اخبار فرش ماشینی

عوارض صادراتی!

اخیرا کمیسیون اقتصادی دولت با توجه به بند «د» ماده ۳۳ قانون برنامه چهارم خواستار تعیین میزان عوارض صادراتی بر محصولات فرآوری نشده پتروشیمی و سایر محصولات گردیده.
در این راستا از کمیسیون ماده یک قانون مقررات صادرات و واردات درخواست تعیین و میزان عوارض شده است.
درصد عوارض پیشنهادی برای ۲۱ قلم کالای شیمیایی و پتروشیمی از ۱۰ تا ۵۰درصدی است و عبارتند از: ۱- انواع اتیلن ها ۲- اسلک وکس، فورفورال سی اف او ۳- انواع زایل ها و پارازایلین ها ۴- تولوئن، متانول ۵- اسید استیک و گوگرد. در این رابطه توجه مسوولان ذی ربط را به چند نکته جلب می نمایم.

الف- پذیرش محصولات صنعتی پایه نفتی و پتروشیمی به عنوان کالای غیرنفتی و تطبیق ماده ۳۳ قانون برنامه چهارم بر این محصولات مورد تایید و تاکید می باشد ولی چرا با وجود این مصوبه سازمان امور مالیاتی از ادعای خود مبنی بر عدم معافیت مالیاتی این محصولات و تلقی این محصولات به عنوان نفتی خودداری نمی کند؟
ب- اگر چه بعضی از اقلام این لیست مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی است. مانند گوگرد: اسلاک واکس و ارجح است که اول نیاز داخل برطرف شود و سپس صادر گردد، ولی بسیاری از این اقلام فرآوری شده است. (انواع پلی اتیلن و اسنایرن و انواع پارازایلین ها) و بیش از نیاز داخل کشور است. وضع عوارض بر صادرات اقلام فوق جفا بر تولیدکنندگان و صادرکنندگان بوده و فقط می تواند جنبه درآمدی برای دولت داشته باشد.

ج- در این مصوبه پیشنهاد شده است در صورتی که صادرات توسط شرکت های وابسته به وزارت نفت و به صورت مباشرت مستقیم صورت پذیرد، مشمول این عوارض نگردد که این موضوع خلاف اصل ۴۴ و اصل رقابت است.
د- اغلب این اقلام در بورس کالامورد معامله قرار می گیرد و قیمت های داخلی و صادراتی آن نیز متفاوت است و به طور معمول قیمت صادراتی آن بیشتر از داخلی است و سازمان های ذی ربط قادر هستند با هماهنگی با شرکت های تولیدی سهم و قیمت محصولات داخلی را تعیین نمایند و نیازی به اخذ عوارض از صادرات نیست.
ه- با توجه به سند چشم انداز و جهت گیری تولید حداقل ۷۰میلیون تن محصولات پتروشیمی (دوبرابر تولید فعلی) تعیین عوارض صادراتی باعث کاهش جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی و فاصله گرفتن از سند چشم انداز است.
امید است کمیسیون ماده یک با مشورت با تشکل ها و اتحادیه های ذی ربط تصمیمی کارشناسی که متضمن منافع ملی باشد اتخاذ نماید.

منبع : دنیای اقتصاد
نویسنده: سید حمید حسینی

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×