اخبار فرش ماشینی

دولت از كشت پنبه با يارانه حمايت مي‌كند

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

معاون توليدات گياهي وزير جهاد كشاورزي از اختصاص يارانه دولت براي حمايت از كشت پنبه خبرداد
محمدرضا جهانسوز در گفت وگو با خبرنگاران  افزود: يارانه مناسبي امسال براي پنبه كاران در نظر گرفته شده است كه به ازاي هر كيلو پنبه 37،5 تومان يارانه تعلق مي‌گيرد و علاوه بر آن تعرفه‌اي كه براي واردات در نظر گرفته شده بود، تصويب شده و به محض ابلاغ از طرف دولت اعلام مي‌شود.
معاون توليدات گياهي وزير جهاد كشاورزي افزود: تعرفه پنبه براي حمايت از توليد داخل تصويب شده و در شرف اعلام است.

جهانسوز افزود: مشكلات عمده‌اي كه در مورد پنبه وجود دارد اين است كه در برخي نقاط كشور مانند استان گلستان كاشت آن به عنوان تنها محصول يا رقيب ساير محصولات دنبال مي‌شود و هزينه‌هاي بالا براي برداشت پنبه باعث مي‌شود، صرفه نداشته باشد، اما با انجام تحقيقات و روش كشت گلداني پنبه و نيز معرفي ارقام زودرس در سطح ملي ، كاهش هزينه‌هاي كاشت پنبه را به دنبال خواهد داشت.
وي افزود: همچنين ارقام هم‌زمان رس به كشاورزان معرفي مي‌شود كه نقش مهمي در برداشت مكانيزه پنبه خواهد داشت.

معاون توليدات گياهي افزود: كشت پنبه در گلدان و سپس انتقال گياه به زمين اصلي ، باعث مي‌شود، محصول آن حداقل دو هفته زودتر به ثمر برسد.
وي افزود: بعد از برداشت پنبه محصولي كشت نمي‌شود، زيرا طول زمان رشد زيادتري دارد، اما در سال گذشته در برخي از مناطق كشت دوم بعد از پنبه نيز عملياتي شد.
جهانسوز با تاكيد بر اينكه محصولات صنعتي مانند پنبه و چغندر قند متاثر از دو بخش صنعت و بازرگاني است، گفت: در همين زمينه جلسات هماهنگي در خصوص پياده كردن طرح جامعه به منظور ايجاد يك روند مناسب براي ساماندهي توليد پنبه و چغندر دنبال مي‌شود.

جهانسوز در مورد لايحه الگوي كشت گفت: مراحل اداري در وزارت جهاد كشاورزي طي شده و اين لايحه تقديم كميسيون لوايح دولت شده كه نظر دولت و ساير ارگان‌هاي ذيربط مانند وزارت نيرو، بهداشت و بازرگاني در آن لحاظ مي‌شود كه بعد از عنايت ويژه مجلس اين لايحه تصويب خواهد شد.
معاون توليدات گياهي با بيان اينكه تدوين يك لايحه الگوي مناسب كشت براي كشور ضرورت دارد، گفت: متاسفانه الگوي كشت در سالهاي قبل مورد غفلت واقع شده بود كه با ارائه اين لايحه زمينه اجراي مناسب الگوي كشت در كشور فراهم مي‌شود.

جهانسوز افزود: زمينه دريافت آخرين اطلاعات موجود كشور در ارتباط با كشاورزي كه توسط مجريان دستگاه‌هاي مختلف در سطح جهان تهيه شده، در راستاي الگوي كشت استفاده مي‌شود.
وي تاكيد كرد: معاونت توليدات گياهي تمام تداركات مربوط به كشت محصولات مختلف را مانند تامين بذر اصلاح شده و ساير نهاده‌ها فراهم و از كاشت محصولات مختلف دفاع مي‌كند. ‏
منبع خبرگزاري فارس

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا