اخبار فرش ماشینی

بيش از ۳ هزار نقشه فرش به سازمان اسناد و كتابخانه ملي منتقل شد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

تهران – مديركل شناسايي و فراهم آوري سازمان اسناد و كتابخانه ملي با بيان اينكه انتقال اسناد فرش هاي ايران به اين مجموعه در قبال تفاهم نامه اي با شركت سهامي فرش ايران صورت گرفته است افزود: بر اساس اين توافق بالع بر ۳ هزار قطعه نقشه فرش به سازمان اسناد و كتابخانه ملي منتقل شده است.

«امين الله آزاديان »روز يكشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگي ايرنا در مورد تعداد نقشه و نحوه انتقال آن به كتابخانه ملي گفت: با توجه به اينكه اين نقشه هاي در شرايط خوبي نگهداري نشده اند تلاش كرديم بر اساس تفاهم نامه اي آنها را به مجموعه منتقل كنيم.
وي تاكيد كرد: طبق قانون، سازمان اسناد متولي ثبت و نگهداري اسناد با ارزش و تاريخي كشور است بنابراين تمامي اسناد براي صيانت هرچه بهتر بايد به مجموعه سازمان اسناد منتقل شوند.

آزاديان گفت: بر اساس تفاهم نامه منعقده ميان شركت سهامي فرش ايران و كتابخانه ملي كار انتقال ۳ هزار و ۱۰۲ قطعه نقشه فرش و تعدادي از تصاوير طرح هاي قديمي فرش در طي چند مرحله صورت گرفت و به اتمام رسيد.

مديركل شناسايي و فراهم آوري اسناد ملي در پاسخ به اين سوال كه محققان و پژوهشگران چگونه مي توانند از اين اسناد و نقشه ها بهره مند شوند اظهار داشت: اين نقشه ها انحصاري و منحصر بفرد هستند بنا براين دسترسي براي همگان ميسر نخواهد بود.
وي توضيح داد: اسنادي كه از دستگاه ها به مجموعه منتقل مي شوند يا بسيار ارزشمند و يا عادي هستند ، زماني كه براي استفاده اسناد سطح دسترسي تعريف مي شود نمي توان به راحتي اسناد را در اختيار افراد قرار داد، سازمان در قبال آن مسووليت دارد ؛امكان دسترسي تنها با مجوز شركت يا سازمان مربوط امكان پذير است ، گاه به يك سند تا ۵۰ سال اجازه دسترسي داده نمي شود.
آزاديان اضافه كرد: براي تمامي نقشه هاي فرش انتقال داده شده سطح دسترسي تعريف شده است ، طبق قانون نقشه ها بايد اسكن و فهرست نويسي شده و تحويل شركت سهامي فرشد ايران نيز داده شود ، البته برخي از نقشه ها پاره شده و نياز به مرمت دارند.
وي با بيان اينكه هنوز كار مرمت را شروع نكرده ايم؛ گفت: اين كار سخت و نياز مند زمان است.

* ۳۰۰ تا ۴۰۰ مجموعه سند خريداري شده است

آزاديان در مورد نقشه هاي اهدايي و خريداري شده نيز گفت: گاهي ۱۰ برگ سند و گاهي يكصد برگ به مجموعه معرفي مي شود كه همه در قالب يك مجموعه قرار مي گيرد ، تا كنون ۳۰۰ تا ۴۰۰ مجموعه تا كنون خريداري شده كه مربوط به سال اي ۸۹ تا ۹۲ است .اسناد اهدايي به مجموعه كمتر از ميزان خريداري شده است.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

اين مسوول كتابخانه ملي با بيان اينكه اسناد خريداري شده در قالب مبايعه نامه ، فرمان ، طومار و يا اسناد زمين بوده تصريح كرد : اسناد اهدايي خارج از مباحث اداري همچون فرمان ناصر الدين شاه ، مصالحه نامه ، عقد نامه و يا طلاق نامه است.

وي در پايان به حجم زياد اسناد ورودي به اين سازمان اشاره كرد و گفت : اسكن و مرمت آنها زمان بر و نياز به كار كارشناسي دارد بنا براين بايد زمان لازم را براي اين فعاليت داشته باشيم تا بتوانيم خروجي مورد نظر پژوهشگران را در اختيار آنها قرار دهيم.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا