اخبار فرش ماشینی

بازگشت رونق دوباره به نساجي قائمشهر

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

با تلاش دولتمردان بعد از 8 سال بحران كارگري و ركود توليد به سرانجام رسيد

چکيده مطلب

     با پرداخت معوقه کارگران پس از 8 سال، برق شادي در نگاه شان نمايان شد.

    قرار است، مطالبه کارگران در مدت زمان 10 تا 15 روز به طورکامل پرداخت شود.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

    مقام ارشد کارخانه نساجي قائمشهر: بازنگري در سامانه توليد و به روز کردن شيوه توليد و دستگاه ها، از برنامه هاي در دست اجراست.

    حمايت مسئولان مي تواند باعث رشد و شکوفايي بهتر صنعت نساجي در مازندران بويژه در شهرستان قائمشهر شود.

     قائمشهر: شايد آن حادثه تلخ براي سرمايه گذار ترک، پرنده خوشبختي کارگران قديمي ترين کارخانه مازندران بود. وقتي دست تقدير او را به واگذاري کارخانه به سرمايه گذار نام آشناي ايراني مجبور کرد، ابرهاي تيره از آسمان نساجي قائمشهر کنار زده شد، تا کارگراني که در 8 سال گذشته معوقه آنان پرداخت نشده بود، برق شادي در نگاه شان نمايان شود.

    براساس اعلام«مهدي محمدي»، فرماندار قائمشهر، يک هزار و 180 کارگر کارخانه نساجي، در فهرست افرادي بودند که براي دريافت مطالبه خود به هر دري زدند، ولي هر بار خشمگين تر از گذشته با دستان خالي به خانه هاي خود بازگشتند، اما وقتي مشکلات رفع شده و ميزان مطالبه ها اعلام شد خيلي ها متعجب شدند که کل اين بحران به خاطر 15 ميليارد تومان بوده است، مبلغي که در صورت پرداخت شدن در سال هاي گذشته شايد به نصف اين مبلغ مي رسيد.
    
     پرداخت شدن مطالبه هاي سال هاي گذشته

     فرماندار قائمشهر در اين باره گفت: 250 نفر از کارگران که حدود 5 ميليون تومان مطالبه داشتند در ماه مبارک رمضان تسويه حساب شدند، اما باقي مانده کارگران همواره با مشکلات مالي ناشي از پرداخت نشدن مطالبه هاي خود دست به گريبان بودند، تا اينکه با مديريت مقام هاي ارشد استان و فرمانداري و جلساتي که با مديران کارخانه نساجي انجام شد مقرر شد اين مشکل رفع و مطالبه کارگران در 10 تا 15 روز به طورکامل پرداخت شود.

    بنا بر اعلام وي، اين کار مهم از چند روز قبل شروع شده و تاکنون 400 کارگر پول خود را دريافت کرده اند و پرداخت بقيه بدهي ها نيز در حال انجام است. بر اساس گفته هاي نماينده عالي دولت در شهرستان قائمشهر قرار است، در 6 تا 9 ماه آينده فاز مربوط به رنگرزي و چاپ کارخانه هم نصب و راه اندازي شود که با اتمام و بهره برداري از اين بخش تعداد کارگران کارخانه تا يک هزار نفر افزايش مي يابد.

    به گفته وي، با بررسي هاي انجام شده کارخانه با توليداتي که دارد به مرحله سود دهي رسيده است و علاوه بر جبران هزينه هاي مربوط به توليد و دستمزد کارگران ماهانه 150 ميليون تومان سود خالص نصيب مديران آن مي کند که قطعاً با راه اندازي فاز مربوط به رنگرزي و چاپ، شاهد افزايش چشمگير مالي در اين کارخانه خواهيم بود.

    براساس اظهارات فرماندار قائمشهر، هم اکنون 23 درصد از سهام کارخانه در اختيار بانک ملي و 6 درصد هم متعلق به فرد ديگري است، مابقي سهام هم به سرمايه گذار واگذار شده است.

    «محمد نوبخت» که به عنوان نماينده کارگران معرفي شده از روند پرداخت ها اظهار رضايت داشت و افزود: طلب کارگران قراردادي و بازنشستگان کارخانه هر روزه براساس فهرستي که ما تهيه کرده و در اختيار مديريت کارخانه قرار مي دهيم با حضور نماينده اي از سوي فرمانداري به آنها پرداخت مي شود.

    وي ادامه داد: روزانه 60 نفر از کارگران پول خود را دريافت مي کنند و به اين ترتيب تا چند روز آينده مطالبه کارگران به صفر مي رسد، مطالبه اي که 5 تا 40 ميليون تومان بوده است.
    
     مشکلات 30 ساله کارخانه

     در حالي که کارگران در نوبت صدور چک هاي خود بودند، به سراغ «مهدي علم بيگي»، رئيس هيات مديره کارخانه رفتيم. به گفته او، تيم جديد مديريتي کارخانه از 18 ماه قبل کارخانه را تحويل گرفته و کارهاي مربوط به آن را پيگير بوده است.

    وي اضافه کرد: مشکلات مربوط به 30 سال گذشته کارخانه به ما ارث رسيد. کارگران زيادي بودند که 30 ماه از دريافت آخرين حقوق آنان گذشته بود و از طرفي نيروهايي در حال کار بودند که با اطلاعات قديمي و به روش چند دهه قبل کار مي کردند. در چنين شرايطي سعي کرديم، در ابتدا آثار مشکلات گذشته را از بين ببريم و در مرحله بعد به برنامه ريزي براي وضعيت روزانه کارخانه بپردازيم و در نهايت برنامه هاي آتي کارخانه مدنظر قرار گيرد.

    اين مقام ارشد کارخانه با اشاره به اينکه بسياري از زيرساخت هاي کارخانه فرسوده شده بود، ادامه داد: بازنگري در سامانه توليد و به روز کردن شيوه توليد و دستگاه ها از برنامه هاي در دست اجراي ما بود؛ اين درحالي بود که از ميزان اعتبار درخواستي ما تنها 20 درصد آن محقق شد.

    اما از طرفي دستگاه هايي در گذشته براي کارخانه خريداري شده بود که قسمتي از آنها به کارخانه منتقل شده و در اين سال ها به دليل مجاورت با رطوبت هوا دچار فرسايش شده بودند. بخش ديگري از دستگاه ها نيز با اعلام شکايت چند نهاد اجرايي قبل از ترخيص در گمرک اميرآباد بلوکه شده بود.

    در کنار همه اين اتفاقات مطالبه چند صد ميلياردي برخي دستگاه ها چون اداره اقتصاد و دارايي، بيمه تامين اجتماعي و… که ما را با مشکل عديده اي روبه رو کرده بود قرار داشت اما با همه اين معضل ها در اولويت کاري ما پرداخت معوقه کارگران بود که با تامين اين مبلغ سرانجام بعد از 8 سال تسويه حساب با آنان شروع شد.

    از طرفي با مساعدت و ورود شخص استاندار مازندران اقدام هاي لازم براي ترخيص دستگاه هاي بلوکه شده در دستور کار قرار گرفت اما اکنون با مشکل ديگري روبه رو هستيم و آن اينکه دستگاه ها 12 سال قبل خريداري شده و اکنون گارانتي ندارد و نمي دانيم امکان استفاده از آنها وجود دارد يا خير.

    بنا بر اعلام وي، از 14 روز قبل خط ريسندگي کارخانه هم وارد چرخه توليد شده است، قسمت بافندگي کارخانه هم که در سال هاي طولاني تنها خاک مي خورد به خط توليد بازگشته و کارخانه نفس تازه اي کشيده است.
    
     راه اندازي خط رنگرزي و چاپ

     وي، زمان راه اندازي خط رنگرزي و چاپ را تا 9 ماه آينده اعلام کرد و افزود: اين بخش مهم ترين قسمت کارخانه خواهد بود. با راه اندازي اين بخش فرصت زيادي براي اشتغال ايجاد خواهد شد، اتفاقي که براي قائمشهر شايد بي سابقه است، اما بر اساس اظهارات مقام هاي ارشد کارخانه نساجي، اين واحد توليدي اکنون با توليد روزانه 50 هزار مترمربع پارچه به کار خود ادامه مي دهد و در کنار آن 5 تن نخ و 4 تن نخ دولايي نيز توليد مي شود. کارخانه اي که اکنون سال هاي طولاني از آخرين صوت زندگي اش مي گذرد، صوتي که صداي گوش خراش آن دميده شدن روح زندگي براي مردم پرتراکم ترين شهر کشور يعني قائمشهر بود.

    اما نويد روزهاي پيش رو در دولت تدبير و اميد اين بار تنها به شعار ختم نشده و قرار است در کنار احياي کارخانه، فاز 2 نيز راه اندازي شود.

    تيم مديريتي کارخانه هم نگران بحثي است که در اين سال ها عامل اصلي به کما رفتن کارخانه شده است، يعني اختلاف هاي آشکار و پنهان.

    علم بيگي، در اين باره اظهارداشت: خواهش ما اين است که مسئولان به نساجي نگاه اقتصادي صرف داشته باشند، اينجا يک مجموعه اقتصادي است، اگرچه سياستمداران هم مي توانند در راستاي فعاليت هاي اقتصادي کمک بزرگي باشند. حمايت آنان مي تواند باعث رشد و شکوفايي بهتر صنعت نساجي در شهرستان قائمشهر شود.

نويسنده: حسين خاني

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا