اخبار فرش ماشینی

رئيس سازمان بازرگاني استان اردبيل‎:‎ جشنواره فرش دستباف در اردبيل برگزار مي‌شود‎

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

رئيس سازمان بازرگاني استان اردبيل گفت: براي سومين بار جشنواره فرش دستباف در استان اردبيل برگزار مي‌شود‎.‎
به‎ ‎گزارش خبرگزاري فارس از اردبيل، محمدجعفر عظمايي عصر ديروز در نشست با‏‎ ‎مسئولان شهرستان مشگين‌شهر افزود: اين جشنواره با هدف معرفي آثار برگزيده‎ ‎استان اردبيل در حوزه توليد فرش دستباف در شهرستان مشگين‌شهر برگزار‎ ‎مي‌شود‎.
‎وي با بيان اينكه در اين جشنواره قرار است از برگزيدگان و برترين‌هاي‎ ‎حوزه توليد و بافت فرش دستي قدرداني شود، تصريح كرد: اين جشنواره 31‏‎ ‎فروردين ماه امسال و همزمان با ولادت حضرت زينب (س) در تالار انديشه‎ ‎مشگين‌شهر برگزار مي‌شود‎.

‎عظمايي يكي از اهداف برگزاري اين جشنواره را معرفي قابليت‌ها و‎ ‎توانمندي‌هاي هنرمندان استان در حوزه توليد فرش دستباف اعلام كرد و اظهار‎ ‎داشت: در برنامه امسال سعي داريم علاوه بر برگزاري جشنواره در رشته‌ها و‎ ‎گروه‌هاي مختلف نمايشگاهي را نيز از آثار فرش دستباف استان اردبيل به معرض‎ ‎ديد علاقمندان بگذاريم‎. ‎رئيس سازمان بازرگاني استان اردبيل با اظهار تاسف از برخي‎ ‎كم‌توجهي‌ها در گذشته به توليد و بازيابي نقشه‌هاي اصيل فرش دستباف خاطر‏‎ ‎نشان كرد: استان اردبيل از ديرباز يكي از مناطق توانمند در توليد فرش‎ ‎دستباف بوده است كه نقشه‌هاي اجرايي در اين حوزه زبانزد عام و خاص بوده‎ ‎است‎.

‎عظمايي در ادامه اضافه كرد: شركت‌كنندگان در اين جشنواره بعد از يك‎ ‎برنامه عمومي در كلاس‌هاي مختلف بهبافي فرش شركت ميكنند تا بتوانند بيشتر‎ ‎با توانمندي‌هاي اين رشته با ارزش آشنا شوند‎. ‎وي از برگزاري دوره‌هاي متنوع بهبافي فرش در سال‌جاري خبر داد و گفت‎: ‎توسعه و ترويج قاليبافي، آشنايي قاليبافان با نقشه‌ها و طرح‌هاي جديد و‎ ‎سنتي و نيز استفاده مناسب از مواد اوليه مرغوب جز اولويت‌هاي اين سازمان‎ ‎در گسترش و توليد فرش دستباف است‎.

‎رئيس سازمان بازرگاني استان ادامه داد: در دوره‌هاي بهبافي فرش كه در‎ ‎مناطق شهري، روستايي و عشايري برگزار مي‌شود علاوه بر نحوه درست بافتن‎ ‎اصول چله‌كشي، نقشه‌خواني، شناخت معايب فرش، آشنايي با طرح‌ها و نقشه‌هاي‎ ‎اصيل براي علاقمندان آموزش داده مي‌شود‎. ‎وي به ضرورت پوشش بيمه‌اي فرشبافان استان افزود: در اين زمينه براساس‎ ‎دستورالعمل مجلس و دولت كارهاي اجرايي در زمينه زير پوشش بردن قاليبافان‎ ‎انجام شده و در اين زمينه برخي نواقص نيز در حال برطرف شدن است‎.

‎عظمايي به ضرورت تامين مواد اوليه مرغوب فرش و اطلاعات مناسب براي ورود فعالان به بازار كسب و كار تاكيد كرد‎. ‎وي در ادامه استان اردبيل را يكي از قطب‌هاي توليد فرش دستباف اعلام‎ ‎كرد و خاطر نشان كرد: نقوش منحصربه فردي نظير قفقازي، قيچي، اوچ‌گل و شيخ‎ ‎محمد از معروف‌ترين نقوش و نقش‌فرش‌هاي سنتي اردبيل است‎. ‎عظمايي از سازماندهي و شناسايي فرشبافان استان خبر داد و تصريح كرد: تاكنون 30 هزار نفر در اين ارتباط سازماندهي شدند‏‎. ‎وي در پايان ادامه داد: از اين تعداد بخش عظيمي بانوان هستند كه به صورت تك‌باف در منازل مشغول فعاليت در اين حوزه هستند‎.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا