اخبار فرش ماشینی

صنعت نساجي و پارچه در ترکيه

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

صنعت نساجي يکي از بزرگترين و قدرتمند ترين و اولين صنايع ترکيه است. در حدود 20 هزار کمپاني در زمينه مختلف توليدي، بازرگاني، خدماتي و …در اين کشور وجود دارد و حدود 4000 هزار نفر کارمند در اين کارخانجات کار ميکنند .
ارزش توليدات نساجي ترکيه که شامل نخ و پارچه نيز ميشود در سال 2005 در حدود 5/17 ميليارد دلار آمريکا بوده است . ارزش صادرات ترکيه در سال 2006 ،1/8 ميليارد دلار بوده است.
صنعت پارچه ترکيه به عنوان يکي از زير شاخه هاي صنعت بزرگ نساجي ترکيه در سالهاي اخير رشد چشمگيري داشته است. به طوري که صنعت پوشاک و منسوجات خانگي ترکيه در دو دهه اخير نقش موثر و مهمي را در بازار جهاني داشته است. در دهه اخير ترکيه سرمايه گذاري بسيار خوبي را در بخش بافندگي حلقوي و تاري پودي انجام داده است.

در فاصله سالهاي 1996 تا 2005 ميلادي ترکيه سومين خريدار مهم ماشينهاي بافندگي بدون ماکو بود و در سال 2004 و2005 به ترتيب ترکيه دومين و چهارمين خريدار ماشينهاي بافندگي بي ماکو با تکنولوژي بالا بود. در سال 2005 ترکيه داراي رتبه دهم از نظر ظرفيت نصب شده توليد پارچه در جهان بوده است. همچنين ترکيه رتبه سوم را در ماشينهاي بافندگي حلقوي تخت تمام اتوماتيک دارد که داراي بيشترين طرفدار در کشورهاي پيشرفته است (نسبت به ماشينهاي حلقوي تخت دستي)

صنعت نساجي ترکيه امروزه صنعتي مدرن و پيشرفته به حساب مي آيد چراکه 75 درصد ماشين آلات نساجي در حال کار در ترکيه زير 10 سال عمر دارند. بخش تکميل پارچه ترکيه بسيار قوي و طبق استاندارد هاي روز اتحاديه اروپا از نطر کيفيت ،نيروي انساني ماهر و پروسه توليد است.
امروزه پارچه هاي ترکيه در سطح جهاني داراي ويژگي هاي خاص و مهمي مانند تکنولوژي به روز ، طراحي و خلاقيت بالا و کيفيت مناسب است. تکنولوژي به روز توان پاسخگويي و عکس العمل در برابر تغيرات رو به فزوني بازار نساجي جهان و اروپا را ايجاد کرده است .
در صنعت نساجي ترکيه تقريبا تمام انواع پارچه ها از قبيل پوشاک، منسوجات خانگي، پرده، منسوجات و پارچه هاي نخي ،  ژئوتکستايل از انواع الياف مصنوعي ،پنبه و پشم توليد ميگردد .

در اين بين به دليل قوت توليد پارچه در ترکيه به طبع آن صنايع بالا دستي آن نظير ريسندگي ها و صنايع پايين دستي مانند رنگرزي و چاپ و تکميل هم قدرتمند هستند و توانايي توليد کالاهاي نهايي را هم دارند. اما در بقيه موارد عمدتا کارخانجاتي در اندازه هاي متوسط و کوچک هستند.
در سال 2005 ترکيه 7/1 ميليارد متر پارچه پنبه اي توليد  کرد. مصرف پنبه ترکيه عمدتا داخلي است و در سال 2007_2006 ترکيه با توليد 820 هزار تن پنبه در مقام هفتم توليد پنبه در جهان ايستاد.
ترکيه پتانسيل بسيار بالايي در زمينه توليد پارچه هاي صد در صد پلي استر و مخلوط آن با پنبه ، ويسکوز، نايلون، پشم ،…دارد.
نکته جالب اينجاست که 65 درصد کارخانجات ترکيه داراي واحد تکميل هستند و 75 درصد آنها مواد خام اوليه خود را از داخل ترکيه تامين ميکنند. همچنين توليد پارچه هاي پشمي ترکيه نيز در حدود 65 ميليون متر ميباشد. ‏
تحريريه صنعت كهن
لطفا مطالب خود در رابطه با صنعت نساجي تركيه را براي ما ارسال كنيد. ‏

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا