اخبار فرش ماشینی

هشدار جدی نسبت به محتوای فرش ماشینی وارداتی

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

رئیس هیات مدیره انجمن صنایع نساجی ایران و رئیس کمیته فرش ماشینی انجمن نسبت واردات بی رویه فرش ماشینی فاقد کیفیت هشدار داد .

مهندس محمد مروج حسینی در یکصد و شصت و چهارمین نشست کمیته فرش ماشینی گفت : انجمن صنایع نساجی ایران در ماه های اخیر با توجه به شدت عجیب واردات فرش ماشینی خارجی به کشور اعتراض نمود و چون در متن برگ های سبز گمرکی میزان قیمت فرش ها کم اظهار می شود در این مورد نیز نامه هایی به دولتمردان ذیربط نگاشته شده و در هر صورت انجمن در تلاش است تا مشکلات اعضا در برابر واردات بی رویه کاسته شود ضمن آن که پس از سالها تلاش اخیرا تعرفه واردات پنبه به علت نبود و کمبود این محصول حیاتی واحد های نساجی به صفر منتهی شد و قرار است ۹۰ هزار تن پنبه مرغوب وارد کشور شود و از سوی دیگر وزیر صنایع و معادن فعلی هم در تلاش است تا معضلات صنایع نساجی بر طرف گردد رییس هیات مدیره انجمن صنعتی نساجی درباره مشکلات صنعت فرش ماشینی می گوید: برای مدت کوتاهی از واردات آن به کشور جلوگیری کنیم تا بحران از بین برود که در غیر این صورت تعداد زیادی واحدهای تولیدکننده فرش تعطیل خواهند شد و بازار ایران به دست ترک ها می افتد.
ناطق افزود متاسفانه فرش های وارداتی ماشینی اکثرا از نوع شگی بر گرفته از ویسکوز پلی استر بوده و از قرار اطلاع یک شرکت ترک با همکاری یک تولید کننده داخلی فرش ماشینی ، فرش های فاقد کیفیت را به ایران گسیل نموده و نمایندگی توزیع نیز در چند نقطه کشور ایجاد کرده است ضمن آنکه فرش های ماشینی از مرز های شمالی کشور و بازارچه های مرزی نیز به حد وفور وارد می شود . وی متذکر شد متاسفانه اینک در صنایع نساجی مالک صنعت فراوان است اما صنعتگر به معنی واقعی وجود ندارد .

در این جلسه هر یک از اعضا به ذکر موردی پرداختند که خلاصه آنها در پی می آید:
– اعمال نرخ پایه صادراتی فرش ماشینی بین المللی اساس تعرفه ۵۰ درصد برای تولید کنندگان فرش ماشینی عایدی چندانی را در بر ندارد .

– عدم وجود کارشناس خبره در گمرک عامل اساسی و اصلی واردات بی رویه فرش ماشینی خارجی است .
– فرشهای وارداتی از ترکیه فاقد کیفیت است .
– تعرفه برای صادرات نباید به میزانی باشد که برای واردات منظور می شود .
–  ترکها دقیقا نقشه ها و طرح های فرش ماشینی ایرانی را اقتباس کرده اند و تا دو سال دیگر فرش ماشینی ایران از نظر خرید داخلی متوقف می شود.
– ابتکار عمل در امر تولید در واحدها نساجی وجود ندارد .
منبع: رشته ها و بافته ها

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×