اخبار فرش ماشینی

مصاحبه با مهندس سعید جلالی – مدیر عامل شرکت فرش پردیسان دلیجان

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

جلالي از ضرورت هاي توليد سخن مي گويد؛

نگاه تجاري ـ علمي لازم است
عشق به آن مکمل!!

شرکت فرش پرديسان دليجان واقع در کيلومتر 5 دليجان – اصفهان در سال 1381 در زميني به مساحت 76 هزار متر مربع فعاليت خود را آغاز کرد و با تلاش و تجربه 20 ساله مديران و کارکنان خود روز به روز گسترده تر شده و با بهره گيري از نيروهاي متخصص و تمرکز بر افزايش کيفيت محصولات خود توانست به يکي از برندهاي محبوب و شناخته شده در ايران تبديل شود. در يکي از روزهاي نيمه بهاري امسال راهي دليجان شديم و درباره عملکرد و فعاليت هاي اين مجموعه و شرايط صنعت فرش در سال جديد با مهندس سعيد جلالي؛ مدير عامل اين مجموعه به گفت و گو نشستيم.

◄ درباره فعاليت ها و توليدات مجموعه خودتان توضيح مختصري بدهيد.

در مجموعه پرديسان سعي ما بر استفاده از تکنولوژي پيشرفته بافت فرش بوده است که يکي از دلايل مرغوبيت کالاهاي توليدي شرکت ماست؛ علاوه بر اين شرکت توانسته با توجه به درک ذوق، سليقه و استقبال مصرف کنندگان در جهت اعتلاي صنعت فرش ماشيني کشور گامهاي مثبتي بردارد.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

محصولات فرش پرديسان دليجان شامل انواع فرشهاي 500 ,700 و 1000 شانه در تراکم هاي مختلف توليد مي شود که مي تواند پاسخگوي انواع سليقه ها در نقشه، رنگ و قيمت تامين باشد، علاوه بر اين مجموعه ما نخستين توليد کننده فرش هشت رنگ تمام پلي استر در ايران است.

◄ چه  اقداماتي در راستاي کسب دستاوردهاي نوين داشته ايد؟

در زمينه نوآوري بسيار فعال بوده ايم؛ نوآوري در زمينه هاي مختلف، مثلا اولين فرش پلي استر هشت رنگ را در ايران توليد کرده ايم. فرش هاي با تراکم بالا عموما نخستين بار توسط مجموعه ما معرفي شده است؛ در زمينه طراحي از واحد قوي و با اطلاعات دقيق و به روزي برخورداريم. آزمايشگاه فعالي در زمينه کنترل کيفيت داريم که بر توليد نظارت دارد و يکي از آزمايشگاه هاي برتر  استان مرکزي ست.

◄ طي مصاحبه اي که سال 90 انجام داده ايد به برنامه هاي صادراتي خود به کشورهاي حاشيه درياي مازندران و آمريکا اشاره کرده بوديد. آيا اين امر محقق شده؟

 به حوزه درياي مازندران انجام شده و به برخي از کشورهاي آسياي ميانه و اروپايي هم صادر مي کنيم.

◄ آينده شرکت تان را چگونه پيش بيني مي کنيد؟

آينده فرش و به طور خاص صنعت نساجي در ايران چندان قابل پيش بيني نيست اما اگر سياست هاي رو به جلو و مناسبي  اتخاذ شود آينده خوبي پيش روي ماست. اولويت ما مشتريست و در اين زمينه  اقدامات نسبتا خوبي را انجام داده ايم؛ تمام سعي  و تلاش ما  در جهت بهبود روز افزون کيفيت و رضايت مشتريان است که در نهايت به آينده روشن مجموعه ما منجر خواهد شد.

◄ آينده صنعت نساجي را چگونه مي بينيد؟

با توجه به وضعيت موجود آينده خوبي براي صنعت نساجي پيش بيني نمي کنم. همگي از مشکلات متعدد اين صنعت و عدم حمايت دولت از آن با خبريم.ترکيه کنار گوش ما در حال فعاليت است و صنعت نساجي؛ صنعت دوم آن هاست و وضعيت ما در مقايسه با آنها بسيار ضعيف است. مي توان گفت هدف درستي نداريم و اغلب به بيراهه مي رويم. منظور من بيشتر در زمينه فرش، مواد اوليه و نخ است که بازار ايران را به بازار خوبي براي ترک ها تبديل کرده ايم. در حقيقت ايران  به بازار مصرف شرکت هاي خارجي  تبديل شده است و بايد براي جلوگيري از ادامه اين وضعيت چاره اي  انديشيد.

◄ نگاه شما به شرکت هاي توليدي همکار رقيب تان چگونه است؟

همه خوب اند. البته ما با توجه به اهداف و برنامه هايي که براي خودمان مشخص کرده ايم عمل مي کنيم و در اين راستا از کسي الگو نگرفته ايم و طبق سياست و برنامه ريزي خودمان پيش مي رويم.

◄ چه برنامه اي در جهت توسعه فعاليت هاي خود داريد؟

در زمينه توسعه توليد و افزايش حجم توليد برنامه هايي داريم که به تدريج اعمال خواهيم کرد.

◄ روند حاکم بر بازار هاي داخلي و خارجي را چگونه ارزيابي مي کنيد؟

در حال حاضر بازار داخلي دچار بحران و رکود شديد است اما شخصا آينده خوبي را براي اين  بازار پيش بيني مي کنم.

◄ واحد تحقيق و توسعه شما براي آينده چه برنامه هايي دارد؟

برنامه اصلي ما بر توليد فرش  هاي متنوع از نظر جنس، طرح، شانه، بسته بندي و فينيشينگ و…. است و واحد تحقيق و توسعه فعالي داريم که همواره به دنبال نوآوري در محصولات با هدف جلب رضايت مشتريان خارجي و داخلي هستيم. امروزه واحد تحقيق و توسعه يکي از بخش هاي مهم شرکت هاي توليدي محسوب مي شود.

◄ مهم ترين معضلات صنعت از منظر شما چيست؟ چه راهکاري براي رفع آن پيشنهاد مي کنيد؟

با توجه  به عدم ثبات و عدم وجود سياست هاي راه گشا و بلند مدت در حوزه صنعت؛ توليد با  مشکلات زيادي همراه است. روزي کمبود مواد اوليه، روزي تغيير قيمت و هزينه ها، روز ديگر عدم وجود بازار مناسب براي فروش و ده ها مشکل ديگر. يکي از مشکلات اصلي صنعت، نرخ بالاي سود بانکي در کشور است که مانع از افزايش انگيزه عمومي به سرمايه گذاري در توليد و رواج دلالي و ميل به راحت طلبي  شده است. پيشنهاد من براي تسهيل توليد، کاهش نرخ سود بانکي و حمايت  از توليد کنندگان است. اگر وضعيت واحدهاي  توليد مورد بررسي قرار گيرد متوجه خواهيم شد حداقل 80 درصد کارخانه ها با يک سوم ظرفيت در حال توليد هستند. اين وضعيت براي همه صنايع صادق است؛ بنابراين براي بهبود اين شرايط بايد اقدام عملي صورت بگيرد.

◄ براي حفظ جايگاه خود چه برنامه ها و ايده هايي داريد؟

حفظ جايگاه از به دست آوردن آن مهم تر و دشوار تر است. چراکه ديگران در  تلاش اند يا به شما برسند يا شما را پايين  بکشانند. ما هم در تلاشيم که جايگاه خود را با اتکا به تجربياتمان حفظ کنيم و آن را ارتقا دهيم.

◄ نگاه شما به اين صنعت نگاه علمي است يا تجاري؟

نگاه ما به صنعت نگاه  تجاري – علمي است. اگر تنها نگاه تجاري داشتيم مي توانستيم به سراغ مشاغل ديگر برويم؛ اصلا وارد توليد نمي شديم و به سراغ مشاغل سود آور تر مي شديم. نگاه ما به صنعت نه تنها نگاه علمي و تجاري توامان است بلکه عشق به توليد است و همين نگاه است که توليدکننده را در اين مسير قرار مي دهد. اگر فقط نگاه تجاري باشد بايد به سراغ تجارت رفت اگر فقط نگاه علمي باشد مي توان در دانشگاه فعاليت کرد اما عشقي که در توليد وجود دارد که فقط براي توليدکننده قابل درک است. به همين دليل هر فردي وارد عرصه توليد نمي شود و هر توليدکننده اي هم به راحتي از آن دل نمي کند. شايد 15 يا 20 سال گذشته اغلب توليدکنندگان با رويکرد تجاري وارد اين عرصه مي شدند اما در حال حاضر بايد نگاه تجاري و نگاه علمي توامان باشد.

◄ محصول شما چه مزايايي نسبت به محصولات ديگر دارد؟

در ابتدا بايد به اين مسئله اشاره کنم که شرکت هاي توليدکننده  فرش ماشيني در سالهاي اخير بسيار فعال بوده اند و عملکرد مثبت و چشمگيري داشته اند اما متاسفانه عده اي نيز وجود دارند که براي حفظ موقعيت خود اقدام به کم فروشي مي کنند. عمده تلاش ما در جهت ارائه محصولات با کيفيت و مطابق استاندارد براي تامين سليقه مشتريان و جلب رضايت کامل آن هاست.

◄ چه اقداماتي در راستاي استانداردسازي محصول خود انجام داده ايد؟

فرش پرديسان دليجان به عنوان واحد نمونه استاندارد استان مرکزي در سال 1390 شناخته شد و در تلاشيم امسال آزمايشگاه همکار اداره استاندارد استان مرکزي شويم؛ در مجموع رابطه خوبي با اداره استاندارد استان مرکزي  داريم. حدود نه سال قبل شرکت ما موفق به دريافت ايزو9001 شد؛ از آن زمان تاکنون بر اساس اين گواهي نامه استاندارد عمل مي کنيم و سياست هاي ما بر اجراي مستمر اين گواهي نامه تاکيد دارد و تلاش مي کنيم بر اساس آن به اهداف برنامه ريزي شده دست يابيم.

منبع : شماره 30 مجله کهن

تلفن اشتراک: 77245780-021

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 6 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن