اخبار نساجی

صعود ۹ پله ای ایران در شاخص رقابت پذیری اقتصاد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

براساس اعلام مجمع جهانی اقتصاد، شاخص رقابت پذیری اقتصاد ایران با رسیدن به رتبه ۷۴ از میان ۱۴۴ کشور دنیا، ۹ پله صعود کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اقتصاد ایران از نظر شاخص رقابت پذیری در میان ۱۴۴کشور دنیا، رتبه۷۴ را به دست آورد تا ۹پله صعود را نسبت به سال گذشته تجربه کرده باشد.

جديدترين گزارش مجمع جهاني اقتصاد از شرايط رقابت پذيري در اقتصاد كشورهاي دنيا نشان مي دهد که ايران در اين زمينه پيشرفت كرده؛ هرچند هنوز به رتبه خود در گزارش ۳ سال پيش نرسيده است. در گزارشي كه سال ۲۰۱۲ منتشر شده بود، ايران رتبه ۶۶ دنيا را از نظر رقابت پذيري داشت اما در سال ۲۰۱۳ يكباره ۱۶ پله سقوط را در اين جدول تجربه كرد تا در سال ۲۰۱۳ به رتبه ۸۲ برسد.

رتبه ايران از نظر رقابت پذيري در گزارش سال ۲۰۱۴ نيز ۸۳ بود اما در گزارش اخير كه به عنوان گزارش سال ۲۰۱۵-۲۰۱۶ منتشر شده، رتبه ۷۴ براي ايران به دست آمده است. ميانگين امتيازها در اين جدول كه سوئيس صدرنشين آن است، براساس بررسي ۱۱۲ متغير محاسبه شده است. كشور اول امتياز ۵.۷۶ را به دست آورده و كشور گينه به عنوان آخرين كشور حاضر در اين جدول امتياز ۲.۸۴ را كسب كرده است.

امتياز ايران كه در ميانه هاي اين جدول قرار دارد، ۴.۰۹ برآورد شده است. امتياز ايران در گزارش سال قبل ۴.۰۳ و در گزارش قبل از آن ۴.۰۷ بود. گزارش ۳ سال پيش هم امتياز ايران را ۴.۲۲ اعلام كرده بود كه اين امتياز رتبه ۶۶ را براي ايران به همراه داشت.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

براساس گزارش اخير مجمع جهاني اقتصاد، پس از سوئيس، سنگاپور با امتياز ۵.۶۸ و آمريكا با امتياز ۵.۶۱ در رتبه هاي دوم و سوم از نظر رقابت پذيري اقتصاد قرار گرفته اند. اين ۳ كشور رتبه سال گذشته خود را حفظ كرده اند. آلمان، هلند، ژاپن، هنگ كنگ، فنلاند، سوئد و انگليس در رتبه هاي بعدي اين شاخص قرار دارند. كشور هلند توانسته است از رتبه هشتم خود در گزارش اخير مجمع اقتصادي جهان به رتبه پنجم دست يابد.

همچنين كشور هند توانسته است با صعودي ۱۶ رتبه اي از جايگاه قبلي خود با ايستادن در رتبه ۵۵ فهرست به خوبي از نگاه اقتصادي بدرخشد. از طرفي ديگر كشور برزيل با سقوط جايگاه پيشرفت اقتصادي از رتبه ۱۸ به رتبه ۷۵ رسيده و عنوان بدترين بازيگر اقتصاد جهاني در گروه كشورهاي بريكس (گروهي به رهبري قدرت هاي اقتصادي نوظهور متشكل از برزيل، روسيه، هند، چين و آفريقاي جنوبي) لقب گيرد.

چين در اين جدول رتبه ۲۸ را به خود اختصاص داده است و تركيه هم در جايگاه ۵۱ قرار دارد. در ميان اقتصادهاي منطقه كشور قطر بهترين رتبه را دارد و چهاردهمين اقتصاد رقابت پذير دنيا لقب گرفته است. طبق اين گزارش، كشورهاي منطقه وضعيت بهتري نسبت به ايران در اين جدول دارند اما جايگاه بهبوديافته ايران از ۸۳ به ۷۴ بالاتر از ۵ كشور مسلمان الجزيره، تونس، لبنان، مصر و پاكستان است.

در اين گزارش كشورها براساس «شاخص رقابت پذيري جهاني» يارتبه بندي مي شوند. اين شاخص براساس بررسي ۱۱۲ متغير مختلف تعيين مي شود. فاكتورهايي كه براي تعيين شاخص رقابت پذيري مورد بررسي قرار مي گيرند به ۱۲ گروه تقسيم مي شوند.

اين گروه ها به اين ترتيب هستند: «اركان رقابت پذيري» اعم از «نهادها»، «زيرساخت ها»، «محيط اقتصاد كلان»، «بهداشت و آموزش ابتدايي»، «آموزش عالي و حرفه اي»، «كارايي بازار كالا»، «كارايي بازار نيروي كار»، «پيشرفته بودن بازار مالي»، «آمادگي تكنولوژيك»، «اندازه بازار»، «پيشرفته بودن بنگاه هاي تجاري» و «نوآوري».

نمره هر كشور با بررسي اين فاكتورها برآورد مي شود و هرقدر اين نمره بيشتر باشد، اقتصاد آن كشور از رقابت پذيري بيشتري برخوردار است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا