اخبار فرش ماشینی

توليد واحدهاي نساجي به دليل نداشتن پنبه مورد نظر بين يك تا 8 روز آينده متوقف مي شود

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

ایلنا: رييس انجمن نساجي ايران گفت: با تصميم جديد وزارت جهاد كشاورزي توليد واحدهاي نساجي به دليل نداشتن پنبه مورد نظر بين يك تا 8 روز آينده متوقف خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ايلنا، محمد مروج رييس انجمن صنايع نساجي در جمع خبرنگاران افزود: هفته پيش وزارت جهاد كشاورزي بدون در نظر گرفتن ميزان نياز صنايع نساجي به پنبه، واردات پنبه را متوقف كرد و اين در حالي است كه فصل برداشت پنبه در ايران از 15 شهريور آغاز مي‌شود و تاكنون تنها در منطقه گلستان برداشت پنبه آغاز شده است.
وي با بيان اين‌كه بايد براي توليد نخ از پنبه مخلوط و تركيبي همه مناطق استفاده كرد، ادامه داد: برداشت پنبه در ساير مناطق از جمله خراسان و استان فارس هنوز آغاز نشده و واحدهاي نساجي نيز بايد براي استفاده و توليد نخ بهتر منتظر برداشت پنبه مناطق ديگر بمانند و اين در حالي است كه اين واحدها تنها پنبه چند روز خود را در انبارها دارند.

مروج تصريح كرد: ميزان توليد پنبه داخلي در ايران تنها 50 هزار تن است و نياز واحدهاي نساجي 150هزار تن است كه با توقف واردات پنبه از هفته پيش واحدهاي نساجي بايد توليد خود را متوقف و منتظر اتمام فصل برداشت پنبه در ايران باشند.
رييس انجمن صنايع نساجي خاطر نشان كرد: البته بايد اين موضوع را نيز در نظر گرفت كه دولت از 15سال قبل واحدهاي نساجي را ملزم به خريد پنبه تنها از سه كشور ازبكستان، تاجيكستان و تركمنستان كرده و از ساير كشورها به بهانه وجود كرم سرخ نمي‌توانيم پنبه بخريم.
مروج ادامه داد: البته اين موضوع نيز درحالي اعمال مي‌شود كه موضوع كرم سرخ پنيه از ده سال پيش با ضد عفوني كردن كانتينرهاي پنبه در مبدا برطرف شده اما هنوز دولت اجازه واردات پنبه از ساير كشورها مثل چين و آمريكا و هند را نمي‌دهد و دليل اين كار را آلوده شدن 50 هزار تن پنبه داخلي عنوان مي‌كند.

وي به ميزان اشتغال صنعتي واحدهاي نساجي اشاره كرد و گفت: در شرایطی که وزارت جهاد کشاورزی دستورالعمل محدودیت و یا به عبارتی ممنوعیت واردات پنبه را صادر کرده است، این نگرانی وجود دارد که در آینده نزدیک یکصد هزار موقعیت شغلی موجود در صنایع ریسندگی و بافندگی با تهدید مواجه شود.
مروج با اشاره به ليست اقلام ممنوع شده وزارت جهاد كشاورزي خاطر نشان كرد: متاسفانه مسئولین دولت ماده حیاتی و استراتژیک پنبه را همردیف با چیپس و پفک و آدامس و لوازم آرایش و…قرار داده‌اند بنابراین استمداد صنایع نساجی از دولت و به ویژه شخص رئیس جمهور این است که در راستای جلوگیری از بروز چالش‌های جدی در صنایع نساجی کشور این محدودیت را لغو و به منظور حمایت بیشتر از این صنعت و رقابت پذیری واحدهای تولیدی حتی واردات پنبه از دیگر کشورها را نیز آزاد کنند.

وي ادامه داد: به طوری که اخیرا درخواست وزیر جهاد کشاورزی از وزير بازرگاني مبنی بر لزوم اخذ مجوز از وزارت تابعه ايشان جهت واردات پنبه نگرانی‌های عمده‌ای را در بین فعالان صنعت نساجی ایجاد کرده و باعث سردرگمی آنان خواهد شد این در حالی است که انتظار می‌رود وزارت جهاد کشاورزی پنبه را در بین محصولات استراتژیک قرار دهد، زیرا پنبه برای صنایع نساجی مثابه خون جاری در رگهای انسان است و با محدودیت واردات آن بخش عمده‌ صنعت نساجی کشور فلج می‌شود.
مروج افزود: در حال حاضر نياز سالانه صنايع نساجي به پنبه حداقل 150هزار تن برآورد می‌شود و در عین حال توليد سال جاري پنبه كشور به زحمت به 50 هزار تن بالغ خواهد شد.

در اين جلسه همچنين علیرضاحائری دبیر انجمن صنایع نساجی ایران نيز به موضوع خريد تضميني پنبه توليد داخل به قيمت درخواستي دولت گفت: پارسال رسما انجمن صنایع نساجی ایران به دولت متعهد شد كه کل پنبه تولیدی کشور را به قیمت جهانی از کشاورزان خریداری کند.
وي همچنين به حمايت‌هاي ساير كشورها اشاره كرد و گفت: در حالی که تمام کشورهای دنیا به خاطر حمایت از صنعت حمایت‌های صادراتی پنبه خود را لغو کرده‌اند ما برعکس واردات آن را ممنوع کرده‌ایم.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

حائري تصريح كرد: از سوی دیگر با توجه به این‌که پنبه یک محصول فصلی است، هم اکنون ذخیر پنبه واحدهای ریسندگی کشور رو به اتمام است و ظرف 10روز آینده پنبه‌ای برای ادامه فعالیت این واحدها وجود نخواهد داشت. از این رو این احتمال می‌رود که بازار سیاه پنبه نیز در کشور شکل بگیرد و در پی سوداگری عده‌ای افراد سودجود، قیمت تمام شده تولیدات داخلی رشد فزاینده‌ای را دنبال کند.
وي با بيان اين‌كه افزايش نرخ جهاني پنبه به دليل كاهش توليد آن در جهان و ناشي از سيل در كشورهاي پاكستان وچين، صنايع نساجي را بيش از پيش با مشكل تهيه پنبه روبرو کرده افزود: از سوی ديگر ساير محدوديت‌هاي واردات پنبه از قبيل نرخ تعرفه ده درصدي و محدودیت واردات پنبه از تمامي نقاط پنبه خيز دنيا به دليل داشتن آفات نباتي و آفت كرم سرخ بر مشکلات صنایع افزوده است.
وي ادامه داد: با توجه به آغاز برداشت پنبه از مزارع داخل كشور و به رغم تعيين نرخ تضميني 7500 ريال براي هر كيلو وش، این محصول به قيمت‌هايي بيش از 1000تومان خريد و فروش مي‌شود و این امر باعث افزايش قيمت پنبه محلوج تا هر كيلو 2800تومان شده و در عین حال کسی هم فروشنده نیست.

حائري خاطر نشان كرد: بنابراین همان‌طور كه دولت اعلام کرده چنانچه قرار باشد قانون هدفمندسازي‌يارانه‌ها نيز در نيمه دوم سال جاري اجرايي شود معلوم نيست چه برسر صنايع ريسندگي و صنعت نساجي و قيمت تمام شده محصولات آن خواهد آمد. در همین حال باید به این موضوع اشاره داشت که سطح زیرکشت پنبه طی سال‌های اخیر همواره کاهش یافته و صنعت نساجی کشور برای تامین دو سوم نیاز خود به پنبه نیازمند واردات است.

دبير انجمن نساجي همچون رييس انجمن به موضوع محدوديت واردات پنبه از سه كشوربه بهانه وجود افت كرم سرخ اشاره و افزود: این در حالی است که سالانه 20میلیون تن پنبه در جهان تولید می‌شود و بالغ بر هشت میلیون تن از آن بین کشورهای مختلف دنیا تجارت می‌شود. در چنین شرایطی نمی‌توان انتظار داشت که کل پنبه‌های تولیدی جهان به این آفت آلوده باشند.
وي ادامه داد: از طرفی سياست دولت ازبكستان به عنوان عمده‌ترين تامين كننده پنبه ايران (حدود90درصد) در جهت ايجاد ارزش افزوده بيشتر از پنبه و احداث كارخانجات ريسندگي و تبديل پنبه به انواع نخ مشکلاتی را برای مشتریان ایرانی این کشور ایجاد کرده است. در همین حال عدم رغبت برخی کشورها نسبت به فروش پنبه در حجم‌هاي كوچك به ايران همگي باعث بروز بحران قريب الوقوع در صنايع ريسندگي پنبه‌اي كشور شده و به طور حتم تاثير خود را بر روي ساير رشته‌هاي نساجي نيز خواهد گذاشت.

در ادامه اين نشست مجددا رييس انجمن نساجي گفت: در حالي كه كشورمان با انواع محدوديت‌هاي بين‌المللي روبرو است، مسئولين به منظور مقابله با آثار آن در جهت تسهيل تامين مواد اوليه صنایع كشور اقدام کنند و از ايجاد محدوديت‌هاي بيشتر خودداری کنند. درخواست انجمن صنايع نساجي ايران حذف فوري رديف تعرفه‌اي پنبه از نامه اخير وزير جهاد كشاورزي و حذف محدوديت‌هاي ناشي از ممنوعيت واردات آزاد پنبه از كليه نقاط جهان است.

مروج تصريح كرد: در چنین شرایطی چنانچه وزارت جهاد کشاورزی قصد حمایت از تولید داخلی را دارد، باید در مرحله اول تدابیری برای تامین نیاز واحد های نساجی کشور به پنبه اتخاذ کند و از سوی دیگر با دیگر مکانیزم‌های حمایتی کشاورزان را نسبت به افزایش سطح زیرکشت پنبه ترغیب کند. پیشنهاد مشخص انجمن صنایع نساجی ایران طی سال‌های اخیر این بوده است که بابت هر یک کیلوگرم وش پنبه 150 تومان، و برای هر کیلو پنبه 450تومان یارانه به کشاورز پرداخت شود.

وي افزود: در همین حال زمینه توسعه مکانیزاسیون در کاشت پنبه فراهم شود، زیرا اجرای مکانیزاسیون در مزارع کوچک امکان پذیر نیست و در حال حاضر نیز 90 درصد پنبه کشور به صورت دستی برداشت می‌شود. در حال حاضر بسیاری از کشورهای دنیا به پنبه کاران در بخش کاشت و صادارت یارانه می‌دهند، اما در ایران به دلیل عدم حمایت از پنبه کاران تولید پنبه هرسال کاهش می‌یابد.
در اين راستا مروج رييس انجمن نساجي همچنين به پيگيري حل اين موضوع از طريق وزارت جهاد كشاورزي وصنايع و معادن اشاره كرد و گفت: پيگيري‌هاي انجمن نساجي براي برگزاري جلسه باوزيرصنايع و يا جهاد كشاورزي به نتيجه نرسيد بنابراين مجبور شديم تا موضوع را با ستاد خبري وزارت اطلاعات در جريان بگذاريم.

وي در اين باره گفت: هفته پيش سه بار درخواست وقت با زوير جهاد كشاورزي داشتيم كه ميسر نشد و حتي قرار شد براي مكالمه چند دقيقه‌اي با وزير صنايع و معادن نيز از طريق رييس دفترشان منتظر باشيم كه اين امر نيز ميسر نشد.
مروج تصريح كرد اين تصميم وزارت جهاد كشاورزي نشان مي‌دهد كه به ظاهر در اين وزارتخانه كسي اهميت پنبه را درك نكرده است و البته نبايد توقع داشت وزير به تمام مسائل كشاورزي واقف باشد ولي حتما معاونين وي بايد در جريان اين موضع باشند و وزير را ياري كنند.
رييس انحمن نساجي خاطر نشان كرد: مشخص نيست اين تصميم يه تصميم سياسي است يا صنعتي كه به يك باره يك مدير كل درباره ممنوعيت يك كالا اظهار نظر مي‌كند.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا