اخبار فرش ماشینی

مدیریت ارتباط با مشتری Customer Relationship Management

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

مدیریت ارتباط با مشتری :: متخصصان و نظريه­ پردازان هر كدام تعاريف مختلفي از مديريت ارتباط با مشتري ارائه مي­دهند.كه مي­توان آنها را در چهار گروه كلي با عناوين استراتژي و فناوري و فرايند و سيستم اطلاعاتي طبقه بندي نمود.

برخي از تعاريف مديريت ارتباط با مشتري از ديدگاه نظريه­پردازان مختلف به شرح زير است:

 • CRM مجموعه متدلوژي­ها و فرايندها و نرم­افزارها و سيستم­ها كه به شركت­ها در مديريت موثر و سازمان يافته ارتباط با مشتري كمك مي­كند (Burnett .2001).
 • مديريت ارتباط با مشتري يعني ايجاد وحفظ ارتباط شخصي با مشتريان سودآور سازمان از طريق ارتباط مناسب با فناوريهاي ارتباطات و اطلاعاتWildk ,& et al.2001)).
 • CRM بخشي از برنامه استراتژي يك سازمان جهت شناسايي و رضایت مشتريان و حفظ آنها به طور دائم ميباشد.(Turban, Mclean,& Wetherber.2002)
 • مديريت ارتباط با مشتري به عنوان يك فرايند، متشكل از نظارت بر خواسته مشتري، مديريت و ارزشيابي نیازهایش و نهايتا کسب اطلاعات مشتریان برای ایجاد مزیت و تعامل مناسب. (Hampe .2002 , &. Swatman)
 • مديريت ارتباط با مشتري، استراتژي جامعی برای كسب وكار و بازاريابي است كه فرايندها وتمام فعاليتهاي كسب­وكار را حول نیاز مشتري يكپارچه مي­سازد.) Finberg, & Romano.2004)

در نتيجه CRM استراتژي كسب­وكار، جهت بهينه سازي سودآوری و درآمد زايي و كسب رضايت مشتري است كه برای ارائه خدمات بر اساس نياز و بالا بردن سطح تامین رضايت مشتريان طبق اصول مشتري محوري طراحي مي شود.

تحقيقاتی در باره مدیریت ارتباط با مشتری در مراکز مختلف:

اولویت عوامل کلیدی موفقیت مدیریت ارتباط با مشتری در خدمات بیمه­ای در پژوهشی معرفی شده است که: شامل حمایت و پشتيبانی مدیران ارشد، استراتژی مدیریت ارتباط با مشتری، سازماندهی کارکنان، فرهنگ، فناوری اطلاعات، مدیریت پروژه، مدیریت تغيير، مدیریت دانش فنی است. پس از شناسایی این عوامل، ميزان اهميت هریک بيان گردید؛ حمایت و پشتيبانی مدیران ارشد بيشترین درجه اهميت و مدیریت تغيير، کمترین درجه اهميت را دارد. به­کارگيری این عوامل باتوجه به اولویت آنها و فراهم ساختن زیرساخت ها و زمينه­های لازم، شرکت را در مدیریت ارتباط با مشتری موفق می­گرداند(صحت، دهدشتی شاهرخ، اویسی. بی­تاریخ) .

در پژوهشی که به بررسی عوامل تاثیرگذار در حفظ و جذب مشتريان در بانک­ها و مؤسسات مالی و اعتباری میپردازد پس از تجزیه و تحلیل اطلاعات گردآوری شده و بررسی تجارب موفق نتایج مهم زیر ارائه شده است.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

برای حفظ وفادارسازی مشتریان بانک مهم­ترین شاخص «شناخت عملکرد مشتریان» محسوب می­شود. که برای رسیدن به این هدف :استقرار شبکه­ای به هم پیوسته که بتوان مشتریان را در هر شرایطی بر پایه سابقه قبلی و جایگاه رتبه مشتری شناسایی نمود، مهمترین اقدام در جهت وفادارسازی مشتریان می­باشد. دومین محور در وفادارسازی مشتریان، اعطاء جوایز و پاداش است. مشتریان با روابط بلند مدت انتظار دارند بانک به نوعی به جبران وفاداری آنها بپردازد. به عنوان مثال مشتری حساب قرض الحسنه­ای که برای چند دوره مبلغ قابل توجهی را در حساب خود نگهداری کرده و تا کنون امتیازی نیز نگرفته است، انتظار دارد به نوعی این وفاداری اوجبران گردد، متاسفانه در اغلب مؤسسات مالی برای جبران وفاداری مشتریان نظام قانونمندی وجود ندارد. اولویت سوم در وفادارسازی، توجه و تمرکز بر تعامل با مشتری و مشارکت دادن او در برنامه­های بانک است. بر پایه دیدگاه­های نوین بازاریابی ( بازاریابی مشترک ) مشتریان در تمامی بخش­ها و پیرامون کلیه مسائل سازمان می­توانند ارائه نظر کنند. دیدگاه­های مشتریان وقتی توسط خود آنها در قالب برنامه­های کاری بیاید با سلیقه و نظر آنها انطباق وکارآیی بیشتری خواهد داشت. در ایجاد حس تعلق بیشتر مشتریان به بانک نیز مؤثر است. (هادیان همدانی ، احمدپور. 1388).

و با توجه به تحقیق فوق در پژوهش (تحلیل عوامل موثر بر جذب مشتری در بانک توسعه صادرات ایران) عوامل موثر بر جذب مشتری از بعد آمیخته بازاریابی به ترتیب اولویت می توان تقسیم بندی کرد:

نتیجه گیری: تا امروز، عمده نرين سياست سازمانها تمرکز بر جذب مشتريان جديد بود، اما امروزه با  ایجاد سرويس های الكترونيكي (با تکیه بر تیم متخصص و مجهز به لوازم و مهارت های فنی) سياست هاي راهبردي تجارت برحفظ و بهبود وفاداري و ايجاد انگيزه  و افزايش اعتماد مشتريان نسبت به سازمان متمرکز شده است. مشتريان ماندگار عمدتاً خريد هاي خود را گسترش مي دهند و هزينه فروش به اين مشتريان بسيار پايين تر از مشتريان جديد يا بالقوه است و مشتريان ماندگار به صورت پيوسته، ارائه خدمات استاندارد سازمان را به ديگران معرفی و توصيه مي کنند.

منابع:

 1. صحت، سعید، زهره دهدشتی شاهرخ، بابک اویسی.بی تاریخ. اولویت بندی عوامل کلیدی موفقیت مدیریت ارتباط با مشتری در خدمات بیمه های عمر. تازه های جهان بیمه.142-143: 56.
 2. هادیان همدانی، علیرضا ،هادی احمدپور. 1388. بررسی عوامل تاثیر گذار در حفظ و جذب مشتريان یک بانک تجاری، http://www.sanayenews.com .
 3. (2001). Handbook of key Customer Relationship Management: “The Definitive Guide to Winning, Managing and Developing key Account Business; prentice Hall: new jersey.
 4. Wild k. D, H. Hi pner, C. Frieltiz and S. martin (2001); Marketing E-CRM: absatzwrischaft.
 5. Turban, E, Mclean, E. and  Wetherber, j,.2002.” information technology for Management: making connection for Strategic Advantage” , 2nd NEW YORK; Wily,2002.
 6. Hampe j ,F & P. Swatman (2002), customer relationship management, case studies of Five Swedish, Luella university  of
 7. Finberg j. & N.C. Romano. (2004). Electronic customer relationship management- Revising the General Principles of Usability and Resistance – an integrative implementation frame work, business process management journal, vol.9, no.5.

 

 

تهیه و تنظیم:

احمد سعیدی آرانی: کارشناس نساجی؛ مدیر کنترل کیفیت شرکت فرش نیاوران

فاطمه سعیدی آرانی: دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت

 

تحریریه مجله نساجی کهن

ارسال مقالات و ترجمه جهت انتشار در سایت : info@kohanjournal.com

جهت دریافت آخرین خبرها و به روز ترین نمایشگاه های نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین اخبار و رویدادهای نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید
[instagram-feed]

 

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا