اخبار فرش ماشینی

هجدهم آبان ماه، مصادف با روز جهاني كيفيت

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

واژه كيفيت همواره در صنعت نساجي به عنوان يك واژه كليدي مطرح بوده است، و اين مقوله در كنار عواملي چون  قيمت تمام شده تعيين كننده موفقيت و يا عدم موفقيت توليد كننده در بازار مي باشد. واژه اي كه هنوز جايگاه آن در صنعت نساجي كشور ما جايگاه واقعي خود را آن گونه كه بايد دارا نيست!

اكنون به مناسبت روز جهاني كيفيت،‌ توجه شما را به گزارشي در رابطه با پيشينه كيفيت و پيشگامان اين پديده جلب مي كنيم.

به نظر تمامي صاحبنظران در بين شخصيت هاي متعددي كه طي قرن گذشته در جنبش جهاني كيفيت تاثير گذار بوده و در زمينه كيفيت و مديريت كيفيت نقش مهم و اساسي ايفا كرده اند، پنج نفر از همه بالاتر قرار مي گيرند كه عبارتند از دكتر ادواردز دمينگ، دكتر جوزف جوران، دكتر فيليپ كرازبي، دكتر كائورو ايشيكاوا و دكتر ارمند فيگنبام. متاسفانه امروزه دمينگ، كرازبي و ايشيكاوا در بين ما نيستند، اما اثر وجودي آنها در تاريخ تحول كيفيت، جاودان است. دكتر جوزف جوران هر چند كه به علت داشتن بيش از يكصد سال سن امكان حركت فيزيكي مانند گذشته وجود ندارد،‌ اما زندگي فكري وي با كمال سلامتي به طور فعال ادامه دارد.
شخصيت بزرگ باقيمانده ديگر در علم كيفيت دكتر ارمند فيگنبام است. آقاي دكتر فيگنبام تنها فردي است كه در سال1963 با چاپ كتاب TOTAL QUALITY CONTROL نشان داد كه كيفيت تنها مربوط به خط توليد نمي شود و بايد سراسر سازمان از خطوط مقدم گرفته تا واحدهاي ستادي و مديريتي و يا بخش هاي خدماتي، همه كيفيت را مورد توجه قرار دهند. در واقع او اولين نفري بود كه به كيفيت جامعيت بخشيد و آن را در كل سازمان توسعه بخشيد. صاحبنظران دكتر فيگنبام را اولين نفر در موضوع Total Quality Management از جهت رويكرد Total مي شناسند و آن را مبتكر و ابداع كننده TQM مي دانند.
وقتي ميزان نقش يك فرد را در تحول مقوله اي، در تراز سنجش و مقايسه تاريخي قرار مي دهيم، مي توان بدون نفي نقش سايرين، بر اهميت نقش يك فرد تاكيد داشت. چنانچه در موضوع TQM نقش دكتر جوران بسيار شاخص و در اين زمينه نسبت به ساير صاحبنظران بيشتر است.  

‌از سال1960 به ابتكار پروفسور كائورو ايشيكاوا، پدر كيفيت ژاپن، ماه نوامبر به نام «ماه كيفيت» نام گذاري شده است. از آن سال به بعد همه ساله سمپوزيوم حلقه هاي كنترل كيفيت توسط اتحاديه دانشمندان و مهندسان ژاپن Japanese Union of scientists and Engineers به همين مناسبت برگزار مي شود.
برگزاري سمپوزيوم حلقه هاي كنترل كيفيت در ژاپن با شور و شوق خاص روبروست و فرصتي براي تجديد عهد و پيمان براي انجام كار با كيفيت است. بعضي كشورهاي آسيايي مانند چين، به تقليد از ژاپن در كشور خود، ماه نوامبر را ماه كيفيت اعلام كرده و بدين ترتيب موقعيتي براي توسعه و ترويج كيفيت و جلب توجه ملي بوجود آورده اند.
   
در سال1965 سازمان كيفيت اروپا «هفته كيفيت» را در سطح اروپا به رسميت شناخت. همه ساله هفته كيفيت از دومين پنج شنبه ماه نوامبر آغاز مي شود. در بعضي از كشورهاي اروپايي مانند فرانسه و پرتغال سرتاسر ماه نوامبر توسعه داده شده و به عنوان ماه كيفيت نام گذاري شده است.

اما از سال1990 «روز جهاني كيفيت» از طرف سازمان ملل رسميت يافت، روز جهاني كيفيت بر عكس مناسبت هاي ديگر، روز ثابتي در ماه هاي سال نيست.
سازمان ملل روز جهاني كيفيت را دومين پنجشنبه ماه نوامبر تعيين كرده است. با توجه به چرخش هفته، ماه و سال، اين روز مي تواند از روز8 نوامبر  تا روز14 نوامبر متغيير باشد.
از نظر سازمان ملل متحد منظور و هدف از تعيين و اعلام روز جهاني كيفيت افزايش آگاهي در سطح جهان نسبت به اهميت كيفيت و تاثير كيفيت بر رشد و تعالي سازمانها و كشور است.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

در ايران براي اولين بار روز كيفيت در سال1380 مطرح شد و طي مراسمي به دعوت عده اي از علاقمندان و دست اندركاران بزرگداشت اين روز در پنجشنبه 8 نوامبر2001 برگزار شد. در تقويم رسمي ايران روز 18آبان ماه به عنوان روز ملي كيفيت تعيين شده است.
اميد است جايگاه صنعت نساجي كشور با عنايت بيشتر به مسئله كيفيت، ارتقا يافته و شاهد رقابت هر چه بيشتر محصولات نساجي توليد شده با توليدات خارجي باشيم.

 

 

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا