اخبار فرش ماشینی

قاچاق فرش ماشيني به آساني مسير خويش را مي پيمايد!

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

مهندس مروج، رئيس هيأت مديره انجمن صنايع نساجي ايران و كميته فرش ماشيني، در يكصد و شصتمين نشست كميته فرش ماشيني اين انجمن كه ششم آذر ماه سال جاري برگزار گرديد پس از تشريح عملكرد چند ماهه هيأت مديره يادآور شد:

در ملاقات اخير با وزير صنايع و معادن از نامبرده استعلام به عمل آمد كه عدم توجه به رفع مشكلات صنايع تا چه زماني تداوم خواهد يافت و مديران صنايع، خاصه صنايع نساجي اگر بدانند كه در آينده با چه وضعيتي مواجه خواهند شد، كه البته وخيم و طاقت فرساست و به تعطيلي واحدها منجر خواهد شد، تكليف خويش را مشخص خواهند نمود. گرچه تعطيلي واحدهاي نساجي هم چندان آسان و گوارا نيست و تبعات سختي را در پي دارد.

وي آن گاه با اشاره به موضوع ايجاد مركز اعتبار سنجي در انجمن، خاطر نشان كرد در اين مورد بررسي هايي به عمل آمده و با اساتيد دانشگاه و سازمان مديريت صنعتي، سازمان حسابداران رسمي كشور مكاتبات و مذاكراتي صورت پذيرفته و آنها نيز مبالغي را بابت انجام مورد مزبور پيشنهاد نموده اند كه مراتب تحت بررسي است.
نامبرده در تبيين ماهيت مركز مزبور اظهار داشت: اصالت كار در اين است كه از اين پس مشتريان بد حساب شركت ها مشخص مي شوند و از اين بايت واحدهاي نساجي از يك مشكل بزرگ رهايي خواهند يافت.

ناطق آن گاه به موضوع تعرفه ها در صنايع نساجي اشاره كرد و متذكر شد اظهار نظر در مورد تعرفه ها كر مشكلي است و وزارت صنايع و معادن و وزارت بازرگاني در اين مورد نقش بسيار اساسي رنگرزي بايد ايفا كنند، ضمن آن كه در زمان حاضر با اعمال تعرفه صفر، باز هم كالاي قاچاق وارد كشور مي شود و در ادبيات اقتصاد فعلي ايران واژه قاچاق اصولاً معنا و مفهوم ندارد، اما عملاً همانند غولي در برابر صنايع قرار گرفته است.

وي گفت: بارها در ديدار با دولتمردان نسبت به واردات بي رويه انتقاد به عمل آمده و انجمن اعتراض خويش را بيان نموده است، اما قاچاق به آساني مسير خويش را مي پيمايد. زيرا در حال حاضر به راحتي فرش ماشيني از تركيه و چند كشور ديگر وارد مي شود و زيان و ضرر فاحشي را به مديران صنايع مربوط، كارگران و فروشندگان محصولات واحدهاي توليد فرش ماشيني وارد مي سازد. كارگر ايراني در حال حاضر با مشكلات مادي مواجه است، با اين توضيح كه مدير يك واحد توليدي در قبال 241 روز كار، 16 ماه حقوق و عيدي و پاداش و ساير مزايا را مي پردازد.

سپس اعضا به ذكر نكاتي چند پرداختند:
– ماليات و تجميع عوارض و دريافتي هاي متعدد دولت توان توليد كننده را ساقط نموده است.
– موضوع قانون كار همچنان معضل بزرگ واحدها به شمار مي رود.
– شركت پلي اكريل علناً با آن كه يك واحد خصوصي است، همچنان به قيمت محصول خود مي افزايد و يا از تحويل مواد اوليه ممانعت مي كند.
– قيمت نخ فرش ماشيني به سرعت رو به افزايش است.
– بانك هاي خصوصي در برابر درخواست تأمين اعتبار وثايق سنگين از مشتري دريافت مي كنند.
– مهلت فروش نقدي فرش علناً به 6 ماه افزايش يافته است!
– افزايش قيمت مواد اوليه توليد فرش ماشيني سرسام آور است.
– بايد در ميزان نرخ فرش ماشيني صادراتي تجديد نظر كلي به عمل آيد.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

در اين مرحله اعضا با توجه به افزايش قيمت مواد اوليه، هزينه اي سربار و غيره مقرر نمودند تا قيمت انواع فرش ماشيني از تاريخ 6/9/86 تا اطلاع ثانوي به ميزان 12.5% افزايش يابد.

منبع: گزارش انجمن صنايع نساجي ايران از نشست اخير كميته فرش ماشيني

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا