اخبار فرش ماشینی

چالش هاي صادرات فرش به چين بررسي شد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

نايب رييس اتحاديه صادرکنندگان فرش دستباف در نشستي که از سوي مرکز ملي فرش ايران به منظور بررسي تمهيدات ورود به بازار چين برگزار شده بود. با ذكر اين شعر كه «دشمن نتوان حقير و بيچاره شمرد» نسبت به وضعيت بازار صادرات فرش هشدار داد.
در اين نشست مسوولان مرکز ملي فرش ايران خوشبينانه از انصراف و به صرفه نبودن توليد و صادرات فرش براي چيني ها سخن گفتند و سيد رضي ميري، نايب رييس اتحاديه صادرکنندگان فرش دستباف نيز در پاسخ به سخنان دولتي ها اينچنين گفت: «اين تحليل که چين مي خواهد بازار فرش دستباف را رها کند، درست نيست».

در اين نشست علي ملکي جو، معاون امور بازاريابي مرکز ملي فرش ايران از تقويت صادرات فرش ايران براي ورود به بازار چين خبر داد و به نقل از سفير ايران در چين عنوان کرد که بر اساس آماري که از تجارت خارجي و داخلي چين گرفته شده، بيش از 30 درصد از کالاهاي لوکس دنيا در چين به فروش رسيده که اين ظرفيت مي تواند تا 45درصد افزايش يابد که اين آمار خيره کننده است.
وي با بيان اينکه بافت فرش دستباف براي چيني ها به صرفه نيست و فرش هاي اين کشور نمي تواند رقيب ايران باشد و به تدريج دارند از اين رويه خارج مي شوند، از شرکت ايران در نمايشگاه دموتکس 2011 خبر داد و با اشاره به تشکيل ميز چين در مرکز ملي فرش ايران افزود: اعزام هياتي متشکل از 25 نفر از خبرگان صنعت فرش دستباف به چين به مدت 7 روز در آذر ماه سال جاري، برگزاري جلسات متعدد با گروهي از تجار و شرکت هاي دکوراسيون داخلي و ساختماني در شانگهاي و پکن، برگزاري جلسات با بخش فرش دستباف و ماشيني اتاق بازرگاني چين، شناسايي ظرفيت هاي بالقوه ايران براي ايجاد سرنخ هايي جهت مذاکره و عقد قرارداد و برگزاري جلسه اي باسفير ايران در چين از اقدامات مقدماتي بود که براي افزايش صادرات فرش کشورمان به چين صورت گرفته است.

وي در پاسخ به سوالي در خصوص رقباي فرش دستباف ايران در بازار چين گفت: هند و پاکستان رقباي عمده ايران هستند و آمارهاي بين المللي نشان داده که صادرات اين کشورها نيز به چين افزايش يافته است. اين مقام مسوول آمار صادرات فرش دستباف به چين را طي هشت ماه سال جاري يک ميليون و 451 هزار و 362 دلار و آمار صادرات مدت مشابه سال 88 را 113 هزار دلار اعلام کرد.
اين در حالي بود که سيد رضي ميري نايب رييس اتحاديه صادرکنندگان فرش دستباف بخشي از افزايش آمار صادرات فرش به چين را به دليل تحريم هاي آمريکا عنوان کرد. وي تاکيد کرد که در توليد فرش ابريشم، قاليبافان چيني گوي سبقت را نه تنها از ايراني ها، بلکه از ترک ها نيز ربوده اند. به گفته وي، علت اينکه فرش چيني ارزان تمام مي شود، کيفيت پايين آن نيست، بلکه توليد انبوه است.  

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا