اخبار نساجی

لوازم خانگی راه سکه را در پیش گرفت

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

لوازم خانگی راه سکه را در پیش گرفت

رئیس اتحادیه کشوری لوازم خانگی از افزایش 30 درصدی قیمت لوازم خانگی از آذرماه سال گذشته تاکنون خبر داد و گفت: هم اکنون بازار لوازم خانگی مانند بازار سکه شده و قیمت‌ها روز به روز تغییر می‌کند.

لوازم خانگی راه سکه را در پیش گرفت

به گزارش افکار نیوز ،محمد طحانپور در گفتگو با مهر گفت: متاسفانه علیرغم همکاری‌ اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، دولت موفق به کنترل قیمت‌ها در بازار لوازم خانگی نشد و از آذرماه سال گذشته تاکنون، افزایشی در حدود ۳۰ درصد در قیمتهای این کالاها اتفاق افتاده است.

رئیس اتحادیه کشوری لوازم خانگی مهمترین دلیل این افزایش قیمت‌ها را افزایش قیمت حامل‌های انرژی دانست و افزود: با افزایش قیمت گاز و گازوئیل، کارخانه‌های تولیدکننده با چالش‌هایی مواجه شدند که دولت قول مساعد برای رفع آنها را داد، اما عملا تنها کمک دولت به تولیدکنندگان این بود که هزینه انرژی را به صورت قسطی پرداخت کنند.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

وی با اشاره به اینکه این افزایش قیمت‌ها در ابتدا برای این صنف همانند یک شوک بود، تصریح کرد: بیشترین شوک در بخش حمل کالا وارد شد. در این رابطه با توجه به اینکه دولت‌های پیشین برای ایجاد اشتغال در شهرستان‌ها، کارخانه‌هایی را در نقاط دوردست ایجاد کرده بودند، با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها این کارخانه‌ها متحمل هزینه‌های بسیار زیادی برای حمل کالا شدند؛ بنابراین این شوک هم در بخش تولید و هم در بخش توزیع روی داد.

طحانپور با اعلام اینکه قیمت کالاهای خانگی نیز همانند سکه و ارز به روز است، گفت: وقتی عرضه بیش از تقاضا باشد، سود به حداقل میزان ممکن می‌رسد، ضمن اینکه وقتی قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا شد، سود یک کالای ۲ میلیون تومانی ۱۵هزار تومان بود که با پول برق ۳۷ هزار تومانی و گازبهای ۲ هزار و ۷۰۰ تومانی علیرغم اینکه سود هیچ تغییری نکرد، اما هزینه برق همان واحد به ۴۰۰ هزار و گازبهای آن به ۶۰ هزار تومان رسید.

وی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را یک طرح ملی با آثار بسیار خوب برشمرد و تصریح کرد: آثار این کار خوب با اجرای نادرست از بین رفت و شبکه توزیع در این میان به شدت ضربه دید و بیشترین فشار بر مردم وارد شد.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را در شرایط فعلی بسیار ریسک‌پذیر دانست و گفت: امروز روزهای خوب کشور است و اگر فاز دوم اجرا شود، افزایش قیمت‌ها سرسام آور خواهد بود. این اتفاق در کنار سوءمدیریت‌ها و اختلاف ارز، موجب از بین رفتن صنعت می‌شود.

طحانپور افزود: این در حالی است که در ابتدای راه، ما پیشنهاد یک افزایش قیمت جزئی را داده بودیم که با آن مخالفت شده بود اما حالا افزایش قیمتی اتفاق افتاده که کسی جلودار آن نیست.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا