اخبار فرش ماشینی

صنعت نساجي در سال ‌١٣٨٧ ؛ نساجان خوشحال شدند، پنبه‌كاران ناراحت!

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

سال 1387 را مي‌توان سال تغييرات طلايي در تعرفه‌ها براي صنايع نساجي ايران دانست. سالي كه در آن پس از مدت‌ها كش‌وقوس تعرفه واردات پنبه صفر شد و همچنين پس از چند ماه تنش، تعرفه‌هاي افزايش مربوط به رنگ‌هاي پيگمنت و ري‌اكتيو به وضعيت سابق خود بازگشتند.
شايد بتوان مهمترين خبر سال جاري در حوزه صنايع نساجي را مربوط به كاهش تعرفه واردات پنبه به كشور و در واقع صفر شدن اين تعرفه برشمرد.

نساجان خوشحال شدند، پنبه‌كاران ناراحت!
خبر صفر شدن تعرفه واردات پنبه براي اولين بار در سال جاري توسط وزير صنايع و معادن در 30 مرداد ماه و در اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران اعلام شد.

به نظر مي‌رسد كه وزارت جهاد كشاورزي كه در چند سال گذشته يكي از مخالفان جدي كاهش تعرفه واردات پنبه بود، امسال سرانجام در مقابل خواسته وزارت صنايع و معادن كوتاه آمده و كاهش تعرفه را پذيرفت. هرچند اين اقدام وزارت جهاد كشاورزي با انتقاد و مخالفت شديد پنبه‌كاران داخلي مواجه شد.
گفتني است، عدم تناسب ميان تعرفه نخ و پنبه طي چند سال اخير چالش‌هاي زيادي را براي كارخانه‌هاي نخ‌سازي كشور به وجود آورده و پايين‌تر بودن تعرفه واردات نخ از پنبه باعث شده بود كه حجم زيادي از نخ در كارخانه‌هاي نخ‌سازي كشور انبار شده و به فروش نرود.

اما در ادامه سال و همزمان با كاهش بهاي جهاني پنبه، اوضاع براي صنايع نساجي ايران بهتر هم شد.
يكي از اصلي‌ترين دلايل كاهش بهاي پنبه در بازارهاي جهاني اين بود كه چين به عنوان بزرگترين مصرف‌كننده پنبه و در عين حال بزرگترين صادركننده محصولات نساجي در جهان، به دليل كاهش تقاضا و سفارش از سوي آمريكا و اتحاديه اروپا كارخانه‌هاي خود را يكي پس از ديگري تعطيل كرده و همين امر باعث افت تقاضا براي خريد پنبه در بازارهاي جهاني شد.
اما در حالي كه اعتراض پنبه‌كاران نسبت به كاهش تعرفه واردات پنبه ادامه داشت، نساجان كشور اعلام كردند كه وزارت جهاد كشاورزي در پرداخت يارانه مصوب به پنبه‌كاران داخلي كوتاهي كرده و به همين دليل پنبه‌كاران داخلي دچار مشكلات زيادي شده‌اند.
از سوي ديگر توافق شد تا نساجان از پنبه داخلي نيز خريد كنند و به اندازه‌ نياز اقدام به واردات پنبه كنند. با اين وجود پنبه‌كاران داخلي همچنان از وضعيت به وجود آمده در مورد محصولات توليدي‌شان ناراضي بوده و اين عامل باعث شد تا در سال جاري و حتي در شرايطي كه قيمت جهاني پنبه كاهش يافته بود، پنبه‌كاران داخلي حاضر به كاهش قيمت محصولات خود نشوند.

افزايش تعرفه رنگ‌ برگشت خورد!
اما بحث تعرفه در صنايع نساجي امسال در مورد رنگ‌هاي پيگمنت و ري‌اكتيو نيز خبرساز شد.
از ابتداي سال جاري تعرفه واردات اين دو قلم كالا كه در صنايع نساجي كشور كاربرد زيادي دارند، به يكباره افزايش يافت تا داد صنايع نساجي كشور به طور بي‌سابقه‌اي به آسمان رود. اعتراضي كه شايد حتي در مورد بالا بودن تعرفه واردات پنبه به كشور تا اين حد شدت نداشت.
كش‌وقوس‌ براي كاهش اين تعرفه نيز چندين ماه ادامه يافت و بالاخره كاهش تعرفه واردات اين دو نوع رنگ نساجي در كميسيون ماده يك مصوب و اجرايي شد.

توليد چادر مشكي ناكام ماند
طرح توليد پارچه چادر مشكي هم امسال مانند سال قبل توفيق چنداني پيدا نكرد تا يك بار ديگر ثابت شود كه قدم گذاشتن در برخي از حوزه‌هاي توليد آن طوري كه همگان فكر مي‌كنند، نيست.
كارشناسان دلايل مختلفي را براي موفق نبودن طرح توليد پارچه‌ چادر مشكي در سال جاري عنوان مي‌كنند.
رييس هيات مديره انجمن صنايع نساجي معتقد به وجود دست‌هاي پنهان در بازار چادر مشكي ايران است.
محمد مروج معتقد است: ” تا زماني كه برخي واردكنندگان اقدام به واردات انبوه پارچه‌ چادر مشكي به كشور كرده و سودهاي كلاني از اين راه به دست مي‌آورند، توليد پارچه چادر مشكي در كشور پا نخواهد گرفت.”
وي يادآور مي‌شود: ” تاكنون بارها توليدكنندگان براي داخلي كردن توليد پارچه چادر مشكي تلاش كرده‌اند، اما هر بار اين تلاش‌ها با شكست مواجه شد و كارخانه‌هاي توليد پارچه چادر مشكي توسط عده‌اي خريداري شده و سپس رها شده‌اند.”

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

به اين ترتيب به نظر مي‌رسد طرح توليد پارچه چادر مشكي را نيز بايد مانند طرح توليد گوشي تلفن همراه به ليست طرح‌هاي چندان ناموفق وزارت صنايع و معادن اضافه كرد.
هرچند در اين بين مديركل صنايع نساجي و پوشاك وزارت صنايع و معادن، امسال چند بار اعلام كرد كه در صورت اعطاي تسهيلات، طرح توسعه كارخانه حجاب شهركرد اجرايي مي‌شود. اقدامي كه جنبه عملي به خود نگرفته است.

نساجي مازندران اسير اشتباهات مديريتي
مشكلات كارخانه‌ نساجي مازندران امسال هم حل‌وفصل نشد تا ثابت شود مشكلات اين كارخانه عميق‌تر از آن چيزي است كه پيش از اين تصور مي‌شد.
امسال حتي در سفر مقامات ارشد دولتي به استان مازندران قرار شد كه به طور ويژه براي حل مشكلات اين كارخانه باسابقه كشور تصميم‌گيري شود كه در عمل چنين اتفاقي رخ نداد.
اوضاع نامساعد كارخانه نساجي مازندران حتي به گونه‌اي پيش رفت كه رييس كميسيون صنايع و معادن مجلس در گفت‌وگو با ايسنا با انتقاد از مديريت نامناسب شركت سرمايه‌گذاري بانك ملي در شركت نساجي مازندران تاكيد كرد: ” مشكلات به وجود آمده براي شركت صنايع نساجي مازندران را مربوط به نحوه مديريت شركت سرمايه‌گذاري بانك ملي مي‌دانم.”

عزت‌الله اكبري همچنين تصريح كرد: ” اشتباهات مديريتي در نساجي مازندران مربوط به نوع مديريت شركت سرمايه‌گذاري بانك ملي است. ”
وي حتي گفت: ” خسارات وارده به نساجي مازندران را شركت سرمايه‌گذاري بانك ملي بايد بپردازد نه مردم”
در همين حال برخي كارشناسان معتقدند كه با روند كنوني ديگر امكان احياي نساجي مازندران دست‌كم با شكل و شمايل قبلي وجود ندارد.

بازار پرنوسان پوشاك نساجي در سال جاري
بازار محصولات نساجي و پوشاك نيز امسال مانند ساير كالاهاي مصرفي ديگر دستخوش نوسانات زيادي شد.
در فصل زمستان هوا سرماي آنچناني نداشت ا فروش پوشاك گرم و زمستاني با كاهش قابل ملاحظه‌اي روبه‌رو شود. پيش از آن نيز بحران مالي جهاني تاثير خود را روي بازار پوشاك داخلي گذاشت تا بازار اين كالاي مصرفي نيز دچار ركود نسبي شود. هرچند بازار پوشاك به عنوان يكي از سه نياز اصلي مردم كمتر دستخوش تاثيرات منفي بحران جهاني شد.
از سوي ديگر مبتلا شدن صنايع نساجي چين به بحران مالي جهاني فرصتي هرچند اندك را براي نفس كشيدن به صنايع نساجي ايران داد تا بتوانند در فضاي به وجود آمده خودي نشان دهند.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا