اخبار نساجی

درخواست اهداي البسه گرم براي كارتن خواب ها

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

اعتماد| ظرف چند سال اخير و با آغاز سرما، انجمن هاي غيردولتي يا افرادي كه درصدد حمايت از بي خانمان ها و معتادان خيابان خواب بوده اند، فعاليت هايي براي تهيه پوشاك گرم يا موادغذايي انجام داده و تا حد چشمگيري موفق به كمك رساني به جمع كثير خيابان خواب هايي شده اند كه به تبع شرايط زندگي خود، چاره اي جز گذران شب و روز در سطح خيابان ندارند. در حالي كه به تاييد بسياري از مسوولان و اعضاي انجمن هاي حمايت از آسيب ديدگان اجتماعي، اغلب كارتن خواب ها و افراد بي خانمان را معتاداني تشكيل مي دهند كه يا از خانواده طرد شده يا خيابان خوابي را به ماندن در حريم خانه ترجيح داده اند و فقر نشات گرفته از اعتياد و ناتواني براي تامين درآمد، آنها را به زندگي در گوشه خيابان و پارك ها سوق داده است، هر چند كه اعضاي اين انجمن ها فرض ديگري را هم براي خيابان نشيني معتادان متصور هستند مبني بر اينكه حضور مستمر در پارك ها و بيغوله هاي شهر، معتادان و فروشندگان مواد مخدر را در دسترس يكديگر قرار مي دهد.

اما انجمن هاي غيردولتي كه ظرف چند سال گذشته شهرداري ها در كلانشهرها هم تا حدي به كمك آنها آمده اند، سهم مهمي در اعطاي اميد و دلگرمي به همين خيابان خواب هاي معتاد كه به هر جبر و توجيه پذيرفتني يا مردود، در زواياي پنهان شهر فراموش شده اند، دارند. گواه ادعاي اعضاي اين انجمن ها، جمع قابل توجهي از معتاداني هستند كه در پي كمك هاي مستمر و محبتي كه بي چشمداشت در اختيارشان گذاشته شده، تمايل به ترك اعتياد در وجودشان شكوفا شده و امروز، به عنوان يك پاك شده و بهبود يافته از بيماري اعتياد همپاي ساير اعضاي انجمن ها، به ياري همتايان قديمي خود مي روند و بي منتي، دست هاي سردشان را به نشانه دوستي و جلب اعتماد براي باور «تولد دوباره» مي فشارند.اعضاي موسسه خيريه «طلوع بي نام و نشان ها» كه از سال 85 به صورت غيررسمي و از سال 88 به صورت رسمي و پس از دريافت مجوز از نهادهاي انتظامي، فعاليت خود را براي حمايت از معتادان خيابان خواب آغاز كرده هم، چنين حكايتي دارد. به گفته «سام ملايم وند»، مدير روابط عمومي موسسه، در حال حاضر 150 نفر با اين موسسه همكاري مي كنند كه تمام همكاران، داوطلبانه مشغول خدمت بوده و اغلب شان، مردان و زناني هستند كه در گذشته اي دور يا نزديك، به سبب اعتياد، خيابان خوابي را هم مكرر تجربه كرده اند.درخواست اعضاي اين انجمن در سردترين روزها و شب هاي سال، كمك ساير شهروندان براي مردان و زنان خيابان خواب است، بدون آنكه قضاوتي در دل اين كمك ها نهفته باشد. پوشاك و البسه گرم و پتو مهم ترين اقلامي است كه شهروندان در صورت تمايل مي توانند اهدا كنند. ملايم وند در پاسخ به «اعتماد» مي گويد: «هدف ما اين نيست كه كارتن خواب ها زندگي راحت تري را در خيابان داشته باشند. ما فقط با اهداي البسه گرم و غذايي كه هفته اي يك بار برايشان مي بريم، مي خواهيم به آنها بگوييم كه حق شان به عنوان يك انسان، بيش از اين است كه در گوشه خيابان و در محاصره سرما، شب و روز بگذرانند. ما قصدگداپروري نداريم اما وقتي قرار است برايشان از اميد به بهبودي و بازگشت به زندگي حرف بزنيم، اگر با دست خالي به سراغ شان برويم به ما مي خندند. پس يك وعده غذاي گرم، حتي اگر يك بار در هفته باشد، يا يك پتو، مي تواند اعتماد را در آنها ايجاد كند، مي تواند منجر به پذيرش ما و راه دادن ما به جمع شان شود و در نهايت هم به ابراز تمايل شان براي بهبودي شود.»

ملايم وند مي افزايد: «بايد باور شهروندان نسبت به اين افراد تغيير كند. مردم بايد باور كنند كه اين معتاد كارتن خواب هم همشهري ماست، خواهر يا برادر ماست و تا زماني كه درد آنها را به عنوان درد خودمان باور نكنيم، تمايلي به كمك نداريم يا اگر هم كمك كنيم، در قالب صدقه و دفع بلاو آزمند كردن آنها به ادامه كارتن خوابي خواهد بود. در حالي كه قصد انجمن هاي غيردولتي حمايت از معتادان كارتن خواب، اين است كه كارتن خواب ها، با اميدوار شدن به روزهاي بهتر از شرايطي كه در آن گرفتار شده اند به ستوه بيايند و داوطلبانه راهي كمپ هاي مجاز ترك اعتياد شوند.»

شهرونداني كه مايل به اهداي البسه گرم و پتو براي معتادان كارتن خوابي هستند كه به هر دليل، هنوز در گرمخانه هاي سطح شهر جايي ندارند، مي توانند با مراجعه حضوري به محل موسسه طلوع بي نام و نشان ها واقع در اتوبان نواب، بعد از تونل توحيد، خيابان شهيد محبوب مجاز، انتهاي بن بست پرستو كمك هاي خود را تحويل دهند و براي دريافت اطلاعات بيشتر، با شماره تلفن هاي 55147969 و 55147989 تماس بگيرند.

روزنامه اعتماد، شماره 2329 به تاريخ 24/11/90، صفحه 13 (جامعه)

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا