اخبار فرش ماشینی

طرح هاي در دست اقدام نانو در زمينه صنايع نساجي، پوشاك و چرم طرح هاي در دست اقدام نانو در زمينه صنايع نساجي، پوشاك و چرم

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

ستاد ويژه توسعه فناوري نانو دفتر رياست جمهوري، طرح هاي در دست اقدام در زمينه نانو در خصوص صنايع نساجي، پوشاك و چرم را به شرح زير اعلام كرد:

الف- توليد چرم مصنوعي آنتي باكتريال توسط شركت پارس نانو تك آسان:
اين فناوري در حال حاضر در صنايع چرم قابل استفاده است.
ب- دستيابي به دانش فني توليد چرم مصنوعي آنتي باكتريال با خاصيت جذب بالا توسط مركز تحقيقات ني دانشگاه

آزاد اسلامي – واحد تهران جنوب:
كاربرد نتايج اين طرح به عنوان نانوروكش ها در صنايع نساجي و پزشكي و دارويي مي باشد. در اين پروژه با استفاده از روش كرونا، چرم جهت استفاده در كفش بيماران ديابتي آنتي باكتريال گرديده است كه با توجه به اين كه جاذب رطوبت نيز شده است، قابليت جذب عرق پا را داشته و در نتيجه از رشد باكتري و قارچ جلوگيري مي نمايد. در حال حاضر طرح مذكور در مرحله تست آزمايشگاهي است. اين محصول در بين توليد كنندگان داخلي رقيبي نداشته، اما داراي استانداردهاي خارجي مي باشد.

ج- ارائه فناوري منسوجات ضد آب و ضد لك و آنتي باكتريال (فرش و پارچه) توسط شركت پارس نانو توليد آسان:
اين فناوري در حال حاضر در صنايع نساجي كاربرد دارد و مراحل اجرايي آن نيز مشخص مي باشد.
د- دستيابي به دانش فني توليد پشم هاي آنتي باكتريال توسط مركز تحقيقات نساجي دانشگاه آزاد اسلامي- واحد

تهران جنوب:
محصول جديد اين طرح با عنوان نانو ذرات، داراي كاربرد در صنايع نساجي مي باشد. در واقع هدف از اين پروژه تهيه نخ هاي پشمي آنتي باكتريال مورد مصرف در البسه جهت جلوگيري از رشد و انتقال ميكروب، به خصوص در كاربردهايي است كه مستقيماً در معرض تماس با ترشحات بدن مي باشد و در نتيجه رسيدن به كالايي است كه علاوه بر ضد باكتري بودن، داراي خاصيت ضد بو نيز باشد، همچنين اين نخ ها مي توانند در خامه فرش دستباف نيز مورد استفاده قرار گيرند. در حال حاضر اين طرح در مرحله ثبت اختراع است. پيش بيني حجم سرمايه گذاري لازم براي توليد و تجاري سازي آن بين 100 تا 500 ميليون تومان مي باشد.

اهميت و ضرورت انجام طرح:
فرش دستي يكي از كالاهاي مصرفي و تزئيني در خانه هاي ايراني و همچنين اماكن مقدس مي باشد. در اماكن مقدس به دليل رفت و آمدهاي مكرر و نيز حضور اقشار مختلف مردم با فرهنگ هاي متفاوت و نيز شرايط اقليمي محل سكونت،‌ نوع آداب و رسوم و سطوح مالي متفاوت سبب مي گردد تا فرش هاي مورد استفاده در معرض آلودگي هاي گوناگون از قبيل ميكروب ها، قارچ ها، باكتري ها و بوي نامطبوع قرار گيرد. علاوه بر آن، مسئله شستشوي فرش ها نيز به دفعات باعث صرف هزينه بالا و كاهش عمر مفيد فرش خواهد شد.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

خلاصه طرح:
اين طرح در دو فاز كه به تفصيل در ذيل به آن اشاره شده است، قابل انجام است.
فاز اول: اين بخش از طرح كه قبلاً انجام پذيرفته است، از نانو ذرات سيلور براي ضد باكتري و ضد بو كردن الياف پشم استفاده شده است. به طوري كه ابتدا محلولي از نانو سيلور با غلظت هاي مختلف تهيه و با استفاده از روش مناسب، كالاي پشمي آنتي باكتريال گرديد و به منظور افزايش ثبات سايشي و شستشويي از رزيني كه جاذب رطوبت است، جهت بهبود خاصيت تنفس پذيري استفاده شده است تا به صورت فيلمي بر روي نخ پشمي تشكيل گردد و از پخش شدن و جدا شدن نانو ذرات سيلور جلوگيري نمايد.

فاز دوم: در اين بخش ابتدا نانو ذرات سيلور را با نانو ذرات Sio2 كوپل نموده كه خود باعث ماندگاري ذرات نانو سيلور و تشديد خاصيت ضد بو در الياف مي گردد. سپس با نانو ذات Tio2 آن را پوشش مي دهيم تا خاصيت خود تميز شوندگي را در آن ايجاد نماييم و در انتها جهت پايداري و افزايش ثبات شستشويي و سايشي آن را با رزين مناسب پوشش مي دهيم.

ه- توليد پارچه هاي ضد لك و ضد آب و خود تميز شونده توسط شركت نرمين شيمي نوين با همكاري شركت والا پوش:

اين طرح هم اكنون مراحل اجرايي خود را مي گذراند.
و- دستيابي به دانش فني توليد الياف مصنوعي آنتي باكتريال توسط دانشكده نساجي دانشگاه صنعتي اميركبير:

موضوعات كاربردي: نانو ذرات، نانو كامپوزيت، نانو فلزات
اين تحقيق از اصلاح پودر پليمر به عنوان يك محصول واسطه رايج در واحدهاي پتروشيمي شروع شده است. قابليت فرآيند پذيري و خواص نخ هاي 36 فيلامنتي توليد شده در مقياس نيمه صنعتي از طرق اعمال شرايط مناسب در مراحل مختلف تا مرحله توليد پارچه مورد بررسي قرار گرفته است. پس از آن خواص ميكروبيولوژي پارچه توليد شده نيز مورد ارزيابي قرار گرفته است. در اين پژوهش، علاوه بر مقايسه روش هاي مختلف اختلاط از طريق اعملا سه فرآند مختلف اختلاط جهت اصلاح پليمر، تأثير تغيير درصد نانو ذرات نيز بر روي دو نوع ماده اطلاح كننده (بر پايه نانو ذرات نقره) مورد بررسي قرار گرفته است. نتايج اين طرح در مجتمع هاي بزرگ پتروشيمي و يا در خط اصلي توليد كارخانجات بزرگ و كوچك توليد الياف و واحدهاي توليد مستربچ، بدون نياز به نصب هر گونه تجهيزات اضافي يا انجام هر گونه عمليات اضافي به سهولت قابل اجرا مي باشد. ضمن اين كه تغيير محصول از ضد ميكروب به معمولي و بالعكس نيز متناسب با نياز مصرف كننده به سادگي ميسر مي باشد. توليد موفق نخ هاي فيلامنتي با توجه به حساسيت فرآيند اين محصول تضميني براي توليد الياف استيپل نيز محسوب مي شود.

اين طرح در حال حاضر در مرحله ثبت اختراع و توليد نيمه صنعتي است. و پيش بيني حجم سرمايه گذاري لازم براي توليد و تجاري سازي پروژه تا 100 ميليون تومان مي باشد.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا