اخبار فرش ماشینی

هشدار جدي نسبت به محتواي فرش ماشيني وارداتي

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

رئيس هيات مديره انجمن صنايع نساجي ايران و رئيس كميته فرش ماشيني انجمن نسبت واردات بي رويه فرش ماشيني فاقد كيفيت هشدار داد .

مهندس محمد مروج حسيني در يكصد و شصت و چهارمين نشست كميته فرش ماشيني گفت : انجمن صنايع نساجي ايران در ماه هاي اخير با توجه به شدت عجيب واردات فرش ماشيني خارجي به كشور اعتراض نمود و چون در متن برگ هاي سبز گمركي ميزان قيمت فرش ها كم اظهار مي شود در اين مورد نيز نامه هايي به دولتمردان ذيربط نگاشته شده و در هر صورت انجمن در تلاش است تا مشكلات اعضا در برابر واردات بي رويه كاسته شود ضمن آن كه پس از سالها تلاش اخيرا تعرفه واردات پنبه به علت نبود و كمبود اين محصول حياتي واحد هاي نساجي به صفر منتهي شد و قرار است 90 هزار تن پنبه مرغوب وارد كشور شود و از سوي ديگر وزير صنايع و معادن فعلي هم در تلاش است تا معضلات صنايع نساجي بر طرف گردد رييس هيات مديره انجمن صنعتي نساجي درباره مشكلات صنعت فرش ماشيني مي گويد: براي مدت كوتاهي از واردات آن به كشور جلوگيري كنيم تا بحران از بين برود كه در غير اين صورت تعداد زيادي واحدهاي توليدكننده فرش تعطيل خواهند شد و بازار ايران به دست ترك ها مي افتد.
ناطق افزود متاسفانه فرش هاي وارداتي ماشيني اكثرا از نوع شگي بر گرفته از ويسكوز پلي استر بوده و از قرار اطلاع يك شركت ترك با همكاري يك توليد كننده داخلي فرش ماشيني ، فرش هاي فاقد كيفيت را به ايران گسيل نموده و نمايندگي توزيع نيز در چند نقطه كشور ايجاد كرده است ضمن آنكه فرش هاي ماشيني از مرز هاي شمالي كشور و بازارچه هاي مرزي نيز به حد وفور وارد مي شود . وي متذكر شد متاسفانه اينك در صنايع نساجي مالك صنعت فراوان است اما صنعتگر به معني واقعي وجود ندارد .

در اين جلسه هر يك از اعضا به ذكر موردي پرداختند كه خلاصه آنها در پي مي آيد:
– اعمال نرخ پايه صادراتي فرش ماشيني بين المللي اساس تعرفه 50 درصد براي توليد كنندگان فرش ماشيني عايدي چنداني را در بر ندارد .

– عدم وجود كارشناس خبره در گمرك عامل اساسي و اصلي واردات بي رويه فرش ماشيني خارجي است .
– فرشهاي وارداتي از تركيه فاقد كيفيت است .
– تعرفه براي صادرات نبايد به ميزاني باشد كه براي واردات منظور مي شود .
–  تركها دقيقا نقشه ها و طرح هاي فرش ماشيني ايراني را اقتباس كرده اند و تا دو سال ديگر فرش ماشيني ايران از نظر خريد داخلي متوقف مي شود.
– ابتكار عمل در امر توليد در واحدها نساجي وجود ندارد .
منبع: رشته ها و بافته ها

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا