اخبار فرش ماشینی

عوارض صادراتی!

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

اخیرا کمیسیون اقتصادی دولت با توجه به بند «د» ماده ۳۳ قانون برنامه چهارم خواستار تعیین میزان عوارض صادراتی بر محصولات فرآوری نشده پتروشیمی و سایر محصولات گردیده.
در این راستا از کمیسیون ماده یک قانون مقررات صادرات و واردات درخواست تعیین و میزان عوارض شده است.
درصد عوارض پیشنهادی برای ۲۱ قلم کالای شیمیایی و پتروشیمی از ۱۰ تا ۵۰درصدی است و عبارتند از: ۱- انواع اتیلن ها ۲- اسلک وکس، فورفورال سی اف او ۳- انواع زایل ها و پارازایلین ها ۴- تولوئن، متانول ۵- اسید استیک و گوگرد. در این رابطه توجه مسوولان ذی ربط را به چند نکته جلب می نمایم.

الف- پذیرش محصولات صنعتی پایه نفتی و پتروشیمی به عنوان کالای غیرنفتی و تطبیق ماده ۳۳ قانون برنامه چهارم بر این محصولات مورد تایید و تاکید می باشد ولی چرا با وجود این مصوبه سازمان امور مالیاتی از ادعای خود مبنی بر عدم معافیت مالیاتی این محصولات و تلقی این محصولات به عنوان نفتی خودداری نمی کند؟
ب- اگر چه بعضی از اقلام این لیست مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی است. مانند گوگرد: اسلاک واکس و ارجح است که اول نیاز داخل برطرف شود و سپس صادر گردد، ولی بسیاری از این اقلام فرآوری شده است. (انواع پلی اتیلن و اسنایرن و انواع پارازایلین ها) و بیش از نیاز داخل کشور است. وضع عوارض بر صادرات اقلام فوق جفا بر تولیدکنندگان و صادرکنندگان بوده و فقط می تواند جنبه درآمدی برای دولت داشته باشد.

ج- در این مصوبه پیشنهاد شده است در صورتی که صادرات توسط شرکت های وابسته به وزارت نفت و به صورت مباشرت مستقیم صورت پذیرد، مشمول این عوارض نگردد که این موضوع خلاف اصل ۴۴ و اصل رقابت است.
د- اغلب این اقلام در بورس کالامورد معامله قرار می گیرد و قیمت های داخلی و صادراتی آن نیز متفاوت است و به طور معمول قیمت صادراتی آن بیشتر از داخلی است و سازمان های ذی ربط قادر هستند با هماهنگی با شرکت های تولیدی سهم و قیمت محصولات داخلی را تعیین نمایند و نیازی به اخذ عوارض از صادرات نیست.
ه- با توجه به سند چشم انداز و جهت گیری تولید حداقل ۷۰میلیون تن محصولات پتروشیمی (دوبرابر تولید فعلی) تعیین عوارض صادراتی باعث کاهش جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی و فاصله گرفتن از سند چشم انداز است.
امید است کمیسیون ماده یک با مشورت با تشکل ها و اتحادیه های ذی ربط تصمیمی کارشناسی که متضمن منافع ملی باشد اتخاذ نماید.

منبع : دنیای اقتصاد
نویسنده: سید حمید حسینی

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×