اخبار فرش ماشینی

امسال صادرات نساجي افت داشته است

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

‏ رئيس اتحاديه توليدکنندگان و صادرکنندگان صنايع نساجي و پوشاک استان خراسان رضوي گفت: امسال صادرات نساجي و پوشاک نسبت به سال گذشته افت زيادي داشته است.
به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، ماشاءالله پيروي ظهر امروز در حاشيه بازديد از دومين نمايشگاه بين‌المللي صنعت نساجي در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: اکثر کالاهاي نساجي پوشاک صادراتي استان، مربوط به توليدکنندگان خود استان نيست و توليدات ساير استان‌ها به بازارهاي هدف صادرات مي‌شود.
وي افزود: عدم تنوع در توليد کالاها مهم‌ترين علت کاهش صادرات توليدات خراسان رضوي به ‌شمار مي‌رود که در اين راستا بايد از هر نوع اقدامي براي ارتقاي کيفيت و تنوع توليدات حمايت کرد تا شاهد صادرات کالاهاي نساجي استان باشيم.
پيروي با اشاره به برگزاري جلساتي با توليدکنندگان استان بيان داشت: در اين جلسات توليدکنندگان مهم‌ترين مشکل خود را نخ استاني عنوان کردند؛ زيرا رنگ‌بندي اين نخ تنوع لازم را براي کيفيت توليدي ندارد، بنابراين مقرر شد تا نخ‌هاي مورد نياز آنها با همکاري صندوق نساجي تامين شود.

وي مشارکت با ساير کشورهايي که به‌ لحاظ فناوري از ايران جلوتر هستند را گامي موثر در ارتقاي صنعت نساجي دانست و ابراز داشت: براي اينکه بتوانيم از داشته‌هاي کشورهاي ديگر مثل ترکيه استفاده کنيم پيشنهاد شد با قرار گرفتن فناوري ترک‌ها در مناطق ويژه اقتصادي به توليد مشترک دست يابيم تا علاوه بر ارتقاي صنعتي، بازار داخلي و خارجي را با هم داشته باشيم.
پيوري درباره صادرات از بازارچه‌هاي مرزي عنوان داشت: واردات از اين بازارچه‌ها صورت نمي‌گيرد و اگر هم باشد بسيار اندک است، دولت خواست با بالا بردن تعرفه‌هاي نساجي پوشاک آمار قاچاق را کم کند نتيجه عکس داده مثلا تعرفه نساجي پوشاک را کيلويي 25 هزار تومان در نظر گرفته که اين مسئله حتي همان اندک واردات قانوني را هم از بين مي‌برد زيرا وقتي کالا را با تضمين از راه غير قانوني به مغازه‌دار تحويل مي‌دهند ديگر کسي نرخ تعرفه را نمي‌پردازد تا قانوني جنس وارد کشور کند.

وي با اشاره به برگزاري نمايشگاه‌هاي عرضه مستقيم گفت: به جاي برگزاري نمايشگاه‌هاي عرضه مستقيم که از کيفيت چنداني هم برخوردار نيستند مي‌توان نمايشگاه عرضه مستقيم نساجي و پوشاک و چرم کشور را با حضور بسياري از برندهاي صادراتي برگزار کرد. ‏
رئيس اتحاديه صادرکنندگان نساجي و پوشاک خراسان رضوي تاکيد کرد: بسياري از برندهاي سفارشي خارجي در داخل توليد مي‌شود يعني کالاي ارائه شده ايراني است اما برند خارجي به آن زده شده است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا