اخبار فرش ماشینی

صادرات ۴۴۴ میلیون دلاری فرش دستباف

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: از ابتدای امسال تا پایان آذر هفت‌هزار تن فرش دستباف به ارزش ۴۴۴ میلیون دلار صادر شد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۵/۱۳ درصد رشد نشان می‌دهد. به گزارش خبرگزاری مهر، فیصل مرداسی در یک نشست خبری با تشریح جزئیات آمار صادرات فرش دستباف کشور افزود: با وجود این‌که امسال برای اقتصاد جهانی سال سختی است، وزارت بازرگانی تا پایان سال هدفگذاری صادرات ۵۰۰ میلیون دلاری را در نظر گرفته بود که امید می‌رود این رقم همراه با رشد وزنی در صادرات و رسیدن به هشت‌هزار تن صادرات فرش دستباف محقق شود.

وی تصریح کرد: آمریکا، آلمان، امارات، ایتالیا، لبنان و ژاپن شش کشور عمده وارد‌کننده فرش دستباف ایران در سال‌جاری هستند، ضمن این‌که به استثنای لبنان بیشتر این کشورها رشد واردات فرش دستباف ایران را تجربه کرده‌اند.به گفته مرداسی، ۳۲ کشور نزدیک به ۹۷ درصد صادرات فرش دستباف ایرانی را در خود جای داده‌اند. وی با تاکید بر ضرورت حفظ بازارهای سنتی صادراتی فرش دستباف، تاکید کرد: ثبات در این بازارها باید پیگیری شود، ضمن این‌که برزیل ‌به‌عنوان هفدهمین کشور وارد‌کننده فرش دستباف با شش میلیون دلار رشد و آفریقای جنوبی با پنج میلیون و ۲۰۰ هزار دلار و چین با یک میلیون و

۸۰۰ هزار دلار بازارهای جدیدی هستند که پیش روی فرش دستباف ایران قرار گرفته‌اند.رئیس مرکز ملی فرش ایران خاطر‌نشان کرد: آمارها حکایت از بهبود وضعیت اقتصادی در بازارهای هدف ایران دارد و بر‌اساس آمارهای بانک جهانی، سال ۲۰۱۱ میلادی وضعیت اقتصادی کشورهای اروپایی بهبود خواهد یافت که این موضوع ارتباط مستقیمی با بهبود وضعیت صادراتی فرش دستباف کشور دارد.مرداسی به ضرورت توجه به بازار داخلی فروش دستباف کشور اشاره و تصریح کرد: به منظور ارتقای وضعیت فرش دستباف در سبد خانوارها نخستین جشنواره فرش دستباف از ۲۲ بهمن تا ۲۲ اسفند همزمان در تهران و ۱۳ استان دیگر با شعار هر فروشگاه یک نمایشگاه برگزار می‌شود. وی گفت: فرش دستباف در مقایسه با سایر محصولات خانگی همچون مبلمان یک محصول سرمایه‌ای و پس‌اندازی محسوب می‌شود و افرادی که فرش دستباف خریداری می‌کنند می‌توانند از یک نشاط هنری برخوردار شوند.

مرداسی افزود: تهران، اصفهان، گلستان، البرز، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان‌، یزد، فارس، خراسان رضوی، خراسان شمالی و زنجان در این جشنواره حضور دارند که البته این جشنواره‌ها با محوریت اتحادیه‌ها و با حمایت مرکز ملی فرش ایران برگزار می‌شود.

به گفته وی، برای اطمینان و جلب اعتماد خریداران فرش خریداری شده از این جشنواره‌ها تا ۷۲ ساعت قابل عودت است ضمن این‌که اگر مشکلی در مورد فرش دستباف خریداری شده از این جشنواره‌ها به وجود آید مردم می‌توانند با وساطت اتحادیه‌ها مشکل را برطرف کنند.مرداسی همچنین از برگزاری چند رویداد در زمینه فرش دستباف در اسفند امسال خبر داد و گفت: ظرف اسفندماه سومین جشنواره گره زرین برای تجلیل از قالیبافان، رنگرزان، طراحان، نقاشان و تولید‌کنندگان برگزار می‌شود ضمن این‌که قدردانی از پیشکسوتان فرش دستباف نیز در دستور کار قرار دارد.وی همچنین در مورد بیمه قالیبافان نیز گفت: بیمه قالیبافان از ۱۵ دی‌ماه بر اساس قانون جدید توسط شعب سازمان تامین اجتماعی سراسر کشور اجرایی شده و تاکنون عملکرد مناسبی داشته‌اند.مرداسی از توافق با بانک توسعه صادرات برای تامین تسهیلات ارزی ارزانقیمت برای مواد اولیه پشم و ابریشم خبر داد و گفت: تاکنون تا سقف ۱۲ میلیون دلار به این بانک معرفی شده است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×