اخبار نساجی

ايران به عضویت كميته حسابرسي گمركات منطقه آسيا و اقيانوسيه درآمد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

ايران به عضویت كميته حسابرسي گمركات منطقه آسيا و اقيانوسيه درآمد

    رايزني‌هاي هيات بلندپايه گمرك جمهوري اسلامي ايران در پانزدهمين اجلاس رؤساي گمركات منطقه آسيا و اقيانوسيه به سرپرستي مسعود كرباسيان رئيس كل گمرك ايران نتيجه داد و گمرك جمهوري اسلامي ايران به عضويت در كميته حسابرسي و گروه راهبري منطقه‌اي انتخاب شد.

به گزارش مهر، به دنبال شركت هيأت نمايندگي گمرك جمهوري اسلامي ايران در پانزدهمين اجلاس روساي گمركات منطقه آسيا و اقيانوسيه و معرفي اقدامات و توانمندي‌هاي گمرك جمهوري اسلامي ايران در قالب گزارش كشوري و بر اساس مذاكرات و رايزني‌هاي بعمل آمده با مسئولين اداره كننده اجلاس و اعضاي موثر و ذي‌نفوذ شركت‌كننده ، گمرك جمهوري اسلامي ايران توانست براي يك دورۀ سه ساله به عنوان عضو”كميته حسابرسي”(Audit committee) و “گروه راهبري منطقه”(Regional Steering) انتخاب و مورد حمايت و تاييد كليه اعضاي شركت كننده(شامل 24 رئيس گمرك منطقه) قرار گيرد.

بر اساس اين انتخاب، گمرك جمهوري اسلامي ايران، از ابتداي ماه جولاي 2014 ميلادي (10/4/93) جايگزين گمرك مالزي مي‌‌گردد تا در كنار گمرك استراليا به نمايندگي از ساير گمركات منطقه در اين كميته فعاليت نمايد. وظيفه كميته حسابرسي به عنوان بازوي فكري كميسيون خط‌مشي سازمان جهاني گمرك، بررسي و ارزشيابي فعاليت‌ها و اقدامات انجام شده، اسناد مهم تدوين شده و برنامه‌هاي كاري سازمان جهاني گمرك، با هدف شناسايي نقاط قوت و ضعف عملكرد گذشته و ريسك‌هاي احتمالي آينده وارائه توصيه و راهنمايي در قالب گزارش به كميسيون خط‌مشي مي‌باشد.

در واقع به استتثناي مسائل و موضوعات مالي كه در حيطه”كميته مالي” سازمان جهاني گمرك بررسي مي‌گردد، بررسي ساير فعاليت‌ها، اسناد و موضوعات كاري، جهت حصول به كارايي و حكمراني خوب در عملكرد سازمان جهاني گمرك، در حيطه وظايف اين كميته مي‌باشد كه خروجي آن نهايتاً در قالب نقطه نظرات و توصيه‌هايي به كميسيون خط‌مشي خواهد بود و از آن طريق در اختيار اجلاس شوراي سازمان جهاني گمرك متشكل از روساي كل كليه گمركات جهام قرار مي‌گيرد.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

مسعود كرباسيان رئيس كل گمرك ايران به عنوان نخستين سخنران اين اجلاس برنامه هاي توسعه اي آينده گمرك ايران را براي روساي گمركات آسيا و اقيانوسيه تشريح كرد.

وی كه براي 24 رييس كل گمركات كشورهاي منطقه آسيا و اقيانوسيه سخن مي گفت در خصوص برنامه هاي توسعه اي آينده گمرك ايران اظهارداشت: توسعه و ارتقاي ارزيابي مبتني بر ريسك -اجراي گسترده تربرنامه معرفي وحمايت از فعالان اقتصادي مجاز(AEO) الحاق به ضمايم خاص الف ب وج كنوانسيون تجديد نظر شده كيوتوبه منظور استفاده حداكثري ازاستانداردهاي نوين بين المللي گمركي در مهمترين رويه هاي گمركي يعني صادرات و واردات -اجراي موثر مديريت هماهنگ مرزي با رويكرد يك مرحله اي نمودن كنترلها و پذيرش اسناد گمركي گمركات طرف متعاهد در چارچوب استاندارد3-5 كنوانسيون تجديد نظر شده كيوتو از جمله اين برنامه ها است.

كرباسيان در خصوص مديريت هماهنگ مرزي به توافقنامه هاي امضا شده با كشور تركيه و تمهيدات بعمل آمده در اين زمينه با كشورهاي ارمنستان عراق و آذربايجان اشاره كرد و افزود: بهره گيري حداكثري از وب سايت و ماژولهاي آموزشي سازمان جهاني گمرك و همكاري نزديك با دانشگا هها و مراكز علمي-تحقيقاتي و كسب نظرات مشورتي و انجام پروژه هاي علمي و فني در راستاي توصيه هاي سازمان جهاني گمرك و برنامه PICARD از ديگر برنامه هاي توسعه اي گمرك جمهوري اسلامي ايران در آينده است.

رئیس كل گمرك ايران در اين زمينه به عنوان نمونه به بسته نرم افزارهاي مبتني بر وب تهيه شده توسط موسسه سيستم هاي هوشمند كاربردي دانشگاه تهران تحت عنوان سيستم جامع گمرك هوشمند اشاره كرد و در ادامه از آمادگي گمرك جمهوري اسلامي ايران جهت راه اندازي مركز آموزش منطقه اي RTC در غرب آسيا با توجه به تجارب موفق گمرك جمهوري اسلامي ايران در آموزش گمركات همسايه به ويزه گمركات افغانستان با مشاركت آزانس همكاريهاي بين المللي ژاپن JICAخبر داد.

گزارش هيات ايراني در اين اجلاس مورد استقبال عموم شركت كنندگان واقع شد و روساي گمركات نسبت به برگزاري اجلاس آتي روساي گمركات آسيا و اقيانوسيه در جمهوري اسلامي ايران اعلام آمادگي كردند.

گمرك جمهوري اسلامي ايران پس از 8 سال وقفه در اجلاس روساي گمركات آسيا و اقيانوسيه شركت کرده است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا