اخبار نساجی

دو سناريو براي اوراق گواهي سپرده

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

خریداری شده، حالا بانک مرکزی مهلت استفاده از «اوراق گواهی سپرده» را یک هفته دیگر تمدید کرده است، اما برخی کارشناسان معتقدند تداوم روند فعلی کار سختی است و بانک ملی به احتمال فراوان ناچار به استفاده از دو سناریو در آینده خواهد شد: اول توقف ارائه اوراق گواهی سپرده و دوم کاهش نرخ سود این اوراق که هم اکنون به صورت سالانه ۲۴ درصد تعیین شده است.

اوراق گواهی سپرده در شرایطی به عنوان یک ابزار جایگزین تحویل سکه پیش‌فروش شده از سوی بانک ملی ایران به متقاضیان تحویل داده می‌شود که مسوولان بانک مرکزی از استقبال بالايی از این اوراق خبر می‌دهند.

بنا بر اعلام بانک مرکزی تمام کساني که در سال گذشته برای خرید سکه، ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند صرف نظر از موعد تحويل سکه‌هاي ثبت‌نامي از «اوراق گواهی سپرده» استفاده کنند. این اوراق «با نام، دوساله و فاقد کوپن سود‌ علي‌الحساب» است، نرخ سود علي‌الحساب آن ۲۴ درصد در سال، معاف از ماليات و داراي برگه‌ تسويه نهايي است.

بانک مرکزی از دیگر ویژگی‌های این اوراق را حداکثر سقف قابل انتشار براي متقاضيان متناسب با مجموع وجوه واريز شده بابت پيش‌خريد مسکوک طلا عنوان و اضافه کرده که تاريخ انتشار درج‌شده روي اوراق گواهی سپرده از آغاز طرح پيش‌فروش یعنی
بیست و نهم فروردین ماه سال ۹۰ تا روز پاياني طرح پیش‌فروش یعنی بیست و هشتم اسفند ماه سال جاری و متناسب با زمان پيش‌خريد است. بنا به اطلاعیه بانک مرکزی در این باره، در زمان صدور اوراق گواهی سپرده، سود مدت زمان سپري شده از روز واريز وجه یعنی تاريخ ثبت‌نام پیش خرید سکه، به صورت روزشمار محاسبه و به متقاضي پرداخت می‌شود.

حال با توجه به استقبال وسیع خریداران سکه‌های پیش‌فروش شده از این اوراق، به نظر می‌رسد که در هفته‌های آینده، تصمیم‌های جدیدی در این باره اتخاذ شود، اما گمانه‌زنی‌ها بر این است که در شرایط کنونی و با توجه به تحولات موجود، بانک ملی ناگزیر از کاهش سود این اوراق است.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا