اخبار فرش ماشینی

سرمايه گذاري 40 هزار ميليارد ريالي در صنعت نساجي کشور

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

به نقل از روابط عمومي وزارت صنايع و معادن جمشيد بصيري ظرفيت صنعت نساجي کشور را بالا ذکر کرد و گفت: ميزان سرمايه گذاري انجام شده در بخش صنعت نساجي و پوشاک کشور بيش از 40 هزار ميليارد ريال است که 6 درصد سرمايه گذاري در کل صنعت کشور را شامل مي شود.
دبير انجمن صنايع نساجي ايران، گفت: در  9 هزارو 500 واحد توليدي صنايع نساجي و پوشاک کشور، نزديک به 300 هزار نفر مشغول به کار هستند که 14 درصد کل شاغلين بخش صنعت را تشکيل مي دهند.
وي همچنين ارزش افزوده اين بخش از صنعت را 4 درصد کل ارزش افزوده صنعت کشور ارزيابي کرد و گفت: بالا بودن ارزش افزوده در صنعت نساجي و پوشاک عامل مهمي در ايجاد انگيزه بيشتر در سرمايه گذاران براي ورود به اين صنعت به خصوص در سالهاي اخير بوده است.
وي افزود: ميزان صادرات صنعت نساجي کشور در سال گذشته در مقايسه با سال 81 با 56 درصد افزايش به 756 ميليون دلار رسيده است.

دبير انجمن صنايع نساجي ايران افزايش صادرات بخش نساجي را ناشي از اجراي قانون بازسازي و نوسازي صنايع نساجي کشور دانست و تصريح کرد: بسياري از مديران واحدهاي توليدي نساجي توانستند با استفاده از تسهيلات قانوني، به بازسازي و نوسازي ماشين آلات فرسوده خطوط توليد و همچنين توسعه واحدهاي خود اقدام نموده و با بالا بردن کيفيت محصول خود با بازارهاي داخلي و خارجي رقابت کنند.
وي افزود: برخي از کارخانجات نساجي قبل از بازسازي فقط محصولاتي همچون نخ هاي کلفت، پارچه فاستوني و خامه قالي توليد مي کردند، اما بعد از بازسازي به توليد و عرضه محصولات جديد مانند نخ پنبه اي، الياف مصنوعي ظريف، انواع پارچه و پوشاک جين و پتوهاي راشل و محصولاتي که داراي ارزش افزوده بيشتري هستند، هدايت شدند.‏

وي تاکيد کرد: تنها در سال 87 تعداد 564 مورد پروانه بهره برداري با سرمايه اي بالغ بر7 هزار ميليارد ريال و با اشتغال زايي 9 هزار نفر جهت احداث واحدهاي نساجي جديد صادر شده است.
دبير انجمن صنايع نساجي ايران، تعداد پروانه هاي صادره جهت توسعه واحدهاي نساجي را در سال گذشته 150 مورد ذکر کرد و افزود: با صدور اين ميزان پروانه توسعه که بيش از 4 هزار ميليارد ريال سرمايه گذاري ارزيابي مي شود، براي حدود 3 هزار نفر اشتغال ايجاد مي شود.
بصيري ظرفيتهاي اين صنعت را بسيار بالا دانست و گفت: در صورت مساعد شدن شرايط  اقتصاد جهاني، لغو تحريمهاي اقتصادي کشور و همچنين رفع برخي موانع توليد در سيستم بانکي، صنعت نساجي اين توانايي را دارد که به يکي از قطبهاي بزرگ صنعت کشور تبديل شده و علاوه بر تامين بازار داخل، بازار کشورهاي منطقه و جهان را نيز به خود اختصاص دهد.‏
منبع : خبر گزاري مهر

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا