اخبار فرش ماشینی

تورهاي نمايشگاهي نساجي؛ ‌هزينه سربار يا بازاريابي مدرن

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

از شركت آيتو مي توان به عنوان يكي از قدرتمندترين شركت هاي مسافرتي نام برد كه به اين بخش وارد شده است. در اين گفتگوي صميمانه سوالات خود را با آقايان محمد عزيزي مدير عامل شركت آيتو و آقاي مهندس مقدسي مشاور مدير عامل در بخش تورهاي نساجي مطرح نموده ايم. ‏
از خوانندگان محترم خواهشمند است سوالات خود را در اين زمينه براي ما ارسال نمايند. ‏

1) لطفا در رابطه با تاريخچه و سابقه فعاليت هاي شركت آيتو توضيحاتي را بفرمائيد.
مجتمع بين المللي توريستي  ايرانگردي و جهانگردي آزادي(آيتو)، وابسته به سازمان سياحتي و مراكز تفريحي بنياد مستضعفان و جانبازان ،سال 1367 با هدف ارائه خدمات به گردشگري داخلي و خارجي تاسيس شد.‏
اين شركت با بهره گيري از دانش متخصصان حوزه گردشگري و با ارائه خدمات مناسب به گردشگري داخلي و خارجي، بزرگترين شركت ارائه دهنده خدمات گردشگري در ايران است.
مجتمع بين المللي آيتو با 20 سال سابقه فعاليت، نقشي تاثير گذار و چشمگير در توسعه صنعت گردشگري كشور، به خصوص ورود گردشگران خارجي به ايران (تورهاي ورودي ) داشته است. اين شركت علاوه بر حضور فعال بي واسطه در بازارهاي بين المللي و جذب تورهاي خارجي، حضوري مثبت و تاثيرگذار را در توسعه و برگزاري تورهاي تخصصي تجربه كرده است.‏

2-‏ لطفا در رابطه با اهداف شركت آيتو از برگزاري تورهاي تخصصي صنعتي و نمايشگاهي بيشتر توضيح دهيد.
رويكرد شركت آيتو در بخش تورهاي تخصصي خروجي ، به كارگيري توانايي شركت در زمينه توسعه صادرات كالا، خدمات فني، مهندسي و توسعه دانش فني در رشته هاي مختلف است كه در اين زمينه نيز موفقيت هاي چشمگيري حاصل شده است.‏

3) تا چه حد برگزاري تورهاي تخصصي در بالا‏ بردن سطح توان و دانش فني مديران صنايع مختلف به ويژه صنعت نساجي موثر است؟ ‏
در دنياي صنعتي امروز رقابت مهمترين اصل در حمايت اقتصادي و صنعتي است. با خيل عظيم پيشرفت تكنولوژي و فناوري ، عقب نماندن و واندادن در عرصه رقابتي صنعتي جهان همواره مطرح است . سرعت غير قابل انكار روند صعودي كه در صنعت دنيا موجود است حاصل توجه به علم و دانش و تبادل اطلاعات و اهميت دادن به متخصصين بعنوان سكاندار اين حركت است.‏
بسيار صحيح است كه امروزه ميگويند ديگر ارتشهاي مجهز بيانگر قدرت آنهاست يكي از راهكارهاي به روز نگه داشتن دانش و سطح توانايي متخصصين ايجاد ارتباط و تبادل اطلاعات و دانش فني آنان است و نمايشگاههاي تخصصي يكي از بهترين مكان هايي است كه ميتواند در اين زمينه راهگشا باشد. امروزه برپائي نمايشگاه هاي مختلف تخصصي و صنعتي و غيره آنقدر جاي خود را به خوبي باز كرده است وبه اثبات رسانده كه يكي از طيف هاي قابل استقبال و غير قابل انكار جهت رشد متخصصين ميباشد.
امروزه نمايشگاهها محل انتقال تكنولوژي، فن آوري، تخصص ها، تبادل اطلاعات و … محل مناسبي براي كليه كارشناسان / متخصصين / مهندسين/ مديران و طيف هاي مختلف درگير صنعت ميباشند. از طرف ديگر نمايشگاهها محل ايجاد بازارهاي جديد افزايش گستره طيف اقتصادي و … كه نهايتا باعث رونق و رشد اقتصادي صنعتي كشور ميشوند باشند.
لذا وجود اين ارتباطات براي متخصصين از نياز هاي غير قابل انكار مي باشد كه بايستي به آن اهميت داد و در راستاي آن اقدام نمود.
صنعت نساجي نيز از اين قاعده مستثني نمي باشد. با توجه به ركود كيفي محصولات در صنعت نساجي كشور وجود اين ارتباطات با دانش و تكنولوژي روز كه از نمايشگاهاي به سهولت قابل دسترس مي باشد بسيار احساس مي شود.
بر پايي نمايشگاه ها از بزرگترين و تاثيرگذار ترين رخدادهاي صنعتي علمي ، پژوهشي و… در هر كشور مي باشد در دنياي صنعتي امروز هر كشوري كه شاهد پيشرفت سريع صنعت كشوري خود باشد لزوم برگزاري نمايشگاه هاي تخصصي بين المللي صنعتي را براي فعالان اين حوزه بيش از پيش احساس ميكند.
نمايشگاهها باعث رونق اقتصادي نيز ميشود .با برپايي هر نمايشگاه صنعتگران _ بازرگانان -تجار – متخصصين-كارشناسان – اساتيد – دانشجويان – تشكل ها و انجمنهاي صنفي محققين و پژوهشگران _هنرمندان و مرتبط با آن حوزه نمايشگاهي را درگير مي كند و زمينه بازديد حجم قابل توجهي از بازديد كنندگان و توريستهايي كه در تمامي حوزهاي مرتبط قيد شده بالا را در بر ميگيرد را فراهم مينمايد.‏

4) برنامه شما در سال 88 براي برگزاري تورهاي تخصصي نساجي چيست و چه نمايشگاه هايي را براي امسال در نظر گرفته ايد؟
در سال 1388 حدودا در 25 نمايشگاه تخصصي شركت خواهيم كرد و برنامه ريزي لازم جهت اعزام گروه تخصصي را براي بازديد از اين نمايشگاه در نظر گرفته ايم كه اميدواريم بتوانيم موثر عمل نماييم.‏
اين نمايشگاهها در كشور چين، تركيه، آلمان، ايتاليا، دبي، هندوستان، قزاقستان، تايوان، اكراين، ازبكستان، ويتنام، ژاپن، سوئد، مالزي و سوريه برگزار ميشود.
كه حدود 20 نمايشگاه آن در حوزه گسترده صنعت نساجي در گرايشهاي ماشين آلات _محصولات (اعم از نخ، پارچه ) و انواع منسوجات، فرش و كفپوش هاي ماشيني، منسوجات خانگي، پوشاك و منسوجات بي بافت، منسوجات صنعتي و مواد نوين ميباشد.
تلاش كرده ايم كه به جزء صنعت نساجي وارد حوزه هاي ديگر نيز شده و در صنايع ديگر هم كه مرتبط با مرتبط با نساجي ميباشد وارد شويم و در نمايشگاهاي تخصصي آنها حضور يابيم. در سال 88 براي صنايع تجهيزات پزشكي‎ ‎و صنايع بهداشتي آرايشي صنايع مبلمان، طراحي و دكوراسيون داخلي، طراحي و مد و … برنامه ريزي لازم جهت بازديد از نمايشگاه هاي آنها به عمل آمده است.‏

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

5) اغلب مديران با توجه به شرايط اقتصادي موجود، حضور در تورهاي تخصصي نمايشگاهي را به نوعي هزينه سر بار و غير ضروري به حساب مي آورند. نظر شما در اين رابطه چيست؟
اينكه به نظر ميرسد اغلب مديران بازديد از نمايشگاه هاي تخصصي را نوعي هزينه سربار و غير ضروري مي دانند عمدتا هزينه هاي تحقيقاتي، كيفي، رشد و توسعه را در زمينه هاي مختلف يك بنگاه را نيز سربار غير ضروري به حساب مي آورند و لذا آنان پايان عمر بنگاه اقتصادي خود از آن آگاه نيستند. يك بنگاه اقتصادي با هر شرايط اقتصادي بدون بازاريابي ، تحقيقات بازار دوران افول خود را طي ميكند و بايد منتظر مرگ خود باشد و با اين ديدگاه مديريت بنگاه را به سوي حذف شدن هدايت ميكند.
تحقيقات بازار و بازاريابي كه در دوره بحران به نوع بازاريابي اجتماعي بايد تبديل شود حائز اهميت بوده و بر پايه نياز شكل خواهد گرفت.
نياز _خواسته_تقاضا _كالا_مبادله_معامله_بازار مفاهيم اساسي بازاريابي را شكل ميدهند .
تمامي مراحل نياز به تحقيقات و بررسي نياز دارد و يكي از راهها و ابزار بكارگيري آن بهره گيري از نمايشگاهاي تخصصي كه يكي از مدرنترين، بزرگترين، مناسب ترين پايگاه اطلاع رساني، جذب دانش، تكنولوژي، تامين بازار جديد، آشنا شدن با محصولات جديد و برندهاي مطرح شده و نحوه بكارگيري آنان مي باشد.
سئوالات اساسي بازاريابي اين است:

چه كساني مشتريان ما هستند؟
چه كساني بايستي مشتري ما باشند؟
چه كساني رقباي ما هستند ؟
كداميك از بازارهاي جديد موجود را بايد بگشاييم؟
كداميك از محصولات يا رقابت موجود يا جديد را بايد گسترش دهيم؟
كجابايد مشتريان خود را جست وجو كنيم؟
كجا بايد محصولات و خدمات خود را توزيع كنيم؟
كجا بايد فروش را توسعه دهيم؟
كجا بايد رقباي خود را بيابيم؟
چه موقع بايد وارد بازار جديد شويم و  يا از بازار موجود خارج شويم؟
چگونه بايد محصولات و خدمات خود را توزيع كنيم ؟بايد رقابت كنيم؟
چگونه بايد عملكرد خود را حفظ كنيم و فرصت هاي جديد را ارزيابي كنيم؟‏
چرا بايد محصولات و خدمات جديد عرضه كنيم؟
چرابايد در بازار يا كسب و كار معيني باقي بمانيم؟
و پاسخ درصد عمده اي از اين سئوالات را كه پايه رشد،بقا و شكوفايي و بهبود يك بنگاه اقتصادي ميشود را ميتوان در حضور و بازديد از نمايشگاههاي تخصصي يافت.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا