اخبار نساجی

ايران از واردات بنزين سوپر بي‌نياز مي‌شود

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

سر انجام با بهره‌برداري از فاز اول طرح بنزين‌سازي(كت‌كراكر) پالايشگاه آبادان كه به گفته مدير عامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي در نيمه شعبان صورت مي‌گيرد، واردات بنزين سوپر به كشور متوقف مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، فاز اول طرح بنزين‌سازي پالايشگاه آبادان كه قرار بود كشور را از واردات بنزين سوپر بي‌نياز كند، سوم خرداد ماه امسال در زمان بهره‌برداري از آن توسط رييس جمهور دچار حادثه شده بود.
دليل اين آتش‌سوزي از سوي مديريت بهداشت، ايمني و محيط زيست (HSE) شركت ملي پالايش و پخش، عدم كارآيي يكي از پمپ‌ها بود كه منجر به تخليه مواد نفتي سبك از مسير تعبيه شده به سمت مسير محوطه شد و در اثر اين اقدام نيز به طور طبيعي گازهاي قابل اشتعال توليد شده به دليل سايش يا جرقه‌اي در آن لحظه حادثه مورد نظر را رقم زد. اين حادثه يك كشته و حدوو 24 زخمي بر جاي گذشت.

به گفته علي‌رضا ضيغمي- مدير عامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران،14 تير ماه مصادف با سوم شعبان- ميلاد امام حسين(ع)- واحد آسيب ديده با انجام تعمييرات مورد نياز و بعد از 55 روز به صورت آزمايشي به بهره‌برداري ‌رسيد.

حال با افتتاح فاز اول طرح بنزين‌سازي پالايشگاه آبادان در 26 تيرماه، چهار ميليون و 200 هزار ليتر به ظرفيت توليد بنزين اين پالايشگاه افزوده مي‌شود و با اين افزايش، توليد بنزين در اين پالايشگاه به حدود 12 ميليون ليتر در روز مي‌رسد.
طرح بنزين‌سازي پالايشگاه آبادان بخشي از پروژه طرح توسعه اين پالايشگاه است كه با بهره‌برداري كامل از آن 6 ميليون ليتر به ظرفيت توليد بنزين سوپر كشور افزوده و كشور از واردات بنزين سوپر بي‌نياز مي شود.
به گفته سيد محسن قمصري – مدير امور بين‌الملل شركت ملي نفت ايران، اگر چه ايران واردات بنزين ندارد، اما در حال حاضر بنزين سوپر را براي اصلاح اكتان بنزين وارد مي‌كند.

به گزارش ايسنا، علاوه بر توليد بنزين سوپر، 434 تن گاز مايع، 250 تن پروپيلن جهت تحويل به بخش خصوصي، 330 تن گاز به عنوان خوراك پتروشيمي و 100 تن گوگرد در روز از محصولات مهم ديگري است كه با افتتاح اين فاز توليد آن آغاز مي شود؛ ضمن آنكه نفت كوره پالايشگاه به منظور توليد محصولات پرارزش به ميزان 25 درصد كاهش مي يابد.
انتهاي پيام

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا