اخبار فرش ماشینی

بهبود ويژگي‌هاي پارچه‌هاي پشمي با استفاده از‎ ‎نانوروکش‌ها

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

دانشمندان چيني توانسته‌اند ويژگي‌هاي اعجاب‌انگيز پشم را که به دليل سبکي، نرمي، گرم نگهداشتن (حتي زمان خيس بودن) و ساير ويژگي‌ها به نام “پارچه شگفت‌انگيز” معروف است، بهبود بخشند. بنابر گفته آنها اين اکتشاف به پشم “مغز” داده و آن را ميان ساير الياف هوشمند قرار مي‌دهد؛ بدين ترتيب اين پارچه‌هاي پشمي چين و چروک و آب‌رفتگي نداشته و با دارا بودن تنفس‌پذيري مناسب مي‌تواند تعرق را از بدن دور کنند.

فانگ‌کيونگ تانگ، يي لي و همکارانشان بيان مي‌کنند که پشم به طور طبيعي آبگريز است و اين خاصيت مانعي براي ايجاد ويژگي‌‌هاي بهبوديافته‌اي همچون ضد چروک بودن، ضدآب‌رفتگي و قابليت رنگرزي است.
ويژگي آبگريز بودن پشم همچنين مانع از جذب رطوبت شده و در نتيجه به لباس‌هاي پشمي احساس تعرق بالايي مي‌دهد. با وجودي که دانشمندان روش‌هايي براي افزايش آبدوستي پشم ارائه کرده‌اند، اما اين روش‌ها پايدار نبوده، به بافت پارچه آسيب رسانده و با محيط زيست سازگار نيستند.

دانشمندان چيني روکش جديدي توسعه داده‌اند که اين مشکلات را رفع مي‌کند. اين روکش جديد از نانوذرات سيليکا به قطر يک پنجاه‌هزارم قطر موي انسان تشکيل شده‌اند. اين ذرات رطوبت اضافي را جذب کرده و پشم را به يک ماده اَبَرآبدوست تبديل مي‌کنند. آنها توضيح مي‌دهند که اين لايه جديد رنگ يا بافت پارچه را تحت تأثير قرار نداده و در مقابل خشکشويي مقاوم است.

نتايج اين تحقيق در مجله ‏Langmuir‏ منتشر شده است.‏

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا