اخبار نساجی

۷۲۰ میلیارد دلار واردات در دولت گذشته با احتساب آمار قاچاق اعلام شد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

گمرک در توجیه اعلام واردات ۷۲۰ میلیارد دلاری از سوی رئیس جمهور در دولت نهم و دهم، ۴۲۰ میلیارد دلار از این رقم را واردات رسمی و بخشی را هم آمار قاچاق اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسن روحانی رئیس جمهور در نشست خبری اخیر واردات در دولت نهم و دهم را 720 میلیارد دلار اعلام کرد که اختلاف 300 میلیاردی با آمار رسمی گمرک دارد و انتقاد کارشناسان را درپی داشته است.

درپی تشدید انتقاد اقتصاددانان و رسانه‌ها، گمرک ایران در توضیحاتی با عنوان اینکه «واردات 720 میلیارد دلاری در زمان تصدی دولت نهم و دهم چگونه محاسبه شد؟» اعلام کرد: میزان واردات در زمان تصدی دولت‌ نهم و دهم طی سال‌های 1384 لغایت 1391، براساس جدول تراز پرداخت‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و میزان خروج ارز به منظور ورود کالا و خدمات رقمی بالغ بر 685 میلیارد دلار بود.

بهزاد شیری معاون برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل گمرک ایران با اعلام این خبر جزئیات واردات 720 میلیارد دلاری در زمان تصدی دولت نهم و دهم را تشریح کرد و گفت: رقم مذکور شامل 513 میلیارد و 227 میلیون دلار واردات کالا، 46 میلیارد و 74 میلیون دلار واردات گاز و فرآورده‌های نفتی و 126 میلیارد و 381 میلیون دلار خدمات است.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

وی افزود: ارقام مربوط به واردات کالا شامل رقم تعدیل شده ورود کالا از مبادی رسمی (ارقام اعلام شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران بدون احتساب واردات از مناطق آزاد و ویژه، هزینه‌های مترتب بر ورود کالا شامل بیمه، کرایه حمل و سایر موارد)، با احتساب ورود کالا از مبادی غیررسمی و غیر گمرکی می باشد.

دکتر شیری در ادامه اظهارداشت: با توجه به مطالب فوق و احتساب سایر هزینه‌های مترتب بر واردات رسمی کالا و واردات از مناطق آزاد و ویژه (رقم 420 میلیارد و 447 میلیون دلار واردات کالا در طی 8 سال مورد بررسی و بر مبنای اسناد ثبت شده در گمرک جمهوری اسلامی ایران) و لحاظ نمودن مجموع ارقام واردات خدمات، گاز، فرآورده‌های نفتی و واردات غیررسمی کالا، میزان خروج ارز به منظور ورود کالا و خدمات طی سال‌های مورد بررسی رقمی بالغ بر 720 میلیارد دلار بوده است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا