اخبار فرش ماشینی

ره شناخت تجارت فرش با آمريكا

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

رئوس بيانات دكتر رضا كاشفي
كوشش دريافتن راههاي اجرائي براي صادرات غير نفتي

ايالات متحده آمريكا حدود يك سال پيش تحريم ورود فرش دست بافت ايران را لغو كرد. چهار ماه پس از لغو اين تحريم اطاق بازرگاني، صنايع و معادن استان قم به منظور بررسي و تحقيق نمايندهاي به آمريكاي شمالي اعزام كرد. حاصل مطالعات در آمريكا و مذاكراتي كه با اعضاي هيئت نمايندگي ايران در واشنگتن و نيويورك به عمل آمد و اطلاعاتي كه از بازرگانان و فروشندگان عمده فروش به دست آمد و مطالعه گزارش ارزندهاي كه آقاي مهندس مهدي موسوي رئيس شوراي ايرانيان خارج از كشور در مورد فرش ايران در آمريكا تهيه كرده بود و نيز اقدامات و مطالعات بعدي در ماههاي اخير در اختيار توليد كنندگان و بازرگانان عزيز و ارجمند گذارده ميشود.

سيماي بازرگاني در ايالات متحده
ايالات متحده با بيش از دويست و هفتاد ميليون جمعيت يكي از پرمصرف ترين كشورهاي جهان است. اين بازار ميتواند ساليانه بالغ بر سه ميليارد دلار فرش از ايران وارد كند. در پنجاه و چهار ايالت اين كشور نُه هزار فروشگاه فرش دست باف ايراني و يك هزار فروشگاه زنجيرهاي كه بخش بزرگي براي فرش دارد وجود دارد.

گروه عظيمي از اين فروشندگان ايراني كليمي هستند كه برخي از آنان سابقه اي طولاني در آمريكا دارند. در شش ماهه دوم سال 2000 حدود يك ميليارد و پانصد ميليون دلار فرش دستباف از طريق بندر نيويورك وارد آمريكا شده است. براي ورود اين فرشها 5/2 درصد حقوق گمركي پرداخت ميگردد. سهم ايران از اين بازار فقط 17 ميليون دلار بوده است. بزرگترين رقم صدور فرش به چين تعلق داشت كه رقمي حدود هشتصد ميليون دلار ميشد. هند، پاكستان، تركيه، روماني و چند كشور آمريكاي جنوبي در رديفهاي بعدي قرار داشتند. اين اتفاق در حالي صورت ميگيرد كه فرشهاي دستباف ايراني كه مظهري از هنر و فرهنگ سرزمين تاريخي ماست در خانه اشراف، دولتمردان و هنر دوستان آمريكائي نسل به نسل و دست به دست گشته است و هنوز هم ارتباط خريدار و فروشنده فرشهاي هنري ريشه دار و اغلب موارد خانوادگي شده است.‏

فرش ايراني با همه وجودي كه تجارت آن طي چندين سال اخير متوقف بوده است براي اين دسته از خريداران صرفاً وسيله زندگي و يا كالاي تجارتي نيست بلكه نشانهاي از تجمل است. براي عدهاي داشتن فرش ايراني نوعي تفاخر و مباهات است. تعداد فرشهائي با بهاي هر يك پانصد يا ششصد هزار دلار در آمريكا كم نيست. برخي از اين فرشها قدمتي چهارصد يا پانصد ساله دارند.‏
از اين گروه كه بگذريم توده آمريكائي به فرشهائي با قيمت مناسب احتياج دارند. اين خيل عظيم مصرف كننده فرش را با ندازههاي مشروحه زير نياز دارند.‏

‏2*3 فوت
9*6 فوت
10*8 فوت
12*9 فوت
14*10 فوت

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

كناره با عرض 5/2 فوت و طول 6-8-10-14-16 فوت. رنگ مورد علاقه توده آمريكائي براي كفپوش كاملاً روشن است. بژ، كرم، پوست پيازي، مغز پستهاي، قهوهاي، كاملاً روشن، صورتي كاملاً باز و … طرحهاي شلوغ را نميپسندند.
اين گروه فرشهاي تابلو را دوست دارند و ميخرند. بهاي تابلوي ارزان جاي هدايائي نظير گل مينشيند و تابلوهايي كه مناظر زيبا چهره حيواناتي نظير سگ، اسب و پرنده را در بر داشته باشد خريدار فراوان دارد از تابلوي انسان و گربه و مناظر تيره و شلوغ اصلاً خوششان نميآيد. تابلوهاي مدرن و كوبيسم هم جايگاهي دارد.

نكته بسيار مهم
در اين تجارت ضمن آنكه بايد براي ارتباط با گروه عظيم فروشندگان ايراين احترام و روش خاصي قائل شد هيچ چارهاي جز ورود به بازار الكترونيك نيست. در مرحله اول ميتوان از امكانات موجود در آمريكا، اروپا، استراليا استفاده كرد و قرار دادهايي با اين فروشندگان امضا كرد و هرگز از تهيه يك سايت نيرومند و يك هومپيچ توانا و قوي كوتاهي نكرد. اطاق قم پيشقدم شده است و اميداور است تا قبل از نمايشگاه بينالمللي شهريور اين سايت را عرضه كند.

شركتهاي مشترك
متأسفانه روشهاي سنتي فروش فرش ايران به طور نسيه و حداقل پنج ماهه است. در دنياي امروز بايد به تدريج اين شيوهها منسوخ شود و براي تكميل تجارت الكترونيك طبيعي است كه بايد كالا در متن بازار حضور داشته باشد. براي چنين منظوري حتماً بايد تعداد قابل توجهي شركت مشترك با بازرگانان توانمند در آمريكا تشكيل داد.

مقابله با توليدات فرش در ساير كشورها
پرداختن به ارزشهاي هنري فرش و ذكر اهميت بافت، تاريخ، چگونگي توليد و …‏
و به ويژه داشتن شناسنامه تأئيد شده بايد به نحو كاملاً گسترده از طريق كليه رسانهها مخصوصاً تشكيل سمينارها، كنفرانسها در دانشگاهها و سازمانهاي هنري، هنر و فرهنگ ايران را تبليغ كرد. با يك حركت فرهنگي ميتوان بار ديگر جايگاه فرش ايران را به دست آورد. ضمن عرضه فرش به صورت انبوه و برنامه ريزي شده و پروگرامينگ از عرضه فرشهاي نفيس و ارزنده كه لايق عرضه در بورس باشند نبايد كوتاهي شود.‏
تشكيل نمايشگاههايي براي همين منظور در كنار جشنوارهها و سمينارهاي فرهنگي عملاً به بازاريابي جايگاه فرش ايران كمك ميكند از تشكيل نمايشگاههايي كه فروش مستقيم با بهاي ارزان دارد بايد شديداً خودداري كرد.‏

استفاده از همه عوامل
در بازار آمريكا گروه عظيم دكوراتورها ميتوانند نمايندگان مفيد و مؤثر عرضه فرشهاي ارزنده ما باشند.
2- معماران داخلي، نوسازان ساختمان و دكوراتورها كه قراردادهاي بزرگ با واحدهاي زنجيرهاي نظير هتلها دارند اگر خوب توجيه شوند ميتوانند مشتريان بزرگي براي ما به حساب آيند.

حركت بزرگ ملي
فرش تنها صنعت و هنري است كه بلد هستيم، ده ميليون نفر به طور مستقيم در بخشهاي گوناگون آن كار ميكنند. يك سوم صادرات ما را فرش تشكيل ميدهد اگر از سطح اقدامات فردي و احياناً رقابتهاي ناصحيح خارج شود و به صورت يك امر ملي درآيد بي هيچ ترديد تغيير بزرگي در اقتصاد عمومي كشور به وجود خواهد آمد.
تشكل يك شوراي ملي كه با حضور نمايدگان بخش خصوصي و نمايندگان وزراي دارائي، بازرگاني و مجلس شوراي اسلامي براي رفع تمامي مشكلات و انجام يك رشته تبليغات صحيح فرهنگي ضروري است.

تجارت جهاني
به خاطر داشته باشيد زماني به فكر توسعه صادرات غيرنفتي و به ويژه فرش افتاده ايم كه در آستانه حركت گسترده ‏WTO‏ قرار گرفتهايم. دير يا زود ناچار خواهيم بود به اين سازمان بپيونديم در چنان صورتي مشكلات و ناهموارهاي بيشتري خواهيم داشت. قطعاً چين، هند، پاكستان، تركيه و … نيز با چشماني بازتر قدم در اين راه خواهند گذاشت. بايد بيشتر و بهتر و متحدتر آمادة اين ميدان شويم.‏

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا