اخبار نساجی

كاهش پيش بيني بانك جهاني از رشد جهاني اقتصاد!

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

بانك جهاني با كاهش پيش بيني خود براي رشد جهاني اعلام كرد: افزايش قيمت‌هاي غذا و سوخت، از سرعت احياي اقتصاد جهاني در سال جاري ميلادي مي كاهد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين بانك پيش بيني كرد رشد جهاني در سال 2011 تنها 3.2 درصد باشد كه يك دهم كمتر از برآورد ماه ژانويه اين بانك و به طرز چشمگيري كمتر از 3.8 درصد در سال 2010 است.

اين وام دهنده جهاني در گزارش “چشم اندازهاي اقتصاد جهاني نيم سالانه” خود پيش بيني كرد اقتصاد جهان در سال 2012 احيا شود.

كشورهاي پردرآمد پس از بحران مالي جهاني 2009-2008 همچنان در تلاش براي احيا هستند. رشد از 2.7 درصد در سال 2010 به 2.2 درصد در سال 2011 كند مي شود كه كندتر از پيش بيني قبلي 2.4 درصد است.

اندرو برنز، نويسنده اصلي اين گزارش در يك كنفرانس خبري در مقر اصلي بانك جهاني در واشنگتن اظهار كرد: كشورهاي ثروتمند بزرگ‌ترين تغيير ساختاري را بايد انجام دهند.

اين بانك در گزارش خود اعلام كرد انتظار مي‌رود آمريكا كه بزرگ‌ترين اقتصاد جهان است، در سال جاري 2.6 درصد رشد كند و رشدش در سال 2012 به ميزان 2.9 درصد شتاب يابد.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

فاجعه زلزله و سونامي 11 مارس ژاپن و ناآرامي در جهان عرب در حالي كه به طرز چشمگيري از رشد داخلي كاسته اما تاثير اندكي در رشد جهاني خواهد داشت.

اين فاجعه طبيعي تامين مواد و قطعات مهم از سوي ژاپن براي صنايع جهاني بويژه خودرو و دستگاههاي الكترونيكي را مختل كرد در حاليكه آشفتگي سياسي در منطقه خاورميانه و آفريقاي شمالي بر اقتصادهاي اين منطقه تاثير گذاشته و قيمت‌هاي نفت را بالاتر برد.

احياي اقتصادي در اروپا به دليل بحران بدهي در اعضاي متعدد منطقه يورو با موانع متعددي روبرو است. انتظار مي رود 17 كشور منطقه يورو با روند سال 2010، در سال جاري 1.7 درصد رشد كنند و رشد آنها در سال 2012 به 1.8 درصد افزايش مي يابد.

در مقابل كشورهاي در حال توسعه از ركود جهاني عبور كرده و نيروي موثر براي احياي جهاني را فراهم مي كنند اما همزمان رشد قوي آنها تقاضا براي كالاها را بوجود آمده كه افزايش قيمت‌ها را به دنبال داشته است.

با توجه به اينكه كشورهاي در حال توسعه به ظرفيت كامل رسيده اند، رشد توليد ناخالص داخلي گروهي آنها از 7.3 درصد در سال 2010 به 6.3 درصد در هر سال از 2011 تا 2013 كند مي شود.

بانك جهاني هشدار داد بسياري از اين كشورها بويژه در آسيا و آمريكاي لاتين، بيش از ظرفيت خود فعاليت مي كنند و در خطر دو آتشه شدن اقتصادشان هستند.

براي چين كه صاحب دومين اقتصاد بزرگ جهان و عامل اصلي رشد اقتصاد جهاني است، پيش بيني شده اقتصاد اين كشور از نرخ 10.3 درصد سال 2010 به 9.3 درصد در سال 2011 و حدود 8.7 درصد در هر يك از سال 2012 و 2013 كند شود.

پيش بيني شده قيمت‌هاي نفت خام كه سال گذشته به طور متوسط حدود 79 دلار در هر بشكه بود، در سال 2011 پيش از اينكه اندكي كاهش يابد، به 107.20 دلار در هر بشكه برسد.

قيمت‌هاي غذاي داخلي نيز در كشورهاي در حال توسعه از ژوئن گذشته، 7.9 درصد افزايش يافته است اما قيمت‌هاي داخلي به دليل تاثير تغييرات قيمت بين المللي بر بازارهاي خانگي، ممكن است افزايش بيشتري يابد.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا