اخبار فرش ماشینی

مركز پژوهشهاي مجلس شوراي اسلامي مزيت‌هاي نسبي توليد پنبه در كشور را بررسي كرد.

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

به گزارش دفتر اطلاع‌رساني مركز پژوهشها، دفتر مطالعات زيربنايي اين مركز در پاسخ به درخواست تيمور علي عسگري نايب رييس كميسيون اصل 90 مجلس ضمن بررسي اقتصاد توليد پنبه در كشور متذكر شد كه بر اساس بررسي‌هاي به عمل آمده طي سالهاي 1381 تا 1383 مشخص شده است كه توليد پنبه در دوسال از اين دوره از مزيت نسبي و توجيه كافي برخوردار بوده است.

اين گزارش با بيان اين مطلب كه نوعي جايگزيني ميان پنبه و برخي محصولات رقيب در الگوي كشت استان‌هاي عمده توليد كننده اين محصول مشاهده مي‌شود، تصريح كرد كه سطح زير كشت پنبه در سالهاي اخير به نفع ساير محصولات كاهش يافته و اين در حالي است كه به عنوان مثال كشت پنبه بعد از كشت گندم باعث كاهش بيماريهاي گندم و كنترل راحت‌تر آفات مي‌شود و به همين دليل با خارج كردن پنبه از دورة تناوب زراعي ، خسارات جبران ناپذيري به محيط زيست وارد مي‌شود.
همچنين با توجه به بحران كمبود آب در كشور ، پنبه از لحاظ كم مصرفي آب محصول مناسبي به شمار مي‌رود زيرا نياز آبي پنبه – عمدتا – به دوران گل دهي اين محصول خلاصه مي‌شود و با مديريت صحيح مي‌توان مصرف آب – آن – را به مقدار بهينه‌اي كاهش داد.

در بخش ديگري از اين گزارش با اشاره به اشتغال زايي بسيار بالاي ناشي از توليد پنبه آمده است: كارخانجات پنبه پاك كني مي‌توانند نيروي كار فراواني را براي توليد پنبه محلوج به كار گرفته و از نظر اشتغال زايي نقش بسيار موثري ايفا كنند.

مركز پژوهشها در ادامه كيفيت پنبه توليدي ايران را به دليل شرايط مناسب آب و هوايي در مقايسه با كشورهاي آسياي ميانه بالاتر ذكر كرده و آن را از جمله ديگر مزيت‌هاي توليد اين محصول در كشور دانست و افزود: اين در حالي است كه از يك سو مصرف الياف طبيعي مانند پنبه نسبت به ديگر الياف مصنوعي مزيت بيشتري دارد و از سوي ديگر صادرات پنبه خام ، منسوجات و پوشاك پنبه‌اي يكي از راههاي تحصيل ارز است و ارزآوري پنبه خام نسبت به ديگر كالاهاي غيرنفتي برتري دارد و در مجموع اين محصول (پنبه) با توجه به فرآورده‌هاي جانبي در مقايسه ديگر محصولات كشاورزي يك محصول استثنايي به شمار مي‌رود.
اين گزارش همچنين حاكي است: كشورهاي عمده توليدكننده پنبه از قبيل آمريكا، چين ، اسپانيا ، يونان، هند و تركيه با اجراي سياست‌هاي حمايتي از توليدكنندگان خود، يارانه‌هاي قابل توجهي براي صادرات پنبه اختصاص مي‌دهند و به عنوان مثال آمريكا در طول سالهاي 2001 تا 2005 براي صادرات هر كيلوگرم پنبه 9/8 سنت يارانه پرداخت كرده است.
در پايان اين گزارش آمده است: لازم است در تدوين سياست‌هاي حمايتي به قيمت‌هاي نسبي به عنوان يكي از مهمترين عوامل در تعيين الگوي كشت توجه بيشتري شود تا مزيت‌هاي كشور در توليد محصولات مختلف كشاورزي مورد غفلت واقع نگردد.نسخه كامل اين گزارش پژوهشي در نشاني ‏www. Majlis.ir‏ موجود است.‏

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا