اخبار فرش ماشینی

زيبايي و قدمت در فرش دستباف ترکيه

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

فرش دستباف ترکيه در کنار فرش ماشيني آن داراي قدمت بسيار زيادي است . فرش دستباف ترکيه به سبب دارا بودن رنگ هاي جذاب ، طرح هاي زيبا و سنتي همواره از قرن سيزدهم مورد توجه علاقه مندان به اين هنر بوده است.
مارکوپولو هنگام عبور خود از شهر آناتوليا در قرن سيزدهم به زيبايي و هنرمندانه بودن دستبافته هاي آناتوليا اشاره ميکند. تعدادي از فرش هاي دستباف آن زمان به نام فرش سلجوق مشهور است هم اکنون در موزه  آناتوليا و استانبول در معرض نمايش قرار دارد .واقعا جذاب است که فرشي را که در قرن 13 يعني در سال 1272 مارکوپولو از آن سخن به ميان آورده را ببينيم . در آن زمان فرش سلجوق در مساجد ترکيه مورد استفاده قرار ميگرفته است.
همچنين فرش دستباف ترکيه در قرون 15 و 16 ميلادي مورد توجه نقاشان اروپايي قرار گرفته است. به طور مثال ميتوان به آثار لوتو ( ‏Lotto‏) نقاش ايتاليايي قرن 15 و هولبين ( ‏Holbine‏) نقاش آلماني قرن 16 اشاره کرد.
در قرن 17 نيز وقتي که هلند به يک قدرت سياسي و اقتصادي بدل شد فرش هاي دستباف ترکيه توانست زينت بخش بسياري منزل مردم در کشور هاي مجاور هلند باشد .
نقاش هلندي ورمير( ‏Vermir‏) از فرش هاي زيباي دستباف ترکيه به عنوان نمادي از اشرافي گري در تابلوهاي خود استفاده کرده است .

در ترکيه هم فرهنگ مردم به اين گونه است که قبل از پا گذشتن روي فرش کفش خود را در مي آورند و براي فرش ارزش زيادي قائل هستند. علاوه بر اين به جهت حفظ تميزي و آلوده نشدن محيط زندگي بسيار مهم است چرا که در فرهنگ ترکيه گاهي وقت ها مردم عادت دارند در خانه روي فرش دراز بکشند.
همچنين در ترکيه استفاده از فرشهاي دستباف در مساجد هم رايج است و معمولا تمام مسجد ديوار به ديوار فرش ميشود. همچنين معمولا مسلمانان براي نماز خواندن از سجاده استفاده ميکنند. سجاده ها در ترکيه عمدتا در مناطق روستايي به ويژه فرش هاي دستباف هستند چون بسيار سبک و قابل حمل هستند. ‏
تحريريه صنعت كهن

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا