اخبار فرش ماشینی

كوتاه از دنياي فرش دستباف

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

فرش ايراني در ميان هداياي ارزشمند سياستمداران آمريكا
در ميان هدايايي كه تاكنون جان مك كين سناتور ايالت آريزونا دريافت كرده است، يك تخته فرش ايراني جايگاه خاصي دارد. اين نامزد جمهوري خواهان در انتخابات رياست جمهوري يك مجسمه قديمي، يك شمشير عتيقه و فرش ايراني را از ارزشمندترين هداياي دريافتي خود دانسته است.

در گزارشي كه خبرگزاري آسوشيتدپرس از هداياي دريافتي ساكنان كاخ سفيد، اعضاي كنگره و سناتورهاي آمريكايي منتشر كرده است، در كنار البسه سنتي، مجسمه هاي قيمتي و جواهرات، فرش دستباف جايگاه ويژه اي دارد و مورد توجه سياستمداران قرار مي گيرد.

 

تقدير از پيشكسوتان رنگرزي
در راستاي اجراي طرح تكريم و تجليل از استادان و هنرمندان پيشكسوت فرش دستباف ايران، به همت مركز ملي فرش ايران در مراسمي كه در روز 15 دي ماه در موزه ملي فرش برگزار خواهد شد، از پيشكسوتان رنگرزي تقدير مي شود.
مركز ملي فرش ايران كه پيش از اين نيز از پيشكسوتان طراحي تقدير كرده بود، در دومين گام به 8 پيشكسوت در زمينه رنگرزي كه از 8 استان كشور انتخاب شده اند، اداي احترام مي كند.
صمد مدوحي از تبريز، احمد ستري از كاشان، عباس نژاد كمالي راوري از مشهد، علي مراد فضل اللهي از شهركرد، سيد عباس سياحي از شيراز، حسين فداكار از قم، رحمان شهاب پور از اراك و صفرعلي آسيايي از همدان كساني هستند كه در اين مراسم از آنان تقدير به عمل خواهد آمد.
مركز ملي فرش ايران از علاقه مندان دعوت مي كند تا با حضور در اين مراسم در تكريم استادان رنگرز مشاركت جويند.  

حضور فرش در ادبيات داستاني
فرش دستباف از ديرباز در ادبيات داستاني مورد توجه نويسندگان بوده است و همواره در توصيف وضعيت خانه ها، كاخ ها و … به دستبافته هايي كه آن فضاها را مفروش مي كرده اند، اشاره شده است.
شاخص ترين و بارزترين وجه حضور فرش در ادبيات داستاني، يادكرد از “قالي پرنده”، “قالي سليمان” و “قاليچه جادو” است كه از گذشته تا به امروز بارها از آن ياد شده است.
به تازگي روزنامه Eveningstar چاپ انگليس در داستاني تخيلي با نام “پرواز خيال در مصر باستان” به قلم تريسي استارلينگ، فرش ايراني را دستمايه خلق داستان قرار داده است.
در اين داستان راوي كه ملكه مصري كلئوپاترا است در تلاش براي دستيابي به قدرت، با نگاه به فرش ايراني زيباي اتاق خود و تصور آن كه سزار روم نيز شيفته و خواهان چنين فرشي خواه بود، تدبيري مي انديشد و فرش را به سزار هديه مي كند، در حالي كه خود نيز ميان فرش لوله شده پنهان شده است و با ابراز علاقه به سزار در كاخ او، اتحاد و قدرت مصر و روم را به نظاره مي نشيند. 

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

 

رنگ ها الفباي فرش هستند
الفبا نشانه هاي قراردادي صداها هستند و رنگ ها نيز الفباي فرش محسوب مي شوند.
عباس سياحي استاد رنگرزي در فرش ايران معتقد است: همان طور كه با تركيب الفبا، انواع واژه ها و جملات ساخته مي شوند، با تركيب انواع رنگ ها و نقش ها در فرش نيز شعر و داستان پديد مي آيد.
بازيگر فيلم “گبه” ادامه داد: فرش ايراني شعر است، غزل است، غزلي كه با الفباي رنگ و نقش سروده شده است. رنگ ها الفباي بين المللي هستند. هيچ مرزي نمي شناسند و براي همگان قابل فهم مي باشند.
سياحي تنوع فرش ايران را يكي از ارزش هاي مهم آن دانست كه مزيت ايران در بازارهاي بين المللي به شمار مي آيد و افزود رنگ هاي گياهي بسيار چشم نواز و پر طرفدار هستند و ما در رنگرزي گياهي مي توانيم هر رنگي را به دست آوريم. براي توفيق در فرش خارجي فرش دستباف كشور به هيچ وجه نبايد رنگ هاي طبيعي و گياهي را رها كنيم.
گفتني است استاد عباس سياحي يكي از پيشكسوتان رنگرزي است كه 15 دي ماه سال جاري در آييني از سوي مركز ملي فرش ايران در كنار ديگر استادان اين فن از وي تجليل مي شود.

 

ايران هنوز رهبري بازار فرش جهان را در دست دارد!
بر اساس آماري كه سازمان تجارت جهاني ارايه كرده است، ايران هنوز رهبري بازار فرش جهان را در دست دارد. علي ملكي‌جو، مشاور و مدير پژوهش و آموزش مركز ملي فرش ايران در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: مشكل اساسي در صنعت فرش اين است كه همه مي گويند اين صنعت مشكل دارد و از بين رفته است. هيچ كدام از اين اظهار نظرهاي منفي مستند به مطالعه و بررسي نيست. وي گفت: در مجموع در فرش دستبافت سطح تجارت بين‌المللي كاهش يافته و چنين اظهار نظرهايي به منزله انرژي منفي براي فعالان صنعت فرش است.
عوامل ديگري همچون قيمت هاي پايه براي سنجش ميزان صادرات ملاك است، ولي اظهار نظرها بايد مستند به مطالعه باشد. در اين صنعت نقاط آسيب پذير داريم و براي رفع اين ها بايد شناخت كافي داشت و برنامه تديون كرد.
وي تصريح كرد: وضعيت فعلي صنعت فرش در كشور ايده‌آل نيست و بايد تلاش كرد از دست داده‌ها را به دست آوريم و دست‌يافتني‌ها را كسب كنيم. وي از فعاليت افزون بر۴۰ ‬واحد مجتمع توليد فرش دستبافت در كشور خبر داد و گفت: اعتبار تأسيس و راه‌اندازي آنها از محل منابع داخلي مركز تأمين شده است. در دهه فجر هم سه مجتمع ديگر توليد فرش دستبافت افتتاح مي‌شود. وي آذربايجان شرقي را موفق‌ترين استان در توليد فرش دستبافت دانست. همچنين ايشان از پيگيري مركز ملي فرش ايران براي برخورداري بافندگان فرش دستبافت از سهام عدالت خبر داد.

 

منبع: مركز ملي فرش ايران

 

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا