اخبار فرش ماشینی

ورود 70 درصد پوشاك خارجي بازار از طريق قاچاق و با يك سوم قيمت

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

رييس اتحاديه توليدكنندگان و صادركنندگان صنايع نساجي و پوشاك ايران با بيان اينكه 70 درصد پوشاك خارجي موجود در بازار از طريق غيرقانوني به كشور وارد مي‌شود، گفت: هر كيلو از اين نوع پوشاك به قيمت 8 يا 9 دلار يعني يك سوم قيمت واقعي به كشور وارد مي‌شود.‏
محمود نبوي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با تاكيد بر اينكه رقابت توليد‌كنندگان ايراني با محصولات وارداتي از طريق قاچاق امكان پذير نيست، اظهار داشت: در صورتي كه پوشاك خارجي از طريق مبادي رسمي و به طور قانوني به كشور وارد شود، توليد‌كنندگان ايراني توان رقابت با اين محصولات را خواهند داشت.
وي افزود: هرسال قيمت توليد محصول در ايران به دليل مسائل مختلف از جمله دستمزد كارگر، هزينه انرژي، بيمه كارگر ، سنوات و عيدي افزايش مي‌يابد در حالي كه قيمت جهاني پوشاك ثابت مانده و اين مسئله به ضرر صنعتگران ايراني است.

نبوي در مورد تأثير اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها بر صنعت نساجي نيز گفت: ما اطلاع دقيقي از چگونگي اجراي اين طرح نداريم و در واقع مديران صنعتي نمي‌دانند چطور بايد براي كارهايشان برنامه ريزي كنند.
وي افزود: به طور قطعي و مشخص اعلام نمي‌شود كه قرار است طرح هدفمند كردن يارانه‌ها به چه صورت اجرايي شود و به همين دليل ما نيز نمي‌توانيم برنامه‌ريزي دقيقي براي توليد داشته باشيم.
رئيس اتحاديه صنايع نساجي ادامه داد: مشخص نيست يارانه بخش صنعت از محل هدفمند كردن يارانه‌ها به صورت نقدي به صنعتگران پرداخت خواهد شد و يا بابت خريد تجهيزات و علاوه بر اين نمي‌دانيم كه اين يارانه پرداختي بايد به دولت بازپرداخت شود يا خير؟

به گفته وي برخي كشورها تمايل زيادي به گشايش اسناد اعتباري صنعتگران ايراني ندارند و همين مسئله، واردات ماشين‌آلات و تجهيزات صنعتي را با مشكل رو به رو كرده است.
نبوي تهيه طرح توجيه اقتصادي خريد ماشين‌آلات صنعتي از كشورهاي ديگر را نيازمند مطلع بودن از سياست‌هاي دولت در قبال اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها دانست و گفت: هم‌اكنون صنايع در نوعي نابساماني به سر مي‌برند و كسي نمي‌داند قرار است چه برنامه‌اي اجرا شود.
وي مدت ‌زمان لازم براي گشايش اسناد اعتباري و واردات ماشين‌آلات صنعتي را حداقل دو سال عنوان كرد و افزود: امسال قيمت نخ وارداتي به عنوان يكي از مواد اصلي صنعت نساجي با افزايش همراه بوده است، هم اكنون يك دوك 5 هزار ياردي نخ دولاي چيني 1500 تومان عرضه مي‌شود در حالي كه قبل از عيد اين رقم 700 تومان بود.
وي با اشاره به افزايش 10 تا 15 درصدي قيمت رنگ و رشد 10 تا 15 درصدي قيمت پارچه در كشور گفت: تعرفه واردات نخ نيز حدود 10 درصد افزايش يافته است. ‏

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا