اخبار فرش ماشینی

تاثير 5/2 درصدي افزايش تعرفه رنگ نساجي در قيمت ها

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

‏افزايش تعرفه رنگ صنايع نساجي بين دو تا 5/2 درصد در قيمت تمام شده محصولات نساجي تاثير گذار است. ‏جمشيد بصيري دبير انجمن صنايع نساجي ايران، با بيان اين مطلب و با اشاره به اينكه حدود دو ماه پيش يكباره خبر دار شديم تعرفه چهار رقم از رنگ هاي نساجي به ترتيب 100، 200 و 300 درصد در نيمه سال و برخلاف عرف متداول افزايش يافته است، اظهار داشت: نساجي و تمام صنايع وابسته به آن بدون رنگرزي و چاپ معني ندارد يا به عبارت ديگر دنياي نساجي، دنياي رنگ هاست.

وي در ادامه اظهار داشت: ابتدا تلفن هاي معترضان،‌ سپس نامه هاي كتبي آنها مبني بر اعتراض شديد به تصميم افزايش تعرفه رنگ صنايع نساجي واصل شد و پس از آن با حضور در انجمن صنايع نساجي به شدت به بالارفتن رنگ اعتراض كردند كه ابتدا نامه ها و موضوع به مديركل دفتر صنايع نساجي و پوشاك وزارت صنايع منعكس شد. طي دو جلسه در وزارت صنايع و معادن موضوع با حضور معترضان و ذي نفعان ارتقاي تعرفه بدون نتيجه برگزار شد.
دبير انجمن صنايع نساجي ايران با بيان اينكه جلسه سوم با حضور شاكيان معترض به افزايش تعرفه و مديريت شركت توليدكننده رنگ صنايع نساجي كشور در انجمن برگزار شد، اضافه كرد: در آن جلسه اعضاي هيات مديره اين انجمن از آن واحد توليدي به دليل استفاده از ماشين آلات 40 سال قبل، تكنولوژي توليدي نسل دوم، توليد كم، كيفيت توليدات و وجود تنها 80 نيروي كار در خط توليد، خواستند كه به دليل ناتواني در تامين خواسته ها و رنگ هاي مورد نياز كارخانجات نساجي كشور، كاهش تعرفه واردات رنگ هاي نساجي را قبول كند.

وي تاكيد كرد: در چنين شرايطي كه صنايع نساجي داخلي با حدود 300 هزار اشتغال مستقيم به شدت در مقابل هجوم همه جانبه قاچاق قرار گرفته است، افزايش تعرفه هيچ كمكي به اين شركت توليدكننده رنگ نخواهد كرد بلكه موجب افزايش هزينه هاي كارخانجات رنگرزي و چاپ خواهد شد.
مهندس بصيري در ادامه بيان كرد: معاونت صنايع و همچنين دفتر صنايع نساجي وزارت صنايع و معادن پس از بررسي اسناد و مدارك موجود، بصورت رسمي به معاونت حقوقي مجلس شوراي اسلامي اعلام كرد كه “با توجه به توليد ناچيز رنگ هاي نساجي در داخل كشور، افزايش حقوق ورودي رنگ به صلاح نيست و قبل از ايجاد مشكلات غير قابل جبران بايد هر چه زودتر و بدون تشريفات متعارف كه موجب اتلاف وقت در تغيير حقوق ورودي است، تعرفه واردات رنگ به حقوق ورودي سال 86 اصلاح شود.

به گفته دبير انجمن صنايع نساجي ايران، به همين منظور وزارت صنايع و معان براي حفظ و توسعه وضع توليد در صنعت نساجي در 29 مردادماه امسال با ارسال نامه اي به معاون وزير بازرگاني، موضوع درخواست كاهش حقوق ورودي رنگ هاي نساجي را مطرح كرده و خواستار بررسي موضوع در كميسيون ماده يك شده است كه متاسفانه تاكنون وزارت بازرگاني هيچ اقدامي در اين خصوص انجام نداده است.
وي با بيان اينكه سال گذشته دو هزار و چهار تن رنگ اسيدي، مستقيم، راكتيو و پيگمنت مورد نياز صنايع نساجي وارد كشور شده است، توليد و عرضه شركت توليدكننده رنگ صنايع نساجي(الوان ثابت) را 595 تن اعلام كرد و افزود: در سال جاري و تاكنون 640 تن از اين رنگ ها وارد كشور شده و الوان ثابت نيز 318 تن رنگ به بازار مصرف عرضه كرده است.
به گفته بصيري جمع تمام رنگ هاي مورد مصرف و وارداتي صنعت نساجي در سال گذشته 12 هزار و 290 تن و عرضه شركت الوان ثابت از كل نياز رنگ مصرفي صنايع نساجي در سال 86، 8/4 درصد بوده است.
وي با بيان اينكه صنايع نساجي كشور با 120 سال سابقه در واقع وارد نسل پنجم توليد شده كه هيچ صنعت ديگري در بين صنايع كشور ما از چنين قدمتي برخوردار نيست، متذكر شد: انجمن صنايع نساجي ايران داراي 47 سال سابقه و 500 عضو در 32 رشته از صنايع نساجي كشور است و حدود 85 درصد توليدات نساجي از سوي آنها تامين مي شود.

مهندس بصيري در پايان با بيان اينكه 300 هزار شغل مستقيم در واحدهاي توليدي صنايع نساجي كشور ايجاد شده است، خاطرنشان كرد: واحدهاي نساجي كشور در رشته هاي مختلف از توليد الياف مصنوعي تا انواع و اقسام پوشاك مردانه، زنانه، بچه گانه، انواع نخ و پارچه و كف پوش ها و رواندازها و منسوجات بافته و نبافته، انواع و اقسام مواد كمكي و شيميايي و رنگ هاي مورد نياز را توليد مي كنند.
يادآور مي شود تعرفه رنگ هاي اسيدي، مستقيم، راكتيو و پيگمنت از 20، 20، 10 و 15 درصد سال 86 به 30درصد براي سال جاري رسيده است.‏
منبع: خبرگزاري موج

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا