اخبار فرش ماشینی

تقسیط ۶۰ ماهه بدهی تعاونی های فرش دستباف

یک فعال بخش تعاون خبرداد/
تقسیط ۶۰ ماهه بدهی تعاونی های فرش دستباف
تهران – مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف گفت: بدهی تعاونی‌های فرش دستباف به بانک توسعه تعاون(صندوق تعاون پیشین) تا قبل از سال ۱۳۸۵ بخشیده شده و اصل مانده بدهی آنها به صورت ۶۰ ماهه تقسیط می شود.

‘عبداله بهرامی’روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سال ۱۳۸۵ با همکاری وزارت تعاون مصوب شد، بدهی تعاونی‌های فرش دستباف، اصل بهره و دیرکرد آنها به بانک توسعه تعاون بخشیده شود که در آن زمان صندوق تعاون به دلیل محدود بودن منابع نتوانست این مصوبه را اجرایی کند.
وی افزود: خوشبختانه امسال با همکاری بانک توسعه تعاون مقرر شد تعاونی‌های بدهکار تا قبل از سال۱۳۸۵ ، به این بانک معرفی و با اجرای این مصوبه اصل مانده بدهی این تعاونی‌ها بدون هیچ گونه بهره‌ای در ۶۰ ماه تقسیط شود.
وی همچنین درخصوص شناسنامه‌دار کردن فرش دستباف بیان کرد: حفظ برند ایرانی و جلوگیری از سوءاستفاده از نام فرش ایرانی اقدامی ضروریست که هر چه سریعتر در جهت عملیاتی شدن آن باید اقدام کافی صورت گیرد.
بهرامی تاکید کرد: صدور شناسنامه فرش برای تاثیرگذار بودن باید به صورت کارشناسی و برنامه ریزی شده انجام شود و در غیراین صورت از کارآیی لازم برخوردار نخواهد بود.

به گفته ی وی پیش از این کد ملی ۱۶ رقمی به تولیدکنندگان فرش داده می‌شد و بارکدی نیز در اختیار آنان قرار می‌گرفت که در جهت کدگذاری فرش‌ها اقدام بسیار ارزشمندی بود، اما متاسفانه اتحادیه صادرکنندگان فرش با این اقدام مخالفت کرد.
مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف همچنین درباره تعداد شاغلان فرش دستباف کشور گفت: تعداد بافندگان فرش در کل کشور بعلت نبود حمایت های کافی از این بخش در سال‌های اخیر به شدت تنزل یافته، به نحوی که از مجموع دو میلیون نفر بافنده در سال ۱۳۸۵ ، حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از آن کم شده است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×