مد و پوشاک

بازرگانی بن شمس: متخصص در ارایه پارچه های لاکچری در نساجی و پوشاک

مصاحبه با کامبیز بن شمس- مدیر عامل شرکت بازرگانی بن شمس

من کامبیز بن شمس در سال ۱۳۷۶ وارد بازار فروش پوشاک حاضری مردانه شدم و اولین فروشگاه خود را در شهر شیراز افتتاح نمودم و اقدام به فروش پوشاک حاضری برند ایکات نمودم و تا سال ۱۳۸۲ نمایندگی این برند را در شهر شیراز داشتم و پس از آن برند آلیزه را افتتاح نمودم و با گسترش آن به سه شعبه تا سال ۱۳۹۲ یکی از صاحبان این برند بودم و پس از آن در یک فروشگاه با برند شخصی خودم بنام BENSHAMS.CO شروع به فعالیت فروش پوشاک حاضری مردانه نمودم

سال ۱۳۹۵ و بعد از آن با توجه به تغیرات قوانین وارد عرصه مشاوره و فروش پارچه های فاستونی و توئید انگلیسی؛ ایتالیایی فرانسوی از بهترین برندهایی که در خانه های مد و خیاط خانه های الیت دنیا استفاده میشود نمودم و تا این زمان که متاسفانه با کم ارزش شدن پول ملی ریال مانند تمام کالاهای خارجی دست نیافتنی و قیمت های افسانه ای و باور نکردنی شده و هر روز دامنه مشتریان و مخاطبان این کالا محدودتر میشود.

لطفا در ابتدا مختصری در مورد تاسیس، شکل گیری، رشد و‌ موفقیت شرکت برای خوانندگان مجله نساجی کهن بفرمایید.

در حال حاضر به مشتریانی که بدنبال پارچه های نفیس برای دوخت کت و شلوار، کت تک، پالتو، پیراهن، کت و دامن، مانتو و بالا پوشهای لوکس برای آقایان و بانوان هستند مشاوره میدهم و پس از انتخاب پارچه مد نظرشان از روی بانچ پارچه آن را از کمپانی مربوطه خریداری و پس از تشریفات قانونی از گمرک ترخیص نموده و تحویل مشتری مینمایم که با توجه به تحریم های فروش کالا به ایران و فعال نبودن دی اچ ال و دیگر شرکتهای مشابه در بازار ایران این پروسه حدود سه هفته طول میکشد از زمان سفارش تا تحویل کالا به مشتری.

چه محصولاتی را به بازار نساجی کشور ارایه می کنید؟

محصولاتی که اینجانب به مخاطبان خود معرفی و ارائه میکنم پارچه های بافته شده از الیاف صد درصد طبیعی مانند نخهای ریسیده شده از پشم گوسفند های مزارع استرالیا و انگلستان و بزهای کشمیر و مغولستان و شتر های الکاپا کوه های آند آمریکای جنوبی است که کاربرد آن در بافت پارچه های فاستونی برای دوخت کت و شلوار های نفیس پارچه های پشمی مانند پارچه نفیس کشمیر وایکونا و پارچه های توئید برای دوخت کت تک و پالتو های لوکس و نفیس کاربرد دارد و همینطور پارچه های پیراهنی عمدتا ایتالیایی که پارچه آنها بافته شده با پنبه طبیعی مصری است.

مصاحبه-کامبیزبن-شمس-پارچه فاستونی

در بخش تولید پارچه در ایران چه نقاط ضعف و قوتی وجود دارد ؟

در رابطه با صنعت نساجی باید عرض کنم که اگر همتی در مسئولان و متولیان این صنعت باشد و با توجه به قدرت خرید کم مردم و محدود شدن واردات میتوان مجدد مشتریان ایرانی را به سمت تولیدات داخلی هدایت کرد و با کمی تلاش پارچه های با کیفیت تری تولید کرد اما در حال حاضر بازار به تسخیر پارچه های چینی با الیاف صد درصد مصنوعی در آمده و تعداد کمی از تجار هم پارچه نیمه پشم و نیمه مواد مصنوعی بافت کشور ترکیه را در بازار ارائه میکنند و همچنین با حمایت بخش خصوصی و دولتی میتوان کارخانجات پوشاک داخلی را فعالتر نمود و همچنین به تاسیس کارخانجات جدید و مدرن اقدام نمود تا بازار کشور را از واردات پوشاک بی کیفیت چینی نجات داد و کالاهایی در خورد شان و منزلت مردم ایران ارائه کرد.

پارچه های لاکچری چه حجمی از بازار را به خود اختصاص داده؟ مشتریان شما از چه رنج و اصنافی هستند؟

در رابطه با حجم پارچه ای لاکچری در بازار ایران باید عرض کنم هر سال سهم کمتری از بازار را این محصولات که عمدتا اروپایی هستند میتوانید ببینید چون نرخ ارزهای خارجی در مقابل ریال سیر صعودی دارد و دست یافتن مشتری ایرانی به این محصولات محدود و محدودتر میشود به عنوان نمونه یک متر پارچه سوپر ۱۰۰ برند هولند اند شرری انگلستان حدود یکصد پوند انگلستان است که با قیمت حال حاضر ارز بالغ بر متری شش میلیون تومان می شود اما در مورد مشتریان مورد مخاطب بنده از اقشار مرفه و ثروتمند جامعه میباشند که بتوانند برای خرید پارچه حداقل مبلغی بالغ بر حدود هجده میلیون تومان و برای دوخت آن هم مبلغی بالای پنج میلیون تومان پرداخت نمایند.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

صنعت پوشاک و تولید کت و شلوار در ایران را چطور ارزیابی می کنید؟

در حال حاضر برندها و تولید کنندگان ایرانی دوران سختی را میگذرانند چون از یک طرف درگیر تهیه مواد اولیه گران که هر روز در حال افزایش قیمت است و دیگر عوامل دخیل در تولید مانند هزینه انرژی و دستمزد و اجاره بها و دیگران آیتم ها مرتب در حال افزایش است و در سوی دیگر با کم شدن ارزش درآمد مردم سهم سبد خرید خانوار در رابطه با پوشاک کم و کمتر میشود و این خسارت سختی به تجار و تولید کنندگان و فروشندگان این بازار دارد و در حال حاضر آینده خوبی برای این بازار متصور نیستم .

بخش طراحی مد و فشن به ویژه در رسته کاری خود را چطور ارزیابی می کنید؟ ایا در ایران جای کار و پیشرفت در این بخش وجود دارد؟

مردم ایران از دیر زمان تا حال خوش پوشترین در جهان بوده اند و هرچه که در بخش صنعت مشکلات عدیده ای داریم اما در بخش مد و فشن با توجه به جوانان باذوق و سلیقه خانه های مد یا همان که امروز به نام گالری یا مزون شناخته میشود پیشرفت چشمگیری داشته ایم و با توجه به فرهنگ غالب جامعه طرح ها و تولیدات زیبایی در این بخش دیده شده است و هر روز شاهد نوآوری و خلق محصولات متنوعی هستیم و امید زیادی به جوانان در این عرصه هست و اگر فضایی در اختیار این جوانان قرار گیرد پ بتوانند در فشن شو های خارجی شرکت کنند میتوانند به خلاقترین در دنیا تبدیل شوند.

آیا در نمایشگاه های نساجی در ایران و خارج به عنوان بازدید کننده و یا شرکت کننده حضور پیدا می کنید؟ سطح نمایشگاه های نساجی در ایران را چطور ارزیابی می کنید؟ تا چه حد این رویدادها برای صنعت نساجی مفید هستند؟

بله در سالهای قبل از ۱۳۹۸ در چندین نمایشکاه کشورهای منطقه مانند نمایشگاه های برگزار شده در ترکیه امارات و کشورهای اروپایی ایتالیا بعنوان ویزیتور شرکت کرده ام و چندین نمایشگاه داخلی اما تمرکز بنده روی برند های لوکس پارچه اروپایی بوده که متاسفانه هیچکدام از آنها در نمایشگاه های داخلی شرکت نداشته اند و اگر متولیان بخش صنعت به این موضوع بصورت حرفه ای بنگرند افق های خوبی میتواند پیش رو باشد
اگر شما به کشورهایی مانند بنگلادش ویتنام و هند و پاکستان بنگرید میبینید که با توجه به مقرون به صرفه بودن تولید در این کشورها بخاطر دستمزد پایین و هزینه کم تولید میتوان سرمایه و تولید کنندگان اروپایی و دیگر کشورها را به ایران آورد و سهم بزرگی از مارکت را در دست گرفت که کمک بزرگی به معزل بیکاری و اقتصاد کشور کند.

آیا ایران در بخش تولید پارچه های لاکچری توان رقابت با کشورهایی مثل ایتالیا و ترکیه را دارد؟

در باب تولید پارچه های لوکس و حتی اکونومیک هم توان این کار را نداریم چون هیچ زیر ساختی سالهاست در این زمینه نداریم در جایی که در چندین دهه قبل کارخانجاتی مانند افشار یزد پارچه های پشمی نفیسی تولید میکردند که حتی به انگلستان که مهد این صنعت است هم صادر میشده است
اما با توجه به توان نیروی انسانی داخلی با چند سال مطالعه و اقدام میتوانیم جایگاه از دست رفته در این صنعت را باز یابیم.

بریدن-پارچه-خیاطی-کت و شلوار

 

 

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×