اخبار فرش ماشینی

گزارشي از بزرگترین نمایشگاه منسوجات خانگی جهانHeimtextile 2009

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

بزرگترین و مهمترین نمایشگاه منسوجات خانگی جهان يعني هيم تكستايل در تاريخ 14 لغايت 17 ژانويه 2009 در شهر فرانكفورت آلمان برگزار گرديد.

در نمايشگاه امسال ، 2721 شرکت کننده از 64 کشور جهان به عرضه محصولات خود پرداختند و بیش از  74 هزار نفر از 121 کشور جهان نیز برای بازدید به فرانکفورت آمده بودند در حالي كه اين تعداد در سال 2008 در حدود 86000 نفر بود.  البته اين كاهش تا حدودي نسبت به سال 2008 با توجه به شرايط اقتصادي جهان و بحرانهاي موجود قابل پيش بيني بود. همچنين تعداد بازديد كنندگان آلماني 27000  نفر بودند. كاهش تعداد بازديدكنندگان در غير آلماني ها بارز تر بود. همچنين آمارها نشان مي دهد متوسط حضور بازديدكنندگان در نمايشگاه از 2.4 روز در سال 2008 به 2 روز در سال 2009 كاهش يافته است. اما نكته مهم اين بود كه بيش از 90 درصد شركت ها و بازديدكنندگان از حضور خود در نمايشگاه بسيار راضي بودند. در نمايشگاه امسال بعد از آلمان كشورهاي ايتاليا، انگليس، هلند، اسپانيا ، فرانسه، بلژيك ، تركيه ، لهستان، يونان و آمريكا بيشترين بازديد كننده را به خود اختصاص دادند.

نمایشگاه امسال در 10 سالن برگزار شد كه هر يك از سالنها نيز داراي 2 يا 3 طبقه بودند. این نمایشگاه در نوع خود از نظر میزان جذب بازدید کننده و شرکت های تولیدی در سر تا سر جهان بی نظیر است و تقريبا یک الزام برای کلیه طراحان و تولید کنندگان منسوجات خانگی جهان به شمار می رود.هزینه ورودی نمایشگاه برای هر روز معادل 32 یورو بود و برای کلیه روزها نیز بلیط 64 یورویی ارائه می شد که موجب جذب بازديد کنندگان واقعی به نمایشگاه می شود. این نمایشگاه از بخش های مختلف تشکیل شده است که مهمترین آنها کفپوش ها، انواع تزئینات دیوار و پنجره، مانند پرده و کاغذ دیواری و . . .  انواع پارچه های گلدوزی شده، انواع نرم افزارهای طراحی، انواع تزئینات میز و تختخواب و حمام، انواع لوازم تزئینات و طراحی داخلی منزل، انواع پارچه های مصرفی در صنعت مد و . . . مي باشد.در نمايشگاه امسال هم متاسفانه هيچ شركت كننده اي از ايران حضور نداشت و اين در حالي است كه حتي كشورهايي مانند سريلانكا، ماكائو، ليتواني، نپال، مولداوي، كلمبيا، ليختن اشتاين، استوني و …. داراي غرفه گذار بودند كه در واقع اين امر بايد علامت سئوال مهمي را در ذهن مسئولان نساجي ايران ايجاد نمايد. تعداد بازديدكنندگان ايراني هم امسال به حدود 270 نفر رسيد كه تعداد بسيار كمي است.در نمايشگاه امسال آلمان، هند و چين بزرگترين غرفه گذاران بودند كه با 440، 355 و 352 غرفه گذار رتبه هاي اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.وسعت بسيار زياد نمايشگاه به دليل حضور بيش از 2700 شركت باعث شده بود تا برگزار كنندگان وسايل نقليه ويژه اي جهت انتقال مسافرين در نظر بگيرند كه با نظم خاصي به اين كار مشغول بودند. همچنين يكي از اقدامات برگزار كنندگان جهت راهنمايي بهتر بازديد كنندگان و كمك به آنها براي پيدا كردن راحت تر غرفه ها و سالن هاي مورد نظر خود قرار دادن تعداد زيادي كيوسك هاي اطلاع رساني در مكانهاي مختلف نمايشگاه بود. در برخورد اول با يكي از كيوسكهاي اطلاع رساني به خوبي مي توانيد درك كنيد كه پرسنل آن به طور دقيقي آموزش ديده اند و تمام وظايف خود را از برخورد مناسب با بازديد كنندگان تا ارائه اطلاعات جامع به وي، طبق اصول و ضوابط دقيقي انجام مي دهند. جالب اين كه تمامي آنها به شبكه هاي اطلاع رساني نمايشگاه، شبكه هاي اطلاع رساني شهري مانند وسايل نقليه عمومي، اتوبوس و مترو و …، اطلاعات توريستي و اينترنت مجهز بودند.

همچنين در محيط نمايشگاه و به ويژه در هاي ورودي بخش هاي مجهزي براي نگهداري وسايل و لباس هاي اضافي بازديدكنندگان وجود داشت كه با نظم خاصي به اين كار مي پرداختند تا آنها با آرامش بيشتر و راحت تر به بازديد از سالنها و غرفه ها بپردازند. نکته جالب توجه دیگر در نمایشگاه حفاظت کامل از ایده ها، طرح هاي طراحان و برندهاي تجاري است. برگزار کنندگان نمایشگاه با شعار  Messe Frankfurt Against Copying  اقداماتی را براي جلوگيري از كپي برداري انجام داده که از آن جمله می توان به منع عکاسی از غرفه ها اشاره کرد و حتی گرفتن عکس از غرفه هایی که با علامت مخصوص مشخص شده اند برای خبرنگاران نیز ممنوع شده بود. اغلب غرفه گذاران از اجراي اين طرح راضي بودند. صحبت هاي يكي از شركت كنندگان بلژيكي در اين رابطه بسيار جالب توجه بود. مدير عامل اين شركت گفت: چند سال پيش كه اين قوانين به طور جدي پيگيري نمي شد ما تمام طرحهاي جديد و تازه خود را در نمايشگاه عرضه كرديم اما سال بعد تمام طرحها را بدون هيچ تغييري در يك غرفه چيني پيدا كرديم !!
اجراي اين قوانين موجب ايجاد فضايي مناسب و امن براي شركت كنندگان مي شود مي توانند با آرامش خاطر به نمايش ايده هاي جديد خود بپردازند. بايد اين نكته اشاره كرد كه بررسي نكات قوت مربوط به برند هاي بزرگ نمايشگاهي جهان و الگو برداري مناسب از آنها بايد براي برگزار كنندگان نمايشگاه در ايران مورد توجه قرار گيرد. هر چند كه نمي توان زير ساخت هاي نمايشگاهي و موانع موجود را از نظر دور داشت اما بايد پذيرفت كه وضعيت موجود نمايشگاه هاي نساجي در ايران نيز به هيچ وجه قابل قبول نمي باشد.

رقابت ناعادلانه براي شركت هاي اروپايي
مدير فروش شركت ايتاليايي Busatti یکی از بزرگترین تولید کنندگان منسوجات خانگی در ایتالیا كه بعد از چندين سال دوباره در نمايشگاه Heimtextil  شركت كردند اعتقاد دارد شركت هاي اروپايي در يك رقابت ناعادلانه با چين و هند گرفتار شده اند و به همين دليل آنها مجبور به تغيير روش هاي رقابت و فروش خود شده اند و به تولید بر اساس خواسته مشتری روی آورده اند چرا که توان رقابت با تولید انبوه را ندارند. به گفته وي برنده اصلي در بازارهايي كه حجم توليد آن بالاست و يا در مواردي كه نيروي كار تعيين كننده است كشورهاي اروپايي نخواهند بود و محكوم به شكست هستند.    

مدير فروش شركت ايتاليايي Busattiدر گفتگويي با مجله صنعت كهن در حاشيه نمايشگاه ركود اقتصادي جهان را بر روي روند كاري شركت ها بسيار    موثر دانست اما اعتقاد دارد كه شركتهايي مانند Busatti  كه روي توليد انبوه تكيه نداشته و محصولات منحصر به فردي را در تعداد محدود و سفارشي و مطابق سليقه مشتري ارائه مي دهند ميتوانند به آينده اميدوار باشند. شركت Busatti  از سال 1842 در ايتاليا تاسيس شده و نسل به نسل به توليد ادامه مي دهد. جالب اينكه اين شركت داراي امكانات توليدي پيشرفته اي نبوده و به طور سنتي و خانوادگي اداره ميشود و هم اكنون يكي از بهترينها در اروپاست. آقاي دكتر Michelangelo Formica   مدير فروش شركت دليل موفقيت شركت را ارائه طرح ها و رنگ هاي جديد و البته با هويت ميداند. اين شركت در خاورميانه چندان فعال نيست اما به زودي در تهران قصد گشايش شعبه اي را دارد. وي بازار ايران را بسيار مهم و با پتانسيل بالا ارزيابي ميكند. از نکات جالب توجه که برخی از شرکت کنندگان اروپایی به آن اشاره می کنند حضور بی شمار شرکت های چینی و هندی در نمایشگاه بود که برای آنها به نوعی عذاب آور است. تولید کنندگان اروپایی منسوجات خانگی اعتقاد دارند در حال حاضر رقابت بین آنها و کشورهایی مانند چین و هند غیر عادلانه است. آنها اعتقاد دارند استفاده از نیروی کار که یکی از مهمترین فاکتورهای تولید است به ضرر آنهاست و در حالی که در اروپا کارگران دریافتی روزانه حداقل 30 دلار دارند در هند و چین  نیروی کار یک دلاری هم پیدا می شود علاوه بر اینکه در اروپا قوانین بسیار شدید تری بر علیه کار کودکان وجود دارد.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

مدير عامل يك شركت منسوجات خانگي فرانسوي نيز مي گويد : تا چند سال پیش مشتریان زیادی از بین بازدید کنندگان در نمایشگاه از ما خرید می کردند اما امروزه تعداد بازديد كنندگاني که فقط غرفه را نگاه مي كنند بیشتر شده است. امروز مشتريان به دقت محصولات را بررسي مي كنند، نكته برداري مي كنند بعد براي خريد تصمیم گیری می کنند و این به دلیل وجود تعداد زیادی تولید کننده در این صنعت است که رقابت را بسیار سخت کرده و بحران هاي مالي اخير نيز خريداران را محتاط كرده است.
در پايان ضمن قدرداني از همكاري هاي صميمانه اتاق بازرگاني ايران و آلمان اعلام مي كند علاقمندان در ايران مي توانند با اين اتاق جهت كسب اطلاعات بيشتر تماس حاصل نمايند.

اتاق بازرگاني و صنايع ايران و آلمان
آدرس : تهران –  بلوار آفريقا – نرسيده به چهارراه جهان كودك – خيابان ناوك – شماره 7
تلفن : 81331000 – 81331202 – 81331203

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا