اخبار نساجی

5 قانون براي مديران و رئيسان

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

بعضي تـصـور مـي کـنـنـد کـه رئيـس بـودن فقط به پشت مـيــز نـشـستن، سـيـگار کشــيـدن و بــه ايــن و آن دسـتـور دادن است . . . ‏
ممکن است وقتي مي بينند کساني هستند که از حرف هايشان اطاعت مي کنند و به آنها احترام مي گذارند، احساس رضايت کنند. ‏

متاسفانه، آنچه شما مي بينيد فقط يک درصد از زندگي آنها ميباشد-در واقع ساعات فراغت آنهاست. مطمئناً رئيس بودن الزامات و خصوصيات خاصي مي طلبد. يک رئيس هيچوقت تعطيلي ندارد و 24 ساعت روز بايد گوش به زنگ باشد. هيچ کس تا به حال با نشستن در رستورانها و ديد زدن دخترها رئيس نشده است. براي رئيس شدن بايد سخت تلاش کرد و هميشه هوشيار بود. نکاتي که در اين مقاله پيش روي شما قرار داده ايم، به شما براي رسيدن به اين هدف کمک مي کند. ‏

‏1. اگر احترام مي خواهيد، احترام بگذاريد ‏
يکي از اصلي ترين قانون هاي موجود در رياست اين است که افراد تنبل هميشه پس رفت مي کنند. فقط افراد کمي هستند که خود را از اين قانون جدا مي کنند، اما اکثر مردم نمي توانند. به قدرت رسيدن از طريق کانال هاي مناسب آسان تر و قابل تحمل تر از کندن تونل به سمت بالا با دستان خودتان است، فقط به اين دليل که رئيس هاي قبلي به شما احترام گذاشته و از شما حمايت مي کنند.
خاطرتان باشد که احترام گذاشتن به معناي بادمجان دور قاب چيني و چاپلوسي نيست. به اين معني است که بايد در مقابل نيازهاي سازمان و شرکت، مراقب و متوجه باشيد. البته بايد دقت داشته باشيد که زير دستان شما اين مهرباني را با ضعف شما اشتباه نگيرند.

2. تصميم غلط بهتر از بي تصميمي است
تلاش براي به چنگ آوردن همه ي قدرت در يک زمان، نتايج متضادي در پي خواهد داشت. در بعضي موارد تصميمات بزرگ در زندگي توام با شناخت و گه گاه افتخار خواهد بود. سزار نام خود را با عبور از رابيکون و ورود به روم نهاد. از طرف ديگر، برتوس نام خود را با خيانت به سزار نهاد. تفاوت بين اين دو مرد به طور آشکاري در يک چيز است: پيروزي. اگر بروتوس دشمنان خود را پس از خيانت برکنار مي کرد، مي توانست تاريخ را به خواست خود رقم بزند، اما تصميم او باعث رسوايي و بدنامي هميشگيش شد.
اگر درگير يک تصميم گيري هستيد، ممکن است افراد کم طاقت ديگري اين تصميم را به جاي شما بگيرند. شما به عنوان يک رئيس بايد بتوانيد زيردستانتان را آنقدر تحت جذبه خود نگاه داريد که به خود اجازه ي خيانت به شما را ندهند. اگر کسي به شما خيانت کرد، بايد کاري کنيد تا آن فرد را الگويي براي ساير کارمندان شرکت کنيد. او را اخراج و يا از مقام خود عزل کنيد.

3. با هوشياري شر بدخواهان را از سر خود کم کنيد
يک رئيس تاثير گذار بايد بتواند رقيبان و بدخواهان را از جلوي راه بردارد. در مسير شما به عنوان يک رئيس ممکن است افراد به ظاهر مهربان، اما در باطن بدخواه زيادي باشد که بخواهند وارد مسير شما شوند. هيچ چيز مثل کينه و طرز برخورد کار را خراب نميکند. به عنوان يک رئيس بايد بتوانيد به هر طريق ممکن خود را آماده و برتر و بالاتر از همه نگاه داريد. يکي از راه هايي که ميتوانيد از طريق آن اجازه ندهيد هيچ چيز و هيچ کس سد راه شما نشود اين است که با همه به طور يکسان رفتار کنيد، از مدير عامل گرفته تا آبدارچي شرکت.
البته اين به آن معنا نيست که بايد مثل بعضي سياست مداران يک نقاب پلاستيکي به صورت بزنيد. اما اگر ديديد کسي قصد مزاحمت و بدخواهي دارد، بار اول نصيحتش کنيد. اگر زير بار نرفت، بار دوم فشار بيشتري بر او بياوريد، اما اگر باز سر عقل نيامد، بيرونش کنيد. شما به عنوان يک رئيس بايد بدانيد که با مردم چطور رفتار کنيد، چطور آنها را ترسانده و يا چطور خيلي مودبانه خردشان کنيد.

4. از فرصت ها نهايت استفاده را ببريد
وقتي به قدرت رسيديد، تازه زماني است که فشار را بر روي خود احساس مي کنيد. لحظاتي وجود دارد که يک نفر با يک ايده جالب و عالي، از فرصت استفاده کرده و پاورقي بر تاريخ زندگي کس ديگري مي شود. در واقع، زندگي ترکيبي از تقاطع هاي بين آن افرادي است که انتخاب صحيح کردند و آنها که انتخابي غلط کردند. براي اينکه نامتان ماندگار شود، بايد جزء آن افرادي باشيد که گوش به زنگند و از فرصت ها بهترين استفاده را مي برند. براي رئيس بودن بايد از فرصت ها استفاده کنيد و گرنه پشيمان خواهيد شد.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

5. از همه بيشتر کار کنيد
بدون تلاش و کوشش فراوان هيچوقت رئيس نخواهيد شد. براي اينکه سوپراستاري معروف هم بشويد بايد حداقل 20 سال تلاش کنيد. اگر هميشه براي انجام کار بيشتر اشتياق داشته و هدفمند باشيد، ساعاتي که روي آن سرمايه گذاري کرده ايد، فرصتي پيش روي شما قرار مي دهند. و زمانيکه رئيس شديد، همه دوست دارند که جاي شما باشند. همه به شما نگاه مي کنند، پس بهتر است سرتان را بالا نگه داريد و باز به سعي و تلاشتان ادامه دهيد، چون احترام خيلي زود ناپديد مي شود.
خاطرتان باشد حتي زمانيکه به عنوان يک رئيس شناخته شديد، باز بايد کوشش کنيد چون در غير اينصورت خيلي زود آن را از چنگتان در خواهند آورد.

روي شخصيتتان کار کنيد
مي توانيد از يک تلاشگر 20 ساله به موفقيت يک شبه نائل شويد، فقط اگر براي آن تلاش کنيد. اما براي اين منظور نيازمند شخصيت هم هستيد. براي خاطره انگيز کردن زندگي، تقلا و کشمکش نيز لازم است. يادتان باشد رئيس در وادي خطر زندگي ميکند. چيزي که به شما کمک ميکند بتوانيد مقام و موقعيتتان را حفظ کنيد اين است که کارهايي را انجام دهيد که ديگران از انجام آن واهمه دارند. اين جرات و جسارت از شخصيتي جسور و باشهامت ناشي مي شود.
هوشيار باشيد و تلاشگر، و خيلي زود خواهيد ديد که نام شما نيز به تاريخ اضافه خواهد شد.‏

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا