فارس

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا