اخبار فرش ماشینی

لباسهاي نيروزا در جام جهاني فوتبال

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

در‎ ‎کفش هاي ضد اسيب فناوري به کار رفته نوارهاي باريکي است که در ميانه کف اين کفشهاي‎ ‎بسيار سبک قرار گرفته اند و به تثبيت کردن موقعيت پاي بازيکنان فوتبال کمک مي‎ ‎کند‎.‎

رقابتهاي‎ ‎جهاني فوتبال ميداني مناسب براي عرضه فناوريهاي جديدي است که مي توانند عملکرد‎ ‎ورزشکاران را بهبود داده و از ميزان جراحتهاي ناشي از سرعت بالاي رقابتهاي ورزشي‎ ‎بکاهد. فناوريهايي که جام جهاني 2010 ميزبان جديدترين آنها خواهد بود‎.

‎رقابتهاي‎ ‎پر هياهوي جام جهاني فوتبال طي دوره هاي اخير خود از بعدي جديد و جدايي ناپذير نيز‎ ‎برخوردار شده است. اين رقابتها هر چهار سال با حضور تيمهاي ملي کشورهاي برگزيده‎ ‎جهان در کنار شرکتهاي توليد کننده تجهيزات ورزشي و فناوريهاي جديد آنها آغاز به‎ ‎مبارزه مي کنند تا در نهايت نقش فناوريهاي جديد در برد تيم ها آشکار شود. شرکت‎ ‎آديداس که توليد لباس، کفش و لوازم ورزشي بسياري از رقابتها و باشگاههاي بزرگ ورزشي‎ ‎را به عهده دارد طي کنفرانسي مطبوعاتي که 27 فوريه 2010 در پورتلند آمريکا برگزار‏‎ ‎شد به معرفي فناوريهاي جديد خود براي جام جهاني 2010 پرداخته است‎.

‎رقابتهاي جام‎ ‎جهاني 2010 آفريقاي جنوبي در ماه ژوئن برگزار خواهد شد و محصولات فناورانه اين شرکت‎ ‎در تمامي طول مسابقات حضور فعالي خواهند داشت که اولين و مشهورترين آنها توپ‏‎ Jabulani ‎است که طي ماه هاي گذشته خبرهاي متعددي درباره آن منتشر شده است. اين توپ‎ ‎که گردترين توپ فوتبال جهان نيز ناميده مي شود از هشت بخش که به واسطه حرارت در‎ ‎کنار يکديگر قرار گرفته اند برخوردار است و به همين دليل علاوه بر افزايش دقت در‎ ‎زاويه گردي توپ، امکان نفوذ آب به درون آن نيز از بين خواهد رفت. نقصي که بسياري از‎ ‎بازيکنان فوتبال به دليل آن ضربه هاي آزاد ارزشمند را در محوطه جريمه از دست مي‎ ‎دهند‎.

‎آديداس همچنين لباس کامل ورزشي تيمهاي ملي 12 کشور را از جمله آفريقاي‎ ‎جنوبي، آلمان، فرانسه، اسپانيا، آرژانتين و مکزيک را فراهم خواهد کرد. قسمت پشت‎ ‎پيراهن هاي توليد شده اين شرکت نوارهاي رنگي به شکلي مجزا به چشم مي خورند که‎ TechFit ‎نام دارند. لايه اي قابل ارتجاع و فشرده که مي تواند به پرش عمودي بازيکن،‎ ‎سرعت و استقامت وي کمک کند. به بياني ديگر اين نوارها مي توانند انرژي را که در حين‎ ‎حرکت بازيکن از دست مي رود را ذخيره سازد‎.
‎اين ميزان از افزايش يعني افزايش‎ ‎نيروي بازيکن تا 5.3 درصد، افزايش ميزان پرش عمودي تا 4 درصد، سرعت دويدن تا 1.1‏‎ ‎درصد و استقامت تا 0.8 درصد شايد چندان زياد به نظر نيايد اما زماني که بازيکن با‎ ‎ورزشکاران درجه يک جهاني تحت شرايطي بسيار پر سرعت و پر استرس رو به رو مي شود اين‎ ‎ميزان افزايش توانايي به واسطه لباسي که بازيکن به تن دارد بسيار بيشتر از واقع به‎ ‎نظر خواهد آمد‎.
‎بر اساس سايت رسمي آديداس اين نوارهاي ارتجاعي که از شبکه هاي‎ ‎انرژي زا ساخته شده اند با تبديل انرژي هاي به هدر رفته يا انرژي حرکتي ورزشکار به‎ ‎سرعت و توانايي حرکتي به ورزشکاران کمک مي کند در بالاترين سرعت بهترين عملکرد را‎ ‎داشته باشند‎.
‎سازمان فيفا نيز با وجود پافشاري بر منع استفاده از فناوري هايي‎ ‎مانند فناوري بازپخش ويدئويي در حين بازي فوتبال از فناوري‎ TechFit ‎کاملا استقبال‎ ‎کرده است و بازيکنان و تيمهاي ملي هيچ محدوديتي در استفاده از آن نخواهند‎ ‎داشت‎.
‎محصول ديگر ويژه جام جهاني 2010 که فناوري جديدي در توليد آن مورد استفاده‎ ‎قرار گرفته است، کفشهاي ميخ داري است که از فناوري به نام‎ Powerspine ‎برخوردار است‎. ‎اين فناوري در واقع نوارهاي باريکي است که در ميانه کف اين کفشهاي بسيار سبک قرار‎ ‎گرفته اند و به تثبيت کردن موقعيت پاي بازيکنان فوتبال کمک مي کند. به اين شکل اين‎ ‎کفشها از بروز جراحتهايي مانند پارگي زردپي پا مي کاهد‎.‎

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا