اخبار فرش ماشینی

مصاحبه با آقاي مهندس مهدي اخوان مقدم / صادرات، هدف اصلي توليد فرش ماشيني

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

مصاحبه با آقاي مهندس مهدي اخوان مقدم- مدير عامل شرکت نساجي سبحان

شرکت نساجي سبحان از جمله شرکت هايي است که علاوه بر توليد فرش ماشيني در زمينه ارائه خدمات به شرکت هاي بافندگي در بخش چله چيني و نيز بر روي بازاريابي و صادرات فرش ماشيني فعاليت مي کند. آقاي مهندس اخوان مديريت اين شرکت اعتقاد دارند توليد فرش ماشيني در ايران بايد با هدف صادرات صورت گيرد در غير اين صورت ظرفيت هاي موجود در اين صنعت تلف خواهد شد. از سوي ديگر در کنار توليد فرش با اهداف صادرات ايجاد شرکت هاي صادرکننده و بازرگاني فرش مي تواند در پيشبرد اين هدف موثر باشد.

– لطفاً در مورد اهم فعاليت هاي خدماتي، توليدي و صادارتي شرکت نساجي سبحان و فرش 110 بيشتر توضيح دهيد؟

با توجه به سابقه اين شرکت که به اوايل دهه هفتاد برمي گردد، بافت فرش ماشيني در کنار خدمات چله پيچي انجام گرفته است. اين شرکت همواره صادرات را يکي از اهداف اصلي در توليد فرش ماشيني دانسته و همراه با فعاليت در بازار داخلي، حضور در نمايشگاه هاي خارجي را از سال 1377 به صورت جدي پيگير شده است.

حضور در نمايشگاه هاي کشورهاي همسايه، حاشيه خليج فارس، اروپايي و آفريقايي از اهم فعاليت هاي اين شرکت در پيشبرد صادرات فرش ماشيني بوده است.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

 

{access !public}

– وضعيت تامين مواد اوليه در صنايع فرش ماشيني را با توجه به مشکلات تحريم، نرخ ارز و … چطور ارزيابي مي کنيد؟

تامين مواد اوليه خصوصاً در ماه هاي اخير بسيار دشوار گرديده است. مشکلات ناشي از تحريم که در تبادلات سيستم بانکي و حمل و نقل بين المللي تاثير منفي گذاشته و جهش غير طبيعي نرخ ارز باعث افزايش قيمت مواد اوليه شده و واحد هاي توليدي در تامين آن با دشواري هاي بسياري روبرو مي باشند.

علاوه بر عوامل فوق مي توان به افزايش مستمر قيمت مواد پليمري در بورس که عليرغم اعتراضات صنعتگران به مسير خود ادامه مي داد، و البته اخيراً تعديلاتي صورت گرفته است، اشاره کرد.

 

– با توجه به اينکه شرکت نساجي سبحان سال ها در بخش خدمات چله پيچي به واحدهاي فرش ماشيني فعال است در رابطه با صنايع جانبي صنعت فرش ماشيني چه نظري داريد؟

اين شرکت هم زمان با ورود دستگاه هاي بافندگي نسل جديد به کشور، برنامه اصلي خود را بر سرويس دهي به اين دستگاه ها متمرکز نموده و با توجه به اينکه چله مستقيم در ارتقاء کيفيت توليد فرش ماشيني اثر مثبتي دارد لذا هر دو واحد اين شرکت مستقر در اصفهان و کاشان از دستگاه هاي چله پيچي مستقيم استفاده مي کنند.

صنايع جانبي صنعت فرش ماشيني از قبيل چله پيچي، تکميل و … نقش مهمي در چرخه توليد اين محصول دارند و رعايت اصول فني و حفظ کيفيت مطلوب نقش اساسي در آن ايفا مي کند.

 

– نقاط قوت و ضعف صنعت فرش ماشيني ايران را چگونه ارزيابي مي کنيد؟

در بيان نقاط قوت اين صنعت مي توان از اشتغال زايي بالاي آن، استفاده از اعتبار فرش دستباف ايران به عنوان يک مزيت رقابتي، سابقه ديرينه صنعت نساجي در کشور که صنعت فرش ماشيني زير شاخه اي از آن است و … نام برد.

عدم وجود سيستم هاي توليد کارآمد و بهره ور، به روز نبودن ساز و کار هاي توليد، عدم تسلط به شيوه هاي بازاريابي علمي و … از نقاط ضعف اين صنعت به شمار مي رود.  طبق آمار ارائه شده حدود 800  واحد توليد فرش ماشيني در کشور  وجود دارد و قريب به 700 واحد آن در منطقه کاشان مستقر مي باشد  و ميزان اشتغال زايي اين صنعت در کاشان حدود 20.000 نفر است.

شايان ذکر است که بدليل وجود 85٪ ظرفيت توليد فرش ماشيني کشور در کاشان، اين شرکت اقدام به استقرار واحد دوم چله پيچي خود در شهرک صنعتي آران و بيدگل نموده است.

 

– براي اينکه بتوانيم در بازارهاي صادراتي موفق باشيم چه راه حل هايي وجود دارد؟ دولت چگونه بايد از صادرات فرش ماشيني حمايت کند؟ الگوي پيشنهادي شما چيست؟

موفقيت در بازارهاي صادراتي نياز به برنامه ريزي دقيق و بلند مدت دارد. برنامه ريزي در بخش هاي توليد، بازرگاني خارجي (اعم از صادرات و واردات)، استاندارد و گمرک اجتناب ناپذير است.

ايجاد واحد هاي بازرگاني متخصص در امر صادرات که مجموعه اي از چند شرکت توليدي را تحت پوشش قرار دهند ضروري است زيرا باعث ايجاد يک نوع هم افزايي مي شود. در صورتي که اقدامات شرکت هاي کوچک و متوسط توليدي جهت بازاريابي و صادرات فرش به صورت مستقل زمينه ساز تحميل هزينه هاي اضافي و موازي کاري و بعضاً تداخل در بازارهاي صادراتي يکديگر شده که به سرانجام مطلوب هم نخواهد رسيد.

حمايت دولت از صادرات فرش ماشيني مي تواند در قالب گسترش مشوق هاي صادراتي، برقراري خطوط اعتباري، زمينه سازي جهت کاهش ريسک صادرات، تامين هزينه هاي عمليات بازاريابي و فعال نمودن رايزني هاي بازرگاني سفارت خانه هاي کشور در بازارهاي هدف باشد.

کشور ترکيه الگوي مناسبي جهت برنامه ريزي در امر صادرات فرش ماشيني است.

 

– عده اي عقيده دارند بخش مهمي از مشکلات صنعت نساجي و فرش ماشيني به دليل وجود مديران ناکارآمد و ناآگاه در راس کارخانجات ماست. تا چه حد با اين نظر موافق هستيد؟

مشکلات مديريتي در سازمان هاي ما يک واقعيت انکار ناپذير است. عليرغم وجود تعدادي از مديران برجسته و موفق در صنعت نساجي و فرش ماشيني، با توجه به اينکه اکثر واحد هاي توليدي در صنعت فرش ماشيني مدير- مالک بوده و همچنين از شاخه هاي گوناگون صنفي و صنعتي به اين رشته وارد شده اند، نياز به مديران کارآمد کاملاً محسوس مي باشد. البته نقش آموزش در اين عرصه محوري بوده و با گسترش آن  مي توان تا حدودي اين نقص را جبران نمود.

 

– با توجه به شرايط اقتصادي و سياسي موجود کشور آينده توليد را چطور ارزيابي مي کنيد؟

عليرغم وجود مشکلات ناشي از زياده خواهي دولت هاي استکباري اروپايي و امريکا، در صورت برنامه ريزي صحيح  و استفاده از خرد جمعي در سياست هاي کلان اقتصادي، اميد به آينده اي روشن براي توليد دور از انتظار نخواهد بود.  به نظر  مي رسد سرمايه گذاري در اکثر بخش هاي اين صنعت ضروري است. البته با تکيه بر آمار و اطلاعات دقيق و بر اساس برنامه ريزي ميان مدت و بلند مدت مي توان  الويت هاي سرمايه گذاري را تشخيص داده و سپس اجرا نمود.

 

در پايان اگر مطلب مهم ديگري باقي مانده که لازم است اهالي اين صنعت آن را بشنوند را بفرمائيد؟

در پايان ضمن تشکر از مجله وزين صنعت کهن به جهت ايجاد اين فرصت، اميد است با همت مديران و دست اندرکاران دلسوز و متعهد و برطرف شدن مشکلات موجود، به زودي شاهد قرار گرفتن صنعت فرش ماشيني در جايگاه شايسته خود باشيم.

{/access}

مجله نساجی کهن

تحریریه – 77245780

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا