اخبار فرش ماشینیاخبار نساجی

استانداردهای نساجی : چه چیزهایی خواب را از چشم مردم ربوده است؟

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

استانداردهای نساجی :: موسسه استاندارهای نساجی اوکوتکس که بیش از بیست و پنج سال در این بخش فعال است و هزاران شرکت در سراسر جهان از استاندارهای آن استفاده می کنند به تازگی نظر سنجی جامعی را از بیش از ۱۱ هزار مصرف کننده کالاهای نساجی و پوشاک و منسوجات خانگی نظیر کالای خواب و منسوجات حمام وبه انجام رسانده است که نتایج بسیار جالبی را به دنبال داشت و نشان دهنده اهمیت روز افزون توجه به استاندارهای نساجی است.

در این پرسشنامه که توسط کارشناسان موسسه اوکوتکس تهیه شده بود در کنار سوالاتی که به طور مستقیم در مورد استفاده از استانداردهای نساجی پرسیده شده بود چندین سوال کلی نیز برای درک اولویت های مصرف کنندگان در ابعاد عمومی و زندگی روزمره نیز وجود داشت. در نتیجه این نظر سنجی مواردی که مردم عادی را در آینده به شدت تحت ترس و استرس قرار می دهد استخراج شد.

۴۹٪ مردم رشد تروریسم و حملات تروریستی را نگرانی خود اعلام کردند. در رده دوم اما با ۴۱ ٪ رشد بیماری ها و نگرانی از سلامتی شخصی قرار داشت. ۴۱ درصد مردم نیز تغییرات محیطی و آب و هوایی کره زمین را نگرانی اصلی خود دانستند. رده چهارم نیز به مسایل مالی و هزینه های زدگی با ۳۷٪ و رده پنجم هم به آینده فرزندان با ۳۱٪ اختصاص یافت.

استاندارد اوکوتکس (OEKO-TEX®) چیست

اما آنچه در این بین برای ما مهم است و نقش استانداردهای نساجی را برجسته می کند مورد دوم یعنی رشد بیماری ها و سلامتی و عنوان سوم یعنی تغییرات زیست محیطی و آب و هوایی است که صنعت نساجی در هر دو این بخش ها حضور جدی دارد. همانطور که می دانید کالاهای نساجی تنها محصولاتی هستند که ۲۴ ساعت روز و ۷ روز هفته با انها در تماس مستقیم هستیم و وجود مواد سمی و مضر در آنها به طور مستقیم می تواند به سلامتی ما آسیب بزند.

از طرفی امروزه صنعت نساجی و پوشاک یکی از متهمان اصلی آلودگی محیط زیست و آلودگی آب ها است که توجه به تولید سبز و استاندارهای نساجی برای تولیدات پایدار می تواند در کاهش این آلودگی ها نقش بسزایی را ایفا کند.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

درباره اوکوتکس :

موسسه اوکوتکس بیش از بیست و پنج سال در این بخش فعال است و بیش از ۱۰ هزار تولیدکننده، برند و کارخانه از ۱۰۰ کشور دنیا از استانداردهای اوکوتکس سود می برند.  این موسسه در ۱۸ نقطه دنیا آزمایشگاه های مجهزی را برای ارایه خدمات به صنعت نساجی دایر کرده است و در اغلب کشورهای جهان از جمله ایران دفتر نمایندگی دارد. در نمودار زیر تعداد استانداردهای صادر شده برای شرکت های نساجی در ایران و ترکیه مقایسه شده است .

استانداردهای نساجی oeko-tex - اوکوتکس

این مطلب را نیز بخوانید :
پیشنهاد سردبیر : استاندارد ۱۰۰ اکوتکس چیست ؟ 

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین اخبار و رویدادهای نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×