اخبار فرش ماشینی

درهای اروپا به روی پارچه‌های چینی بسته می‌شود

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

كمیسیون تجاری اتحادیه اروپا رسما اعلام كرد از ابتدای سال ۲۰۰۸ میلادی برای ورود محصولات پوشاك و پارچه از چین قوانین سهمیه‌بندی به اجرا درخواهد آمد. در سال ۲۰۰۵ چین و اتحادیه اروپا موافقت كردند تا چین در صادرات محصولات پوشاك و پارچه به اتحادیه اروپا آزاد باشد.

این موافقتنامه در دو سال اخیر سبب شده است تا حجم صادرات این محصولات به اروپا با رشد خیره كننده‌ای همراه شود، به گونه‌ای كه علاوه بر افزایش كميسيون تجاری اروپا در برابر چین، موجب از دست رفتن بازار محصولات تولید كنندگان اروپایی نیز شده است. همچنین از ابتدای سال آینده قوانین استاندارد سختگیرانه‌ای برای محصولات پوشاك وارداتی از چین وضع خواهد شد. به اعتقاد تحلیلگران روزهای سخت برای برچسب «ساخت چین» در اروپا فرا رسیده است. روزهایی كه باید خیلی زودتر از این آغاز می‌شدند. كسری تجاری اتحادیه اروپا در برابر چین سال گذشته به ۱۲۸میلیارد دلار رسید. پیش‌بینی می‌شود این رقم در پایان سال ۲۰۰۷ به ۱۷۰میلیارد دلار برسد. قرارداد آزادی واردات محصولات پارچه‌ای و پوشاك به اتحادیه اروپا پس از آن لغو می‌شود كه پیتر ماندلسون كمیسيون تجاری اتحادیه اروپا در محل پارلمان اتحادیه اروپا نسبت به روند كنونی تجارت با چین هشدار داد. پیتر ماندلسون در جریان این سخنرانی هشدار داد كه وضعیت هجوم كالاهای چینی پوشاك به اتحادیه اروپا به صورتی است كه دیری نخواهد گذشت كه این كالاها بر صنایع داخلی اتحادیه اروپا غلبه خواهند كرد. پیتر ماندلسون افزود: وضعیت صادرات اتحادیه اروپا به چین بسیار نگران كننده است به گونه‌ای كه هم‌اكنون میزان صادرات اتحادیه اروپا به چین از میزان صادرات به سوئد كمتر است. براساس گزارش‌هایی كه یك موسسه تحقیقاتی آلمانی منتشر كرده است ۵۵درصد اروپایی‌ها از این كه چین در حال تبدیل شدن به یك قدرت اقتصادی است احساس نگرانی می‌كنند. همچنین ۶۸درصد صاحبان مشاغل تولیدی پوشاك و پارچه در اروپا نیز هجوم كالاهای چینی را یك تهدید برای كسب و كار خود می‌دانند. پیتر ماندلسون در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: به نظر من كنترل واردات محصولات پوشاك و پارچه می‌تواند به كاهش كسری تجاری اتحادیه و اروپا كمك كند. ماندلسون با انتقاد از سیاست‌های چین در بخش واردات گفت: چین با وضع تعرفه‌های وارداتی كه گاه فراتر از میزان قابل قبول سازمان تجارت جهانی است مانع واردات آزادانه كالا از اتحادیه اروپا می‌شود. همچنین كمیسيون تجاری اتحادیه اروپا پایین بودن مصنوعی نرخ یوان را عامل دیگری در راه صادرات سهل به چین عنوان كرد.

منبع: خبرگزاري آفتاب

 

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا