اخبار فرش ماشینی

در روز جهانی صنایع دستی اتفاق افتاد: رونمایی از فرش “باغ بهشت” تبریز‏

نمونه بازبافی شده فرش باغ بهشت تبریز که به فرش کراکوی نیز معروف است،
به‎ ‎گزارش موج به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و‎ ‎گردشگری آذربایجان شرقی، مراسم رونمایی از فرش “باغ بهشت” تبریز در محل‎ ‎تالار خاقانی تبریز با حضور مسئولان فرهنگی و اقتصادی تبریز برگزار شد‎
وی با اشار به تاریخچه مختصر فرش باغ بهشت تبریز گفت‎: ‎‏‌این فرش در دوران صفویه و در تبریز بافته شده است و در جریان جنگ ایران و‎ ‎عثمانی به این کشور منتقل و پس از فراز و فرودهای بسیار توسط پادشاه‎ ‎لهستان به پایتخت این کشور منتقل شد و به نام پایتخت آن زمان لهستان به‎ ‎نام “کراکورد” شهرت یافت‎.
‎استاد برجسته طراحی فرش خاطرنشان کرد‎: ‎سیاست بازبافی فرش‌های اصیل تبریزی مورد تأکید مسئولان سازمان میراث‎ ‎فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان قرار گرفته است و فرش باغ بهشت، سومین‎ ‎فرشی است که با حمایت مسئولان سازمان بازبافی می‌شود‎.

‎وی با بیان‎ ‎اینکه در زمینه فعالیت‌های صنایع دستی تفاوت زیادی میان کار بازاری و‎ ‎بازبافی یک اثر هنری وجود دارد، گفت: ‌در کار بازاری تأکید بر زیبایی و‎ ‎استفاده از تزکیب رنگ‌ها برای دست یافتن به زیبایی مدنظر و قدرت ابتکار و‎ ‎خلاقیت در این میان است در حالی که در بازبافی اثر ارزشمندی مانند باغ‎ ‎بهشت تبریز نیازمند رعایت دقیق موارد به کار رفته در فرش اصلی هستیم‎.

‎چرخی‎ ‎با اشاره به عدم دسترسی به فرش اصلی گفت: متأسفانه این فرش در گذشته به دو‎ ‎نیم قسمت شده است و قسمتی از آن که در فرانسه نگهداری می‌شود قابل دسترسی‎ ‎و مشاهده کامل نبود که به همین دلیل کارهای تطبیقی در مورد فرش به صورت‎ ‎تخصصی صورت گرفت‎.
‎وی با بیان اینکه در زمینه طراحی دقیق فرش باغ‎ ‎بهشت و انطباق ‌آن با فرش اصلی کارهای مطالعاتی گسترده‌ای صورت گرفته است،‎ ‎اظهار داشت: ۹ ماه کار مطالعاتی و مطالعه کتب مربوطه در کتابخانه‌های‎ ‎دانشگاهی، ملی و شخصی منجر به آماده شدن بخش‌های مقدماتی طراحی این فرش‎ ‎شد. استاد رحیم چرخی با الهام از طرح اصلی و رعایت تمام موارد فنی آن را‎ ‎طراحی کرده و توسط مسئولان و ریاست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و‎ ‎گردشگری استان برای تولید به دست استاد احمدلو سپرده شده است‎.
‎همچنین‎ ‎در این مراسم جمعی از هنرمندان تبریزی پیشنهاد خواهر خواندگی میان شهر‎ ‎کراکو و تبریز را به واسطه فرش باغ بهشت خواستار شدند‎.  ‎

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×