اخبار فرش ماشینی

مصاحبه با آقاي Erik Espeel- مدير شرکت بلژيکي ETRACON

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

جديدترين ماشين آلات ريشه بافي فرش ماشيني ساخت شرکت Etracon

در حاشيه نمايشگاه دموتکس هانوفر فرصتي دست داد تا با آقاي اريک اسپيل مدير شرکت اتراکون گفت و گويي انجام دهيم. حتماً اين شرکت را با مجله کهن در صنعت نساجي و فرش ايران مي شناسيد. اين شرکت بلژيکي در ايران با قطعات يدکي و ماشين آلات دست دوم فرش بافي شناخته مي شود و سرويس هاي خوبي را نيز به صنعت نساجي ايران ارائه مي دهد.

يکي از جديد ترين محصولات اين شرکت که در نمايشگاه دموتکس 2013 هانوفر آلمان هم به نمايش در آمد ماشين توليد ريشه آماده است که در حال حاضر بازار آن در صنعت فرش ماشيني ما داغ است.  در زير بيشتر با اين ماشين آشنا مي شويد.

– به نظر مي رسد مهمترين محصول در غرفه شما ماشين جديد Fantasia است.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

بله. در اين نمايشگاه جديدترين نوآوري ما و مهمترين محصولي که به نمايش گذاشته ايم ماشين Fantasia است. اين ماشين مخصوص توليد انواع ريشه هاي آماده فرش است. ما سال هاي سال بود که از مشتريان خود اين درخواست را داشتيم که ماشيني ويژه و با خصوصيات منحصر به فرد براي بافت ريشه آماده فرش توليد کنيم.

بالاخره سال گذشته شروع به ساخت اين ماشين کرديم و در حال حاضر نمونه اوليه آن را براي اولين بار به نمايش درآورده ايم. ما هنوز در اول راه هستيم و کارهاي زيادي داريم که براي توسعه اين ماشين انجام بدهيم. ما در طول نمايشگاه درخواست هايي براي خريد اين ماشين داشتيم و نظرات بسيار ارزشمندي از مشتريان خود گرفتيم. من معتقدم که بزرگترين بازار Fantasia ايران و ترکيه خواهد بود. در حال حاضر در ايران درخواست هاي زيادي براي ريشه آماده فرش وجود دارد و بسياري از شرکت ها اين ريشه ها را از بلژيک و يا ترکيه وارد مي کنند و مي فروشند. حال با اين ماشين مي توانند آن را در ايران توليد کنند. اتراکون توليد اين ماشين را در سال 2013 آغاز کرده و تعداد محدودي را امسال تحويل خواهيم داد. هدف ما توليد و تحويل 3 ماشين در سال 2013 خواهد بود.

 

{access !public}

– علت اينکه فقط سه نمونه در سال جاري به بازار ارائه مي دهيد چيست؟

ما مي خواهيم مطمئن باشيم که ماشين به بهترين شکل کار مي کند. بنابراين در سال 2013 فقط ساخت 3 دستگاه از اين ماشين را هدف گذاري کرده ايم و بايد مرحله به مرحله پيش برويم.

 

– مشخصات اين ماشين چيست؟

به طور کلي اين ماشين 4 نوع گره اصلي را ايجاد مي کند اما اين 4 نوع در ترکيب با يکديگر، انواع نخ ها، گره هاي کوتاه و بلند و … مي تواند توليدات متنوعي داشته باشد. البته در آينده با توسعه بيشتر اين ماشين آپشن هاي جديدتري را هم به آن اضافه خواهيم کرد.

 

– در رابطه با فعاليت شرکت اتراکون در ايران توضيحاتي بفرمائيد.

قطعاً براي شرکت اتراکون بازار ايران بسيار مهم است. همه مي دانيم که امروزه با توجه به تحريم ها تجارت بسيار سخت تر از گذشته شده است اما هنوز هم روي بازار ايران کار مي کنيم. حتي اگر هميشه هم موفق نباشيم. به اميد روزي که تحريم ها شکسته شود و آنگاه مشتريان به ما اعتماد لازم را خواهند داشت. ما مي توانيم در زمينه نصب و راه اندازي ماشين آلات دست دوم بافندگي فرش ماشيني و قطعات يدکي سرويس هاي کاملي را به شرکت هاي ايراني ارائه کنيم.

 

– همانطور که مي دانيد امروزه فقط فروش ماشين آلات مهم نيست و شرکت هاي بزرگ ادعا مي کنند ما فقط ماشين آلات توليدي را به مشتري نمي فروشيم بلکه موفقيت او را تضمين مي کنيم. نظر شما درباره خدمات پس از فروش و اهميت آن چيست؟

شرکت ما در زمينه تامين قطعات يدکي و ماشين آلات دست دوم شهرت بيشتري دارد. به ويژه در صنعت فرش و ماشين آلات مخمل بافي. ما در واقع قبل از خريد به مشتري مشاوره مي دهيم. عمليات حمل، بسته بندي، نصب و راه اندازي مجدد و توليد مناسب ماشين را توسط تيم قوي فني اتراکون انجام مي دهيم. ما مي توانيم هر آنچه که مشتري بخواهد در خدمت او بگذاريم. بعد از راه اندازي و آغاز به توليد ماشين نيز ما ساپورت هاي فني لازم را قطع نمي کنيم.

به نظر من در بخش ماشين آلات دست دوم فرش و مخمل بافي هيچ شرکتي در دنيا اين توان انجام کار، از مشاوره قبل از خريد تا ساپورت هاي فني در حين توليد را در بخش ماشين آلات دست دوم ندارد و يا حداقل انجام نمي دهد. به نظر من اغلب شرکت هاي فروش ماشين آلات دست دوم فقط به تجارت فکر مي کنند و فقط فروش ماشين براي آن ها اهميت دارد. در شرکت اتراکون افراد بسيار باتجربه اي حضور دارند. مدير فروش ما ده ها سال در شرکت وندويل مشغول فعاليت بوده است. مهندسين ما ده ها سال است که در بخش تعميرات و نگهداري و بخش فني ماشين آلات فرش بافي مشغول فعاليت هستند و اين تجربه باعث شده است تا ما بتوانيم اين گونه سرويس ها را نيز به شرکت هايي که از ما خريد مي کنند عرضه کنيم. ما بارها در ايران حضور داشته ايم و ماشين آلات زيادي را نصب و راه اندازي کرده ايم.

در مورد ماشين جديد شرکت اتراکون برخي از مشتريان در نمايشگاه از ما در مورد نحوه سرويس دهي سوال مي کنند. در مورد ماشين Fantasia از سيستم جديدي با امکان ارتباط اينترنتي و سرويس آنلاين استفاده کرده ايم. در ابتدا مي توانيم از طريق اتصال به سيستم عامل ماشين از طريق اينترنت مشکلات و خطاها را چک کنيم. در مرحله بعد امکان ارتباط از طريق دوربين يا Web camera را داريم که توليد کننده مي تواند با ارتباط تصويري مشکل را حل کنند. اگر از اين طريق هم به نتيجه نرسيديم در مرحله آخر مي توانيم تکنسين هاي خود را به ايران اعزام نماييم. در واقع سرويس و خدمات پس از فروش براي ما واقعاً مهم است.

 

– در مورد افزايش تعداد شانه در ماشين آلات بافندگي فرش چه نظري داريد؟ سقف اين افزايش شانه در کجاست؟ به نظر شما آيا نوآوري ديگري در صنعت ماشين سازي فرش ماشيني قابل انجام نيست؟

اين بسيار سخت است که بخواهم به اين سوال پاسخ دهم و بيشتر بايد شرکت هاي ماشين ساز در اين باره نظر بدهند. اما نظر شخصي من اين است که وقتي شرکتي ماشين 1000 شانه خريداري مي کند تصور کنيد چه تعداد بوبين در کريل ماشين نياز دارد. در اينجا حجم مواد اوليه و سرمايه اي که در پشت ماشين و انبارها خوابيده بسيار سرسام آور است. شما به نخ هاي خاص تري نياز داريد که از نظر کيفيت و قابليت ها در سطح بالاتري هستند. بنابراين نياز به سرمايه در گردش بسيار بالايي دارد. اما وقتي مشتري آن را خريداري مي کند حتماً اين پول را هم دارد و مي تواند اين هيولاي گرسنه را مديريت کند.

 

–  فرق بين ماشين ريشه بافي Fantasia و ماشين آلات موجود که براي توليد ريشه در دنيا وجود دارد چيست؟

بين Fantasia و ماشين آلات قديمي موجود که داراي تکنولوژي هاي بسيار قديمي هستند تفاوت زيادي وجود دارد. ماشين آلات موجود بيشتر حالت مکانيکي دارند که کيفيت ريشه توليدي و تنوع و انعطاف پذيري آن ها در مقايسه با ماشين ما قابل مقايسه نيست.

 

– نظر شما درباره آينده بازار فرش در منطقه خاورميانه چيست؟

به نظر من صنعت فرش ماشيني در اين منطقه رشد خيره کننده اي داشته و قطعاً با حضور کشورهايي مانند ايران، ترکيه، مصر، عربستان و … اين رشد ادامه خواهد يافت. من اميدوارم اين منطقه مجدداً آرام و با ثبات شود. اميدوارم اوضاع سوريه و عراق زودتر خوب شود و در ايران نيز مسائل سياسي و مشکلات ناشي از تحريم ها حل شود.

 

– اگر شرکتي بخواهد يک ماشين دست دوم خريداري کند شما چه پيشنهادي براي او داريد؟

شرکت هاي زيادي از ما جهت خريد ماشين آلات دست دوم در خواست مشاوره مي کنند. در وهله اول ما از آن ها مي خواهيم تا مشخص کنند دقيقاً چه نوع محصولي را مي خواهند توليد کنند و چه بازاري را هدف قرار داده اند. آيا مي خواهيد فرش ارزان توليد کنيد يا گران؟ هدف بازار داخلي است يا صادراتي؟ بعد از اينکه ما نياز و درخواست مشتري را درک کرديم بهترين ماشين آلات موجود براي آن ها را تهيه مي کنيم. البته فراموش نکنيد که در ايران تکنسين هاي فرش بسيار باهوشي وجود دارند. به جرات اعتراف مي کنم تکنسين هايي که در ايران وجود دارند که ما به هيچ وجه نمي توانيم کارهاي مشابه آنها را انجام دهيم و گاهي اوقات از ابتکارات آن ها تعجب مي کنيم که چطور يک ماشين معمولي را به ماشين 700 شانه تبديل مي کنند و با آن فرش مي بافند. اين به دليل وجود فرهنگ عميق و ريشه دار فرش بافي در ايران است. بسياري از شرکت هاي کوچک در ايران هستند که با ماشين آلات دست دوم بسيار معمولي و ارزان فرش هاي نفيسي توليد مي کنند که البته شرکت هاي بزرگ تر قطعاً آن ها را دوست ندارند چرا که براي توليد فرش مشابه سرمايه هنگفتي را بابت ماشين پرداخته اند. به همين دليل است که معتقدم در ايران پتانسيل فني بسيار بالايي در بخش ماشين آلات فرش بافي وجود دارد.

{/access}

مجله نساجی کهن

تحریریه – 77245780

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا