اخبار فرش ماشینی

اعلام ويژگي رقم جديد پنبه به نام ارمغان

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

رقم جديد پنبه به نام “ارمغان ” را از طريق سلكسيون(به گزيني) به روش پديگري ماسال اصلاح شده است و از ويژگي‌هاي مهم اين رقم مي‌توان به عملكرد، زودرسي، تعداد قوزه بيشتر، فرم كوتاه و جمع و جور و كيفيت الياف مناسب اشاره كرد. ‏
موسسه تحقيفات پنبه كشور ويژگي رقم جديد پنبه به نام ارمغان را اعلام كرد.
موسسه تحقيقات پنبه كشور رقم جديد پنبه به نام “ارمغان ” را از طريق سلكسيون(به گزيني) به روش پديگري ماسال اصلاح شده است و از ويژگي‌هاي مهم اين رقم مي‌توان به عملكرد، زودرسي، تعداد قوزه بيشتر، فرم كوتاه و جمع و جور و كيفيت الياف مناسب اشاره كرد.

رقم جديد ارمغان زودرس با پتانسيل عملكرد بالاست كه مراحل اصلاح آن از سال 1380 در مؤسسه تحقيقات پنبه كشور آغاز و در سال 1386 در دستور كار معرفي قرار گرفته و در سال 1388 نامگذاري و معرفي شد.

رقم ارمغان به دليل سازگاري عمومي بالا براي سيستم‌هاي كشت متعارف و همچنين كشت دوم (پس از برداشت غلات وكلزا) مناسب است.
ميانگين عملكرد اين رقم در كشت‌هاي متعارف استان گلستان 3 هزار و 338 كيلوگرم در هكتار برآورد شد. كه در مقايسه با رقم تجاري ساحل (با ميانگين عملكرد 2 هزار و 128 كيلوگرم در هكتار) 1210 كيلوگرم افزايش عملكرد نشان مي‌دهد.

در آزمايشات تحقيقي ترويجي ميانگين عملكرد آن 3 هزار و 795 كيلوگرم در هكتار به دست آمد كه نسبت به رقم ساحل 805 كيلوگرم عملكرد افزوده نشان داد.
ميانگين زودرسي اين رقم 89 درصد برآورد شد كه در مقايسه با رقم تجاري ساحل (با ميانگين زودرسي 68 درصد)، 25 تا 35 روز زودرس است. خصوصيات كيفي الياف (طول، يكنواختي، مقاومت پرسلي و استلومتر و درصد كشش الياف) آن در حد استاندارد و در بسياري موارد تقريبا مشابه ارقام ساحل و سپيد است.
تحمل به شوري و خشكي آن اندكي بهتر از رقم ساحل و كارايي مصرف آب و تحمل به بيماري پژمردگي ورتيسيليومي آن تقريبا در حد رقم ساحل است.
ميانگين عملكرد اين رقم در كشت دوم (بعد از برداشت كلزا)، 2567 كيلوگرم در هكتار برآورد شد كه در مقايسه با رقم تجاري ساحل (با عملكرد 1550 كيلوگرم در هكتار) 1017 كيلوگرم افزايش عملكرد نشان مي‌دهد. سازگاري و مناطق مورد كشت رقم ارمغان داراي سازگاري عمومي و پايداري عملكرد مطلوب (بهتر از ارقام تجاري كشور) بوده و براي كشت در استان‌هاي گلستان، خراسان شمالي، مغان و بخش هايي از مناطق مركزي كشور مناسب است.
منبع ايلنا

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا