اخبار فرش ماشینی

رنگدانه سیرجان تلفیق فراست و تجارت

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

مظفري از شرايط توليد در نساجي مي گويد:

دولت بايد با حمايت ويژه و همه جانبه، سرمايه هاي سرگردان را به توليد بازگرداند

مجموعه رنگدانه سيرجان از جمله شرکت هاي شناخته شده در زمينه نساجي است که توسط خانواده شايسته اداره مي شود. در حاشیه نمايشگاه فرش ماشيني و نساجي تهران برآن شديم تا يکي از مسئولان اين مجموعه در خصوص وضعيت فعلي و آتي صنعت نساجي ايران و فعاليت هاي مجموعه رنگدانه سيرجان در شرايط فعلي صنعت نساجي گفت و گو کنيم. سرانجام امکان مصاحبه با مهندس محمدرضا مظفري؛ قائم مقام اين مجموعه که در حدود ده سال با اين مجموعه همکاري دارد فراهم شد. مشروح مصاحبه مجله کهن با این مجموعه در ذيل آمده است.

◄ اطلاعاتي درباره فعاليت هاي شرکت رنگدانه سيرجان ارائه کنيد. عمده فعاليت هاي شما بر کدام حوزه متمرکز است؟

اين شرکت توليد کننده انواع مستربچها رنگي، سفيد و مشکي و افزودني نظير BRIGHTER OPTICAL- FILAMENT RETARDENT ANTIOXIDANT– U.V. STABILIZER STABILILIZAR و کامپاندهاي تخصصي بر پايه پلي پروپيلن، پلي استر، پلي آميد و (PE/ PP/PET/PA) (به صورت نانو بهداشتي، صنعتي) جهت مصارف صنايع نساجي، نخ و الياف فيلامنت، کشاورزي، کابل، لوله و درب بطري، ظروف، فيلمهاي بسته بندي، و همچنين نوعي کامپاند مورد مصرف در الياف و نخ که در ايران توانسته انقلابي در صنعت ايجاد کند و به دليل قرار گرفتن در زير گروه هاي نانويي داراي استحکام و مدول بالايي است، مي باشد.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

همچنين نانو آنتي باکتريال و مواد مقاومت دهنده در برابر.U.V پايه ZNO جهت مصارف نساجي و فيلم هاي بسته بندي، پارچه هاي اسپان باند.

به علاوه اين مجتمع در حال راه اندازي واحدهاي جديد جهت SSP Batch پلي استر و خطوط نخ و الياف مدول بالا و شرينکيج پايين (HMLS) و همچنين نخ هاي مقاومت بالا با شرينکيج پايين (HTLS-HTSLS) با يکي از بهترين تجهيزات و تکنولوژي هاي اروپائي جهت مصارف کابل، بافت ديپ تاير، تسمه هاي صنعتي، کمربند خودرو، مصارف ساختماني، بتن و غيره مي باشد.

◄ وضعيت صنعت نساجي و به طور کلي توليد را طي سال هاي اخير چگونه ارزيابي مي کنيد؟

با وجود تحريم ها که کمر صنعت و توليدکنندگان را شکسته است پس از وقفه نسبتا طولاني الحمدا… در چند سال اخير از نظر دانش فني و تکنولوژي به روز شده و تمامي شرکت هاي توليد کننده به دليل از دست ندادن بازار، رقابتي سالم شروع کرده و با واردات ماشين آلات جديد با راندمان بالا و استفاده از تکنولوژي و کاهش هزينه هاي جانبي و توليد بهينه محصول داراي ارزش افزوده؛ اقدام به افزايش توليد کرده است و بيشترين فعاليت صنايع مربوط به مصارف تخصصي در نساجي، کابل، بسته بندي و ساختمان و به خصوص در حوزه صادرات متمرکز است.

 مصاحبه با شرکت رنگدانه سیرجان

◄ آينده صنعت نساجي را به خصوص پس از لغو تحريم ها چگونه ارزيابي مي کنيد؟

به طور قطع در آينده اين صنعت بسيار بهبود پيدا خواهد کرد و با توجه به اينکه توليدکنندگان به بازار جهاني راه پيدا مي کنند چه از نظر کمي و چه کيفي محصولات داخلي با محصولات خارجي برابر مي شوند و صادرات افزايش چشم گيري خواهد داشت.

◄تاثير نمايشگاه نساجي طي سال هاي گذشته بر اين صنعت چه بوده است؟

قطعا برگزاري نمايشگاه براي توليدگنندگان بسياري مفيد خواهد بود؛ و براي باقي ماندن در بازار ناگزير بايد به روز باشند و هم با سلايق متنوع در بازار هدف آشنا شوند. در ضمن بهتر است همانطور که اطلاع رساني و تبليغ داخلي صورت مي گيرد مثل همه نمايشگاه هاي بين المللي دنيا اطلاع رساني حداقل در سطح کشورهاي همسايه نيز انجام گيرد.

◄ وضعيت نمايشگاه نساجي امسال را چگونه دیدید؟ ارزيابي شما از ورود مجدد خارجي ها به اين صنعت چيست؟

با توجه به اينکه ماشين آلات و دانش و تکنولوژي جديد وارد اين صنعت شده است و رهبران واحدهاي توليدي به اين باور رسيده اند که بايد به روز بوده و محصولات توليديشان بايد از نظر کيفي با محصولات وارداتي برابر باشند، با ورود شرکت ها خارجي قطعا شرايط نسبت به سال هاي گذشته بهتر خواهند شد.

 مصاحبه با شرکت رنگدانه سیرجان

◄ آيا در حوزه صادرات نيز فعاليت مي کنيد؟

مجتمع توليدي رنگدانه و نانو نخ و گرانول سيرجان با توجه به قدمت و کيفيت بالاي محصول و با توجه به انواع استانداردهاي داخلي و مدارک بين المللي خارجي، با وجود تحريم توانسته به بازارهاي بين المللي آسيايي، اروپايي، آفريقايي و آمريکاي لاتين ورود پيدا کند و در سال 93 سازمان توسعه تجارت واحد صنعتي ما را به عنوان صادرکننده نمونه کشور معرفي کرد و همچنين در رتبه بندي گواهينامه سيمين نقره اي را گرفته است که با هدف گذاري در سال 94 به رتبه بندي طلايي دست خواهيم يافت.

◄ برنامه هاي آتي شما چيست؟

هدف گذاري ما براي آينده قطعا افزايش توليد، دستيابي به کيفيت استاندارد جهاني و افزايش صادرات به کشورهايي ست که تا به امروز امکان صادرات به ان ها فراهم نشده است و صادرات محصولات نساجي نخ و الياف مدول و با مقاومت بالا که بتوانيم نياز هاي داخلي را جدا از صادرات تامين کنيم.

 

◄ سخن پاياني…

با توجه به اينکه توليد باعث کارآفريني براي هموطنان عزيزمان خواهد شد و نيز با لغو تحريم ها دولت بايد مانند همه دنيا نگاه ويژه و حمايت همه جانبه اي به کارآفرينان داشته باشد که هم سرمايه هاي سرگردان را وارد چرخه توليد شود، هم سرمايه گذاران به سرمايه گذاري بيشتر تمايل پيدا کنند.

تحریریه مجله کهن

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا