اخبار فرش ماشینی

صنعت منسوجات بي بافت ايران

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

‏ صنعت منسوجات بي بافت در كشور ما صنعتي است كه در دهه اخير پيشرفت زيادي داشته و هرچند كه هنوز هم صنعت جواني است اما مي توان آينده خوبي را براي آن متصور بود  و حتي شركت هاي خوبي در صنعت بي بافت ايران هستند كه امروزه به بازار هاي جهاني و منطقه اي براي محصولات خود فكر مي كنند. نمايشگاههاي تخصصي نساجي به ويژه نمايشگاههاي تخصصي صنعت بي بافت مانند هايتكس در تركيه و يا ايندكس سوئيس موقعيت بسيار مناسبي براي شناخت وضعيت بازار و نيز شناسايي موقعيت شركت هاي توليدي ما ايجاد مي كند كه مي تواند نقش بسيار مهمي در پياده سازي استراتژي هاي توسعه بازار ايفا نمايد. خوشبختانه شركت هاي ايراني نيز البته هرچند كمرنگ و به ندرت اما در نمايشگاههاي مهم بي بافت جهان حضور دارند.

در واقع صنعت بي بافت جاي رشد بسيار زيادي  دارد و با توجه به رشد و تنوع كاربردهاي آن در سطح دنيا  زمينه هاي كاري متعددي در آن وجود دارد. در حال حاضر بازارهاي دنيا بسيار به هم نزديك شده اند و تقريبا استانداردهاي كيفي و قيمت هاي مشابهي در آن حكمفرماست و طبيعتا شركت هاي ايراني نيز بايد خود را با اين بازار وفق دهند اما متاسفانه در ايران وجود تعرفه هاي حمايتي باعث مي شود تا كارخانجات توليد ي ما با توجه به سرمايه گذاري هاي انجام شده خود را زير پوشش اين تعرفه ها از واقعيت هاي بازارهاي جهاني دور كنند از طرفي شركتهاي توليد كننده و فعال در زمينه منسوجات بي بافت در ايران تقريبا بي رقيب هستند و درصد زيادي از بازار را به تنهايي در اختيار دارند.‏

مدير يكي از شركت هاي موفق ايران در زمينه توليد و صادرات كالاهاي بي بافت مي گويد : ” ما اعتقاد داريم اگر كيفيت و قيمت مناسبي را ارائه دهيم و اصول مهندسي توليد، كنترل و فروش را مورد توجه قرار دهيم ورود به بازارهاي جهاني كار دشواري نيست. الياف ما متاسفانه درصد بسيار زيادي از توليد كنندگان ما به اين سطح از استانداردها و قيمت نرسيده اند در صنعت بي بافت رنج وسيعي از توليدات مختلف وجود دارد از محصولات هايژنيك و بيمارستاني گرفته تا بي بافتهاي صنعتي و وايپ ها كه ما  در اين زمينه ضعف هايي را احساس مي كنيم و اين گستره وسيع توليد در ايران وجود ندارد.”‌‏
آنچه مسلم است همواره كيفيت محصولات توليد ي به نظر و ساختار فكري مديران شركت ها بر مي گردد و اين مديران هستند كه پايه هاي سازمان را تشكيل مي دهند و با انتخاب ساختار صحيح و تكنيك مناسب محصولات مورد نظر خود را توليد مي كند. طبعا وقتي مديري بازارهاي خود را به بازارهاي داخلي محدود نمي داند و به بازارهاي جهاني و منطقه اي فكر مي كند در انتخاب مواد اوليه ، تكنولوژي توليد ، ماشين آلات و حتي كاركنان دقت نظر دارد.

‏ اما از ديدگاه برخي ، هزينه هاي نمايشگاهي هزينه هاي سربار و زائد درون يك سازمان است اما مشکل اساسي از اينجاست که وقتي ما يک ديوار بلند به نام گمرک و تعرفه دور کشور و توليدات خود ميکشيم اين ديوار ، هم براي ورود کالاست و هم براي خروج آن. يعني توليد کننده داخل اين ديوار را به قدري بلند مي بيند که بازار او به يک بازار انحصاري تبديل مي شود و اينقدر قيمت ها بالا مي رود که فروش کالا در داخل سود و صرفه اقتصادي بيشتري دارد تا صادرات!!
اگر شما يک کالا را در بازار داخل مثلا  5  ريال بفروشيد و در بازارهاي صادراتي 3 ريال مسلما بازار داخل را ترجيح مي دهيد. مانند شرکت هاي خودروسازي که قطعا بازار داخل ايران را بيشتر دوست دارند!!  پس در اين صورت انگيزه اي براي شرکت در نمايشگاه هاي خارجي و پيدا کردن مشتريان خارجي و توسعه بازار نداريد و اصولا هزينه هاي نمايشگاهي در مقايسه با حجم فروش شرکت هاي قوي رقم ناچيزي است. اگر نظام فکري صنعت در ايران قابليت هاي بخش خصوصي را درک کند مطمئنا بخش خصوصي قادر به انجام هر کاري خواهد بود. نمونه بارز آن نيز کشور ترکيه است.

دولت بايد بداند که حمايت از صنعت تعرفه بالا نيست، حمايت چيز ديگري است. حمايت پول دادن به شرکت ها نيست. حمايت يعني آماده کردن بستر مناسب و زدودن تشويش هاي متعدد از توليد و صادرات. دقيقا مثل زمين حاصلخيزي که با کمترين آب و کمترين هزينه بارور مي شود.

‏ در پايان به نظر مي رسد با وجود اينكه موسسات بين المللي آمار و ارقام نساجي در سال 2009 ، توليد و مصرف كالاهاي بي بافت در منطقه خاورميانه را به دلائلي از قبيل وجود خانوارهاي پرجمعيت ،‌سطح درآمدهاي پائين و نيز رشد كم بي بافت ها در صنايع كشاورزي و ژئوتكستايل كمتر از ساير نقاط دنيا اعلام نموده اند اما دير يا زود موج گسترش اين نوع كالاها و تمايل روز افزون مردم به استفاده از آنها در منطقه و كشور ما نيز وارد شود. ‏
منبع : مجله صنعت كهن – خرداد 89

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا